Woolworth Building

Booking.com

Woolworth Building je jeden z najstarších a najslávnejších mrakodrapov v New Yorku. Viac než 90 rokov po jeho skonštruovaní je ešte stále jeden z 50 najvyšších v USA a tiež jeden z 20 najvyšších v New Yorku. V roku 1966 ju pridali k Národným historickým pamiatkám. 57-poschodovú budovu postavili v rokoch 1910 – 1913 v neogotickom štýle. Navrhol ju architekt Cass Gilbert na príkaz Franka Woolwortha ako nové sídlo spoločnosti. Náklady na výstavbu predstavovali vtedajších 13 500 000 USD. S výškou 241 m (pôvodne sa plánovalo 190,5 m) bola najvyššou budovou sveta až do roku 1930, kedy postavili 40 Wall Street.

 

V čase výstavby Woolworth Building sa verejnosť s úžasom pozerala na rast najvyššej veže sveta. Šlo o prestížnu stavbu, ktorej realizácia dlhé roky inšpirovala architektov z celého sveta a dávala im dobrý príklad ako stavať mrakodrapy. Prvenstvom medzi výškovými budovami sa pýšila takmer dve desaťročia a aj napriek výstavbe desiatok vyšších veží v Amerike patrí stále k pýche New Yorku.

Woolworth Building

Rok 1913

Woolworth Building patrí k najstarším mrakodrapom sveta, pričom už pred dvomi rokmi oslávil jubilejnú storočnicu. S návrhom atraktívneho objektu prišiel renomovaný americký architekt Cass Gilbert, ktorý pripravil unikátny stavebný projekt. Po trojročnej realizácii sa nad ulicami New Yorku začal pýšiť 241 metrový gigant, ktorý ovládol poradie najvyšších budov a prvenstvo si udržal až do výstavby veže 40 Wall Street, ukončenej v roku 1930.

Woolworth Building history

Stavba Woolworth Building

Pri pohľade na súčasné mrakodrapy sa s historickými prvkami stretneme výnimočne. Pýcha New Yorku bola navrhnutá v jedinečnom neogotickom štýle, ktorý je na americké pomery stále výnimočný. Aj preto má táto veža svoje čaro, ktoré láka milióny návštevníkov z celého sveta túžiacich po pohľade na architektonické veľdielo. Stavba nepôsobí historickým dojmom len zvonku, pretože pri vstupe do interiéru vás fascinujú dizajnérske hry s mozaikami v hale. Objekt na istých miestach pôsobí skôr ako katedrála než ako budova s bytmi a kanceláriami.

Woolworth Building4

Nie je to len samotný dizajn, ktorý robí zo slávnej nehnuteľnosti špeciálnu stavbu a zaraďuje ju k tomu najzaujímavejšiemu, čo architektúra New Yorku ponúka. Okrem ladnej kombinácie historickej neogotiky s modernejšími prvkami sa výnimočnosť budovy prejavila v zariadení. Za zmienku stojí napríklad 34 výťahov, ktoré majú jasnú úlohu a tou je urýchliť pohyb ľudí v priestore. Nezabúdajme ani na požiadavku najdrahšieho a najlepšieho osvetlenia zloženého z 80 000 žiaroviek, s ktorou prišiel ešte pred výstavbou majiteľ Frank Winfield Woolworth. Mrakodrap sa tak stal neobyčajnou stavbou, ktorá hneď vynikla v tomto neobyčajnom meste.

Woolworth Building5

Účelom výstavby mrakodrapov po celom svete je okrem iného ponúknuť obyvateľom luxusné priestory určené na bývanie. V prípade Woolworth Building bol síce zámer realizácie celkom iný, no po mnohých rokoch sa predsa len začalo tlačiť na rekonštrukciu, ktorej výsledkom by bol vznik moderných apartmánov. Prvé pokusy z roku 2000 novému majiteľovi nevyšli, no nakoniec sa našla vôľa a v súčasnosti si môžu milovníci komfortného života vyskúšať bývanie v oblakoch siahajúce do výšky 57 poschodí. Samozrejme, cena takéhoto bývania sa vyšplhala podobne ako samotný mrakodrap, vysoko do oblakov.

Woolworth Building interior Woolworth Building interior2

Slávna historická veža z New Yorku nestratila svoju príťažlivosť ani po dlhých desaťročiach a turisti ju vyhľadávajú ako jednu z najzaujímavejších atrakcií aj naďalej. Aj keď prvú pozíciu medzi najvyššími budovami v meste stratila začiatkom 30.rokov, stále patrí k dominantám americkej architektúry a radí sa k dvadsiatke top budov v metropole. Čo dodať na záver? Ak budete v New Yorku, doprajte si zážitok z návštevy tejto pýchy mesta a okúste krásu histórie na vlastnej koži.

Woolworth Building2 Woolworth Building1

Panoráma

Woolworth Building-worldtradecenter

Spolu zo známimi dvojičkami WTC

Údaje

Titul Najvyššia budova na svete od 1913 do 1930
Predtým Metropolitan Life Insurance Company Building
Potom 40 Wall Street
Poloha
Štát USA
Mesto New York City
Súradnice 40°42′44″S 74°0′29″Z
Technické parametre
Výška strechy 241 m
Počet podlaží 57
Cena 13,5 milióna USD
Základné informácie
Architekt Cass Gilbert
Sloh Neogotika
Vlastník Witkoff Group
Využitie Administratívna budova
Výstavba 1910 – 1913
Adresa 233 Broadway

 


SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *