Wall Street

Booking.com

Wall Street je ulica v južnej časti ostrova Manhattan  v New York City. Smeruje východne od Broadwaya dole k South Street na East River skrz historické centrum Finančné štvrti . Wall Street sa preslávila ako trvalé sídlo New York Stock Exchange (americká burza).

 

História

 

Názov ulice je odvodený zo skutočnosti, že počas 17. storočia Wall Street predstavovala severnej hranici osady New Amsterdam. V štyridsiatych rokoch 17. storočia boli drevenými plotmi ohraničené parcely a rezidencie v kolónii. Neskôr Peter Stuyvesant s pomocou afrických otrokov postavil pre holandskú Západoindicku spoločnosť silnejšie oplotenia. Štvormetrová stena z dreva a hliny opevnená palisádami bola postavená roku 1653. Hradba bola postupom času zosilnená na obranu proti americkým domorodým kmeňom, kolonistom z Nového Anglicka a Britom. Stena bola rozobraná Britmi v roku 1699. A zatiaľ čo originálne meno sa vzťahovalo k Valónům (Walloons), francúzsky hovoriacom Belgičanov, ktorí zo začiatku pomohli zaľudniť túto osadu, teraz sa meno mohlo jednoducho vzťahovať k stene, ktorá tu stála.

Na konci 18. storočia sa v spodnej časti Wall Street nachádzal platan (druh stromu), pod ktorým sa schádzali obchodníci. V roku 1792 obchodníci vytvorili združenie podpísaním Buttonwoodské (tj. Platanské) dohody. Toto bol začiatok Americkej burzy.

V roku 1889 sa z pôvodného burzového spravodajcu Customers ‚Afternoon Letter stal Wall Street Journal, ktorý je teraz dôležitý medzinárodný finančný spravodajský denník publikovaný v New Yorku. Po mnoho rokov mal najväčší náklad zo všetkých novín v USA, dnes je druhý za USA Today. Vlastníkom je News Corporation Ruperta Murdocha.

wall street historia Wall Street v roku 1918

Pád a obnovenie

Manhattanská Finančná štvrť je jedna z najväčších obchodných štvrtí v Spojených štátoch a druhá v New Yorku po Midtownu. Na konci 19. storočia a na začiatku 20. storočia bol New York hlavným centrom výstavby mrakodrapov (jediný konkurent bolo Chicago). Finančná štvrť aj dnes tvori zreteľné panoráma, oddelené od stredu mesta (Midtownu) vzdialeného pár míľ na sever, ale nedosahujúce do takých výšok.

Wall Street 23, postavená v roku 1914, bola známa ako „House of Morgan“ (tj. Dom Morgana; Morgan je jedna z najstarších firiem ponúkajúce finančné služby) a po desaťročia bola najvýznamnejšia adresou amerického finančníctva. Na poludnie 16. septembra 1920 vybuchla pred bankou bomba, ktorá zabila 38 a poranila 300 ľudí. Krátko predtým, ako bomba explodovala, bol do poštovej schránky na rohu Cedar Street a Broadwaya umiestnený varovný list. Kým sa vymýšľali rôzne teórie o tom, kto za útokom stál a prečo to urobil, po dvadsiatich rokoch vyšetrovania FBI poskytla spis celého prípadu, ale nenašla páchateľa.

8336_crowd_outside_nyse

Dav sa zhromažďuje pred budovou NYSE po krachu

Rok 1929 priniesol krach na newyorskej burze, prerastajúce vo Veľkú hospodársku krízu. V tomto období bol vývoj Finančnej štvrti pozastavený. Stavba Svetového obchodného centra bola jedna z mála významnejších projektov, ktoré tu počas posledných troch štvrtín 20. storočia prebiehali a pôvodne nebola ani tak finančne úspešná, ako sa predpokladalo. Bol to projekt financovaný vládou, vybudovaný spoločnosťou Port Authority of New York and New Jersey za účelom urýchlenia ekonomického vývoja v centre. Všetky nástroje potrebné k medzinárodnému obchodu mali byť umiestnené v komplexe. Avšak spočiatku veľa miesta zostalo neobsadené.

Avšak mnoho veľkých a úspešných firiem pre seba zakúpilo miesto vo Svetovom obchodnom centre. Okrem toho priťahovalo aj ostatné vplyvné firmy do najbližšieho susedstva. Dalo by sa povedať, že sa Svetové obchodné centrum zmenilo v centrum Manhattane na úkor Finančnej štvrti z Wall Street.  11. septembra 2001 bolo zničených teroristickými útokmi, ktoré kvôli premiestňovania do New Jersey a následnému sťahovanie podnikov do miest ako Chicago a Boston prispeli k poklesu obchodu na Wall Street.

Wall_Street_&_Broadway Wall_Street_&_Broadway

Wall Street dnes

 

Keď sa dneska o spoločnosti povie, že je „podnik z Wall Street“, nemusí to nutne znamenať, že tam sídlia. Skôr to znamená, že prevádzkuje finančné služby. Pritom môže mať sídlo kdekoľvek na svete. V dnešnej dobe je veľké množstvo zamestnancov na Wall Street odborníkov na zákon alebo financie, pracujúci pre stredné alebo veľké firmy. Mnoho podnikov v okolí tvoria miestne firmy, ktoré uspokojujú ich potreby. Mnoho ľudí, ktorí vo Finančnej štvrti pracujú, dochádzajú z predmestia Long Islandu, Connecticute, Pensylvánia, New Jersey a dolného Hudson Valley.

Socha býka

Charging Bull  zachytáva silu slobodného podnikania vo zvieracej podobe býka, ktorý je niekedy označovaný ako Wall Street alebo Bowling Green Bull. Bronzová socha je od autora Arturo Di Modica, ktorá stojí v Bowling Green Park v blízkosti Wall Street na Manhattane, New York City. Váži 3200 kg je vysoká 3,4 m a 4,9 m dlhá. Socha je populárnou turistickou destináciou, ktorá priťahuje denne tisíce ľudí.

the_wall_street_ny-1524129

Trinity Church

Kostol Sv. Trojice je budova viditeľná z veľkej diaľky Wll Street aj vzhľadom k tomu, že tvorí cíp pomysleného T, teda aspon ulice prechádzajú do písmena T a kostol je postavený tak, že jeho stred pozerá do ulice. Viacero budov na okolí je vyšších než kostol. Ten však stojí naďalej, aj keď mnohé okolité budovy už v minulosti boli zbúrané a nahradené tými súčasnými. Kostol určite poznáte z filmu Honba za pokladom Templárov s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe.

Trinity Church

Mapa:

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

 

Oficiálna web stránka WALL STREET

Galéria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *