Vítajte na www.velkejablko.sk

Booking.com

Váženy návštevnici,milí hostia!                               

  „Toto mesto je návykové.“ (Timothy Leary)

 New York… Každý už o ňom počul. Manhattan,socha slobody,times square to je len málo z toho čo každý milovník tohto krásneho mesta chce vidieť a vedieť o tom čo najviac.  Ale čo New York naozaj je? Čo všetko viete o jeho histórii? Prečo ma názov práve New York? Môžem vás uistiť že New York nie je  mesto ako každé iné. New York ma v sebe nepopísateľne čaro. Čo ste teda nevedeli o tomto veľkomestu a čo dostanete od tejto stránky?

Čo sa u nás o New Yorku dozviete?  Sú pre vás prichistané kategórie ako:

 • Architektúra a Mestské časti
 • Budovy
 • Cestovanie
 • Ekonomika
 • Geografia
 • Kultúra
 • Mosty
 • Politika
 • Práca
 • Školstvo
 • Významné osobnosti
 • Zaujímavosti
 • Život v New Yorku

Chcem upozorniť že sme pre vas vytvorili diskusiu kde môžete diskutovať o New Yorku z ostatními uživateľmi. Diskusiu nájdete na adrese www.forum.velkejablko.sk

Chcel  by som sa vám ospravedlniť za možno pomaly chod stránky a „nepeknú domenu  .6f.sk„.  Je to zapríčinene tým že používame free hosting (hosting z darma). Ale ak sa nám bude dariť ták určite budu podniknuté kroky k lepšiemu hostigu ktorý by nás nijako neobmedzoval.

 

Update 

(15.8.2012  nový webhosting+doména) 

 

 

Niečo málo o New Yorku 

New York sa nachádza na východnom pobreží Spojených štátov amerických.  Leží v centre územia nazývaného BosWash, 218 míľ (350 kilometrov) vzdialené od Bostonu a 220 míľ (353 kilometrov) od Washingtonu D.C.. Mesto samotné má rozlohu 321 štvorcových míľ (830 štvorcových kilometrov); rozloha celej mestskej oblasti je 468,9 štvorcových míľ (1 214,4 štvorcových kilometrov). Väčšina mesta sa nachádza na ostrovoch, Manhattan, Staten Island a Long Island.

New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a najhustejšie zaľudnené mesto v Severnej Amerike. Populácia tu presahuje 8,1 milióna, keď sa vezme do úvahy celá metropolitná oblasť, je to okolo 22 miliónov. Tento fakt radí New York k najväčším urbanistickým oblastiam na svete. Hustota zaľudnenia je 26 402 obyvateľov na štvorcovú míľu. Okrem hustoty je pozoruhodnou demografickou črtou aj rôznorodosť obyvateľstva. New York bol vždy mesto, cez ktoré prichádzali do krajiny imigranti. Viac ako 35% obyvateľov, ktorí tu žijú, tu nebolo narodených. Najmä vďaka tomu, je New York často prezývaný Veľké Jablko. No a pokiaľ ide o rasové zloženie obyvateľov, 45% tvoria belosi, 27% zhodne černosi a hispánci a asi 10% sú aziati.

New York je centrom medzinárodných financií, módy, zábavy a kultúry a je považované za jedno zo svetových najväčších globálnych miest, s neobyčajnou zbierkou múzeí, galérií, divadiel, publikačných možností, medzinárodných podnikov a finančných trhov. Je tiež sídlom Organizácie Spojených národov.

Mesto samotné pozostáva z piatich častí. Bronx sa pokladá za domov Yankees (pôvodných obyvateľov Nového Anglicka). Je to časť, v ktorej žije obyvateľstvo viacerých etnických skupín a ktorá ponúka veľa možností nielen svojim obyvateľom, ale aj návštevníkom. Tieto pozitívne charakteristiky Bronxu sú však väčšinou prekryté chudobou niektorých jeho štvrtí. Bronx je jediná z častí New Yorku, ktorá sa rozprestiera na americkej pevnine. Brooklyn bol kedysi samostatné mesto a ešte stále si udržuje silnú miestnu identitu. Je to najľudnatejšia časť mesta. Nachádza sa tu pláž a Coney Island, známy ako jeden z najstarších miest na zábavu v krajine. Manhattan – obchodné centrum mesta je pravdepodobne najznámejšou časťou New Yorku. Je to najhustejšie obývaná časť, ktorá je domovom mnohých mrakodrapov. Voľne sa ďalej člení na štvrte v dolnej, strednej a hornej časti Manhattnu. Queens je z geografického hľadiska najrozsiahlejšia časť a z etnického hľadiska je to najrôznorodejší okres v Spojených štátoch. Hovorí sa tu až 138 jazykmi. Staten Island je pokojná časť, ktorá má najviac prímestský charakter zo všetkých častí.

Zo všetkých 25 veľkých amerických miest je New York prekvapivo najbezpečnejším mestom.

Ďakujem za pozornosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *