Zomrel astronaut Neil Armstrong, prvý človek na Mesiaci

Booking.com

Bývalý americký astronaut Neil Armstrong, prvý človek na Mesiaci, zomrel vo veku 82 rokov. Podľa vyhlásenia rodiny zomrel po komplikáciách vyplývajúcich z jeho operácie srdca. Armstrong, ktorý tento mesiac podstúpil srdcový bypass, žil v posledných rokoch v ústraní.

Prvý človek na Mesiaci

 

Ako veliteľ kozmickej lode Apollo 11 sa Armstrong stal 20. júla 1969 prvým človekom, ktorý položil nohu na povrch Mesiaca. Krátko na to ho nasledoval Edwin „Buzz“ Aldrin a spolu na našej prirodzenej družici strávili zhruba tri hodiny.
Američania tak prakticky vyhrali vesmírne preteky so Sovietmi, ktorým sa podarilo v roku 1957 poslať do kozmu prvú ľudskú družicu, slávny Sputnik 1.

Svoje pocity pri okamihu, ktorý v tej dobe sledovalo pol miliardy televíznych divákov, opísal legendárnou vetou: „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“

„Je to veľmi smutné,“ povedal o smrti svojho kolegu a veliteľa pre BBC Aldrin. „Obzvlášť preto, že nebudeme spolu ako posádka pri 50. výročí misie. Budem si ho pamätať ako veľmi schopného veliteľa.“

Armstrong nikdy nemal rád priveľa pozornosti. Médiám a verejnosti sa zväčša vyhýbal a sám seba v jednom zo zriedkavých rozhovorov opísal ako zapáleného, no obyčajného inžiniera, ktorý stále nosí biele ponožky.
Astronóm Sir Patrick Moore o Armstrongovi dodal, že svojou kozmickou misiou zlomil všetky rekordy.

„Poznal som ho veľmi dobre. Bol to muž, ktorý mal všetku odvahu sveta,“ povedal o ňom v sobotu podľa denníka The Independent. Vlani v novembri Armstrong, spolu s ďalšími tromi astronautmi, dostal najvyššie americké civilné ocenenie – zlatú medailu Kongresu.

 Toto je podľa NASA jediná dobrá snímka Armstronga na povrchu Mesiaca. Fotografiu

 Lietal skôr ako šoféroval

Neil Alden Armstrong sa narodil 5. augusta 1930 v mestečku Wapakoneta v americkom štáte Ohio. Prvý let zažil vo vtedy neobvykle nízkom veku šiestich rokov.

Pilotný preukaz získal ako 16-ročný, ešte skôr ako vodičský preukaz. Armstrong slúžil v Kórejskej vojne ako letec a neskôr pracoval ako testovací pilot. Až na tretí pokus ho v septembri 1962 predstavili verejnosti ako budúceho astronauta.

Prvý let do vesmíru absolvoval 12. marca 1966 ako veliteľ misie Gemini 8.

Misia Apolla 11 sa ukázala byť posledným letom Armstronga do vesmíru. O dva roky neskôr odišiel z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a stal sa na osem rokov profesorom leteckého inžinierstva na Univerzite v Cincinnati.

V posledných rokoch žil v ústraní v oblasti Cincinnati so svojou manželkou Carol. Verejne sa však vyjadril v roku 2010, keď podľa New York Times napadol Obamovu administratívu a jej kozmické plány. Nesúhlasil s dôrazom na súkromné spoločnosti, ani s opustením myšlienky návratu na Mesiac.

 

Prvé pristátie na mesiaci. 1969

 

Fotogaleria

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *