Times Square

Booking.com

Times Square je hlavná križovatka a dopravný uzol medzi ulicami Broadway a Siedmou Avenue  na Manhattane v NewYorku. Patrí medzi hlavné symboly New Yorku.
Pozostáva z blokov medzi Šiestou a Deviatou Avenue od východu na západ a západnou 39. a 52. ulicou od juhu na sever, čím tvorí západnú časť obchodnej zóny Midtown Manhattan. Je to najpopulárnejšie námestie v New Yorku. Ročne ho navštívi vyše 39 miliónov návštevníkov. Do roku 1904 bolo námestie Times Square známe pod názvom Longacre Square

 

 História Times Square

Longacre Square,predchodca dnešného Times Square tvoril spojitosť dôležitých ciest na severe ostrova Manhattan,prenejšie na križovatke 42nd street (ulice),Bloomingdale Road a 7 Avenue dnes už pod názvom Midtown Manhattan. Je to nepochybne najrušnejšia obchodná štvrť v Spojených štátoch. Veľká väčšina mrakodrapov mesta, vrátane väčšiny hotelov a obytných domov, sa nachádza práve tu.  Názov Times Square  získal v roku 1904, kedy Albert Ochs, majiteľ a vydavateľ The New York Times, presunul sídlo novín do nového mrakodrapu na Longrace Square.

Teraz známy po celom svete ako symbol amerického ducha, Times Square, je domovom mnohých populárnych manhattanských atrakcií, vrátane Hard Rock Cafe, Madame Tussauds Wax Museum, alebo televízia  ABC’s Times Square Studios známa hlavne z natáčania najstaršej  televíznej show Good Morning America ktorá funguje už od roku 1975. V 19. storočí videl veľký podnikateľ William Henry Vanderbilt veľku výziu vo finančníctve a začal stavať na dolnom Manhattne domy,divadlá,hotely a obchody. Bol to vtedy aj veľký rajón pre prostitúciu a zlodejov. Ako teda vznikol názov Times Square?

8. apríla 1904 názov Longrace Square zmenil tedajší starosta New Yorku George B. McClellan, Jr. na naliehanie majiteľa New York Times pána  Alberta Ochsa.

 

Longrace Square v roku 1880

 

Prostitútky na Longrace Square 

 Stavba New York Times Tower na Longrace Square v roku 1903

 

Times Square dnes 

  Pred pár rokmi,presnejšie 26. februára 2009 bolo námestie Times Square prestavané na jednosmerku (One Way),dnes tam už je pešia zóna. Cieľom bolo zmierniť dopravné zápchy po celej Midtown siete. V strede Times Square sa nachádza pamätník zo sochou amerického vojaka,kňaza a kaplána Francisca P. Duffyho (Francis P. Duffy). Duffyho socha bola vypísaná na národnom registri historických miest v roku 2001.

 Duffy square v popredí jeho socha a známe červené schody na Times Square

 

Vo februári 2011, sa Times Square stal nefajčiarskou zónou v celej oblasti. Pokuty sa fajčenie na Times Square siahajú od 50 až do 100 dolárov. Ešte spomeniem taku zaujímavosť,že v roku 2010 myslim že to bolo v máji,bol prvý krát celý Times Square až po 46 ulicu evakuovaný kvôli údajnej bombe uloženej v aute.Zistilo sa že to nebol planý poplach,pretože bomba v aute naozaj bola,ale polícia ju v čas zneškodnila. Video prikladam nižšie

 

 

Silvestrovské oslavy

Times Square není výnimočne len blikajúcimi svetlami a reklamami,ale aj silvestrovskou oslavou.  Hlavnou atrakciou na silvestra je zvesenie silvestrovskej časovanej gule  z budovy New York Times Tower. Tento nápad je z roku 1904 keď majiteľ novín nešetril peniazmi a v rámci reklamy pre svoje noviny usporiadal veľkolepé oslavy Silvestra. Na oslavy prišlo 200 tisíc ľudí a úspech bol nesmierny. Po dvoch rokoch osláv preslávených divokými ohňostrojmi, tisíckami rapkáčov a radostnou náladou, mesto zakázalo ohňostroje. Bolo treba vymyslieť niečo nové. Inšpiráciou sa stali „časové gule“, ktoré existovali už dávno a mali veľmi praktickú úlohu. Prvá takáto guľa bola nainštalovaná na vrchole Anglického Kráľovského Observatória v Greenwichi v roku 1883. Táto guľa letela k zemi každý deň presne o jednej popoludní a podľa nej kapitáni na lodiach kotviacich v prístave nastavovali svoje chronometre.
Prvá „silvestrovská“ guľa bola vyrobená z kovu, dreva a sto 25-wattových žiaroviek. Celá tá paráda vážila 700 poundov (približne 320 kíl) a svoju premiéru mala v roku 1907. Od roku 1907 dodnes bola tradícia prerušená len dvakrát – v roku 1942 a 1943 z pochopiteľných príčin. Dnes navštívy Times Square na silvestra stovky tisíc ľudí z celého sveta.  Odpočet do nového roku vätšinou odpočitáva nejaká slávna celebrita. Z roku 2011 na 2012 to bola speváčka Lady Gaga. Po odpočte na nový rok sa zapália ohňostroje a v pozadí hraje hudba od Franku Sinatra-New York. Túto krásu si môžte prezrieť vo videu nižšie.

 

 

 

 

 Silvestrovská guľa

 Paramount Building bol tu ubytovaný aj Frank Sinatra

Times Square vystupoval nespočetnekrát v literatúre, v televízii, vo filmoch – vrátane 1980 vo  filme Times Square , – v hudobných klipoch a nedávno vo video hrách, ako je Grand Theft Auto IV. Okamžite rozoznateľná panoráma  Times Square bola často v radoch filmov, vrátane filmu Knowing  , kedy slnečné erupcie zničíli New York, Deep Impact , keď tsunami vytvorený z meteoritu zničí New York,Transformers: Pomsta porazených a iné.

Panoráma Times Square 

„Empire State of Mind“ Jay-Z | Alicia Keys

Times Square 


To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o Times Square páčil. Na záver vám ako bonus prinášame fotogalériu z tématikou Times Square

.

Fotogaléria www.galeria.velkejablko.sk 

17.8.2012

p

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *