Budova 40 Wall Street-Trump Building

Booking.com

40 Wall Street je mrakodrap, ktorý v čase otvorenia slúžil ako sídlo spoločnosti The Bank of the Manhattan Company a bol známy ako Bank of Manhattan Trust building alebo Manhattan Company Building.

Neskôr sa stal známy číselnou adresou, keď sa jeho prvý nájomca zlúčil s Chase National Bank, aby spolu vytvorili Chase Manhattan Bank. Budova sa v súčasnosti stala známou ako The Trump Building. V súčasnosti patrí medzi národné pamiatky a pamiatky mesta New York.

40 Wall Street

40 Wall Street

Je to 70-poschodový mrakodrap na Manhattane, dokončený bol v roku 1930 iba po 11 mesiacoch výstavby. Nachádza sa na severnej strane Wall Street, medzi ulicami Nassau Street a William Street. Vrchol dosahuje výšku 282,5 m a veľmi krátko to bola najvyššia budova na svete, ktorú neskôr prekonal Chrysler Building, ktorý bol dokončený v rovnakom roku. Dnes je známa aj ako Trump Building, po rekonštrukcii v roku 1996, ktorú zabezpečil Donald Trump, ktorý ju kúpil. V roku 1998 bola zaradená medzi pamiatky mesta. V súčasnosti je to šiesta najvyššia budova v New Yorku (september 2011).


Zaujímavosti

20. mája 1946 narazilo do severnej strany budovy lietadlo armády USA C-45 Beechcraft. Lietadlo narazilo do 58. poschodia, pričom zahynuli všetci 5 pasažieri. Príčinou zrážky bola hmla a slabá viditeľnosť


Budova bola navrhnutá tak, aby bola najvyššia na svete a tým pádom vyššia ako Chrysler Building, ktorá sa začala stavať o rok skôr. Plánovaná výška bola 260 m, čo bolo o 30 m viac ako vtedajšia najvyššia budova Woolworth Building z roku 1913. Výška 260 m však bola iba o dve stopy vyššia ako Chrysler Building a preto bolo rozhodnuté, že budova bude vysoká 283 m. Tento krok mal budove zaručiť prvenstvo. Podnikateľ Walter Chrysler však tajne umiestnil na vrchol Chrysler Building 38 m vysoký oceľový vrchol a dosiahol výšku 319 m. Po dokončení v máji 1930 sa Chrysler Building stala najvyššou budovou na svete. Architekti 40 Wall Street namietali, že ich budova je najvyššia na svete, pretože vyhliadková plošina (posledné využiteľné podlažie) je o 30 m vyššia ako posledné podlažie Chrysler Building

Mapa

40 Wall St, New York, NY 10005, Spojené štáty americké

Fotogaléria

 

http://www.40wallstreet.com


 

   

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *