Top atrakcie v New Yorku

Booking.com

Medzi najväčšie atrakcie v New Yorku bezpochyby patria mrakodrapy, avšak veľmi zaujímavé sú aj newyorské parky, prípadne iné atrakcie. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi riadkami. 

 

GRAND ARMY PLAZA

 Toto námestie tvorí hlavný vstup do Prospect parku v Brooklyne. Tak ako park, aj ono bolo, v roku 1867, vytvorené architektmi – Frederickom Law Olmstedom a Calvertom Vauxom. Pôvodne sa toto námestie volalo Prospect Park Plaza, ale po postavení slávnostného oblúku (Soldiers’ and Sailors’ Memorial Arch) v roku 1892 dostalo názov, ktorý nesie dodnes.

 


 

TERMINÁL TWA (JETBLUE T5)

 Terminál bol postavený Eerom Saarinenom pre potreby spoločnosti Trans World Airlines – tak aby prezentoval lietanie. Pasažieri ním prvýkrát prešli v roku1962. Po krachu spoločnosti TWA a následnom prebratí American Airlines, bol pre nevyhovujúce bezpečnostné podmienky zatvorený. V roku 2008 bol Terminál 5 znovuotvorený ako Jetblue T5 slúžiaci výhradne pre lety spoločnosti Jetblue a je „živým“ svedectvom modernej architektúry.

 


 BARCLAY – VESEY BUILDING (VERIZON BUILDING)

Táto budova meria 152 metrov a bola postavena ako sídlo spoločnosti New York Telephone Company. Architekta Ralpha Walkera zrejme ovplyvnilo dielo Eliela Saarinena a súťaž o návrh pre Cahicago Tribune Tower. Budova bola dosť poškodená pri útokoch na Dvojičky. Po rekonštrukcii je opäť výbornom stave.


ROCKEELLEROVO CENTRUM 

Ide o komplex 19 komerčných budov, ktoré sa rozprestierajú na ploche 89 000 metrov štvorcových. Rockefellerovo centrum dala postaviť vplyvná rodina Rockefellerovcov. Na skrášlení centra sa podieľal napríklad Diego Rivera, či Isamu Noguchi, najznámejšie je dielo Paula Manshipa – Prometheus, ktoré sa nachádza v zníženom námestí pred 30 Rockefeller Plaza.V 60. a 70. rokoch pribudli k pôvodnému Art-Deco komplexu aj 4 ďalšie mrakodrapy, tentoraz postavené v medzinárodnom štýle – Time-Life Building, McGraw-Hill a News Corporation/Fox News Channel Building. V roku 1987 bol komplex vyhlásený za National Historic Landmark. .V centre sídli aj NBC.


CARNEGIE HALL

Táto koncertná sieň sa preslávila svojou akustikou, ktorá lahodí každému uchu. Hrávajú tu najväčšie hviezdy klasickej, či populárnej hudby. Táto budova je pomenovaná podľa Andrew Carnegieho (1835 – 1919), ktorý ju dal postaviť. Je otvorená od roku 1891 a bolo tu odohraných množstvo svetových premiér špičkových hudobníkov. Prvýkrát tu napríklad zaznela slávna Dvořákova „novosvetská” symfónia. Hlavná sála má kapacitu 2 804 poslucháčov a jej akustika vám zaručí skutočný umelecký zážitok.

 


GRAND CENTRAL TERMINAL

Táto najväčšia vlaková stanica v New Yorku je od roku 1976 zapísaná do zoznamu amerických národných pamiatok. Stanica mala 44 nástupíšť a 67 koľají, čím sa zaraďovala medzi najväčšie na celom svete. Stanica je dvojposchodová, s nástupišťami v podzemí. Na prelome storočí sa odstránila “stará” staničná budova a vznikla Grand Central Station. V rozpätí rokov 1903 až 1913 prešla rekonštrukciou, ktorá zahŕňala aj elektrifikáciu tratí smerujúcich k stanici a ich „ukrytie“ pod Park Avenue, čím vznikol priestor pre najluxusnejšie rezidencie popri trati. nachádzajú sa tu hotely či kancelárske budovy.. Pre viac informácii kliknite sem.


HOTEL WALDORF – ASTORIA

Tento svetoznámy hotel bol jeden z prvých grand hotelov Pôvodne stál na mieste dnešného Empire State Building – ako hotel Waldorf už od roku 1893. Neskôr sa v susedstve postavil hotel Astoria. A dvojica Waldorf – Astoria odvtedy tvorí nezameniteľný dvojicu luxusu. Hotel má vlastný železničný perón, ktorý formálne patrí k Grand Central Terminal, je však určená len pre hotelových hostí. Z hotelových izieb sa vám naskytne pohľad na Bartholomew’s Church, alebo na Lexington Avenue a slávny Chrysler Building. Nachádza sa tu aj prezidentský apartmán.


AMC EMPIRE THEATRE 25 

Je najväčšie newyorské kino, ktoré bolo otvorené v roku 1912. Neskôr bolo zmenené na kino a nieslo názov Laffmovie. V roku 1980 ho zatvorili. Neskôr si ho americká sieť multikín AMC zvolila ako svoju dominantu. Multiplex sa nachádza za historickou fasádou divadla na Times Square. AMC Empire 25 ponúka 25 kinosál, 4916 sedadiel pre divákov, z ktorých môžu sledovať všetky možné filmy. Lístok pre dospelých stojí približne 13 dolárov.

 


CASTLE CLINTON (FORT CLINTON)

Je to bývalá kruhová pevnosť z pieskovca nachádza sa v najjužnejšom mieste Manhattanu. Slúžila nielen vojsku, ale aj ako záhrada, divadlo, prvá imigračná stanica, populárne akvárium, a tiež bola vyhlásená za národnú pamiatku. Stavba pevnosti, známej ako West Battery (alebo aj South-West Battery), začala v roku 1808 a bola dokončená v roku 1811. Bola postavená ako doplnok pre Castle Williams, na obranu pred britskými vojskami. V súčasnosti sa v pevnosti Clinton predávajú lístky na výlet na Sochu slobody a Ellis Island.


Coney Island

Ak sa chystáte navštíviť New York v lete, určite navštívte aj niektorú newyorskú pláž. New York sa rozprestiera na brehoch Atlantického oceána, nachádzajú sa tu pekné pláže, ktoré bývajú v lete často preplenené. Asi najznámejšou plážou v New Yorku je Coney Island. Na tomto mieste kedysi stáli najlepšie zábavné parky sveta a dnes tu nájdete množstvo atrakcií – najlepšie hotdogy, príjemné prechádzky, ale aj množstvo ľudí.


To je od nás všetko,dúfame že sa vám tento článok páčil. Nabudúce si napíšeme niečo o najznámejšich parkov New Yorku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *