Roosevelt Island

Booking.com

Roosevelt Island (Rooseveltov ostrov, skôr Welfare Island, ešte predtým Blackwell ‚s Island) je úzky ostrov rieky East River v New Yorku. Nachádza sa medzi ostrovom Manhattan na západe a mestskou časťou Queens na východe.

Rozprestiera sa približne od 46. ulice na Manhattane po 85. ulici, je dlhý asi 3 km a maximálna šírka je 240 metrov. Má rozlohu 0,6 km². Je súčasťou mestskej časti Manhattan a New York County.

História

Pred kolonizáciou ho pôvodnej indiánski obyvatelia nazývali Minnahononck (niekedy býva uvádzané Minnahanock).

 

Roosevelt Island

Blackwells Island (dnes už Roosevelt Island) na East River, rok 1862

V roku 1637 kúpil holandský guvernér Wouter van Twiller ostrov, známy ako ostrov Hog od indiánov kmeňa Canarsie . Po tom, ako Angličania porazili Holanďanov v roku 1666, kapitán John Manning obsadil ostrov, ktorý sa stal známym ako Manningov ostrov.O dvadsať rokov neskôr sa Manningov zať Robert Blackwell stal novým majiteľom ostrova V roku 1796 postavil Blackwellov pravnuk Jacob Blackwell dom Blackwell , ktorý je najstarším orientačným bodom ostrova, šiestym najstarším domom v New Yorku a jedným z mála zostávajúcich príkladov architektúry z 18. storočia.

 

 

Blackwell House

Blackwell House-Šiesty najstarší dom v New Yorku

Blackwell House rok 2010

Blackwell House rok 2010


 

V roku 1828 získalo mesto New York ostrov za 32 000 dolárov a o štyri roky neskôr postavilo na ostrove väzenie . Vojenská väznica bola postavená tak, aby slúžila potrebám väzňov. Do roku 1839 sa otvoril New York City Lunatic Asylum , vrátane Veže Octagon , ktorá ešte stojí, ale ako obytná budova; bola obnovená a znovu otvorená v apríli 2006.

 

Veža Octegon rok 1938 a dnes

Veža Octegon rok 1938 a dnes


V roku 1976 sa otvorila Rooseveltova ostrovná tramvaj , ktorá spájala ostrov priamo s Manhattanom. Tramvajová spoločnosť je prvou leteckou električkou v Severnej Amerike , ktorá sa otvorila v roku 1976. Odvtedy previezla viac ako 26 miliónov cestujúcich.

Rooseveltov ostrov po ľavej strane Manhattan po pravej Queens

Rooseveltov ostrov po ľavej strane Manhattan po pravej Queens

Električka sa skladá z dvoch kapsúl, ktoré sa pohybujú tam a späť na dvoch paralelných tratiach. Jedná sa o jednu z mála foriem hromadného tranzitu v New Yorku, ktorý nie je riadený Metropolitan Transportation Authority , ale používa systém MetroCard a má voľné prevody do tohto systému.


Doprava

Hoci je Roosevelt Island umiestnený priamo pod mostom Queensboro, nie je priamo prístupný zo samotného mosta. V roku 1976 bola postavená železničná stanica Roosevelt Island, ktorá poskytuje prístup do stredného Manhattanu. Na ostrove Roosevelt od augusta 2017 funguje aj vodná trasa spolčnosti NYC Ferry Astoria. Automobilová doprava sa na ostrov dostane cez Roosevelt Island Bridge ktorého stavba začala v roku 1952. Most má dĺžku 822 metrov. Automobilová doprava sa stala bežnou, aj keď veľká časť ostrova zostáva oblasťou bez áut . Trasa MTA Bus Q102 , ktorá prechádza medzi ostrovom a Queensom, vylučuje do istej miery potrebu automobilov.


 

Vzhľadom na svoju blízkosť k ústrediu Organizácie Spojených národov je ostrov Roosevelt už dlho obľúbeným susedstvom pre diplomatov a zamestnancov OSN.

Organizácia Spojených národov z Rooseveltského ostrova

Organizácia Spojených národov z Rooseveltského ostrova

Mapa

Fotogaléria


SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *