Trinity Church

Booking.com

Kostol sa nachádza na dolnom Manhattane v oblasti Financial District, teda Finančnej štvrti. Stojí na západnom konci známej ulice Wall Street v mieste, kde sa táto ulička stýka s mohutným Broadwayom. Skôr hľadel na pokojnú Finančnú štvrť z výšky, ale postupne v okolí rástli početné výškové budovy. Na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia boli dostavané dve budovy World Trade Center, teda Svetového obchodného centra, ktoré dosiahli výšky 450 metrov. V minulosti bol Trinity Church vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

HISTÓRIA

Prvý kostol na tomto mieste vznikol už v roku 1697. Britský kráľ Viliam III. vtedy vydal kráľovskú listinu umožňujúci postavenie anglikánskeho farského kostola (originál tohto dokumentu je dodnes k videniu v malom kostolnom múzeu).

Trinity Church 1846

Trinity Church 1846

 

Kostol sa vzápätí po svojom vzniku stal veľmi bohatou farnosti, v roku 1705 mu totiž kráľovná Anna venovala grant na rozsiahle pozemky na dolnom Manhattane. Tie zahŕňali oblasť západne od Broadwaya od ulice Fulton Street až ku Christopher Street, vrátane poľnohospodárskej pôdy a pasienkov, ktoré sa tiahli až k rieke Hudson.

Príjmy z nájmov ruka v ruke s vývojom a expanziou mesta na sever astronomicky rástli, a tak sa Trinity Church stal stelesnením bohatstva a moci a tiež ústrednú cirkevné inštitúcií newyorskej aristokracie.

Trinity Church 1912

Trinity Church 1912

Počas britskej okupácie počas vojny za nezávislosť kostol roka 1776 vyhorel. Krátko nato bola vysvätená neďaleká kaplnka sv. Pavla, ktorá slúžila veriacim miesto zničeného Trinity Church. Miesto, na ktorom kostol stával, bolo obohnané plotom, boli tu inštalované lavičky, pravidelne tú vyhrávaly armádne kapely a Newyorčania si sem chodievali oddýchnuť.

Neskôr sa rozhodlo o opätovnom vystavaní kostola, ktorého stavba však mala štrukturálne nedostatky a v roku 1839 sa jej zrútil strop. Súčasná budova z roku 1846 je teda už v poradí tretím kostolom na rovnakom mieste.

Trinity Church 1903

Trinity Church 1903

Kostol Najsvätejšej Trojice počas svojej histórie významne prispel tiež k rozvoju newyorského vzdelávania. V roku 1709 bola farnosťou kostola založená škola Trinity School (dnes sídliaca na W 91 Street), ktorá je najstaršou bez prestania fungujúcou školou v New Yorku.

V polovici 18. storočia pri kostole vznikla tzv. Kráľovská koľaj (King ‚College), ktorá bola po americkej revolúcii premenovaná na Kolumbijsku koľaj. Tá potom dala základ dnešnej slávnej Kolumbijskej univerzite sídliacej na severe mesta.

K Trinity Church patrí aj cintorín, na ktorom okrem rady obchodníkov a námorníkov odpočívajú niektoré z dôležitých osobností amerických dejín. Medzi tie najvýznamnejšie patrí predovšetkým Robert Fulton, vynálezca parníka, alebo William Bradford, zakladateľ prvých newyorských novín a veľký propagátor slobody tlače na začiatku 18. storočia.

Najvýznamnejším pochovaným je jeden z „otcov zakladateľov USA“, prvý americký minister financií a spolutvorca americkej ústavy Alexander Hamilton. Hamilton zomrel v dueli so svojím úhlavným rivalom Aaronom Burrom v roku 1804 a repliky zbraní, ktoré proti sebe v súboji Hamilton s Burrom použili, si návštevníci môžu pozrieť v kostolnom múzeu.

Pamätník Alexandra Hamiltona

Pamätník Alexandra Hamiltona

Trinity Root: Jedna z newyorských spomienok na 11. septembra

Ľudia mieriaci do Trinity Church sa zastavujú pri zvláštnej červené skulptúry pripomínajúcu pavúka, ktorá je umiestnená hneď vedľa vchodu do kostola. Bronzové umelecké dielo nesúce názov „Korene Najsvätejšej Trojice“ (Trinity Root) má súvislosť s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001.

Trinity Root-Spomienka na 11 september

Trinity Root-Spomienka na 11 september

U neďalekej kaplnke sv. Pavla predtým rástol mohutný platan a keď boli odstraňované trosky a sutiny z veží Svetového obchodného centra, strom pod nimi síce našli porazený, avšak ako zázrakom svojím pádom nič nepoškodil. O platanu sa dopočul umelec a filadelfský rodák Steve Tobin a rozhodol sa, že korene stromu použije ako základ pre svoje dvojtonové dielo, ktoré daroval mestu.

Strom 11 septembra 2001 pri trinity church ktorý sa stal symbolom

Strom počas útokov 11 septembra 2001 pri Trinity Church ktorý sa stal symbolom

Dnes stojí v bezprostrednej blízkosti Trinity Church a stala sa symbolom a metaforou silných koreňov New Yorku, ktorý sa dokázal vysporiadať s obrovskou septembrovú tragédiou.

 

Mapa

 

Fotogaléria

 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *