Queens

Booking.com

Queens je jeden z piatich obvodov mesta New York a zároveň okres amerického spolkového štátu New Yorku. Rozlohou je najväčší. Na jeho území sa nachádzajú dve letiská LaGuardia v časti Flushing a Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho (známeho pod skratkou JFK). Počet obyvateľov je približne 2,2 milióna osôb. Polovica obyvateľov sa narodila v inej krajine než v USA. V Národnom tenisovom centre Billie Jean Kingovej je každý rok na začiatku septembra tenisový grandslam US Open. Narodil sa tu známy raper Curtis 50 Cent Jackson.

Názov obvodu pochádza z doby, kedy vtedajší Nieuw Amsterdam (Nový Amsterdam) bol odobratý Holandsku a premenovaný na New York; jeho okolí potom na pamiatku vlády manželky anglického kráľa Karola II. Kataríny z Braganzy dostalo meno Queens.

 

 Poloha Queense zvýraznená žltou farbou 

 

Geografia

Queens sa nachádza v západnej časti Long Islande a zahŕňa aj niekoľko menších ostrovov, z ktorých väčšina leží v Jamaica Bay. Štvrť má celkovú rozlohu 462 km ², 283 km ² je súš a 38,7% činí voda. Najznámejšia verejne otvorená pláž v Queense je Rockaway Peninsula ktorá leží medzi spomínaným Jamaica Bay a Atlantickým oceánom. Ak plánujete letieť do New Yorku a budete pristávať na JFK letisku,tak po pravej strane máte možnosť túto plaž vidieť asi 5 minút pred pristátim.

Priľahlé kraje:

  • Bronx County
  • Nassau County
  • Kings County
  • New York County
  • Richmond County

  Rockaway Peninsula

Vláda

 Demokratická strana drží väčšinu verejných úradov. 63 percent registrovaných voličov v Queense sú demokrati. Miestne stranícke platformy sa sústredí na dostupné bývanie, vzdelávanie a ekonomický rozvoj. Medzi kontroverzné politické otázky v Queense patrí rozvoj, hluk a náklady na bývanie.
Queens nehlasoval pre republikánskeho kandidáta v prezidentských voľbách od roku 1972, kedy tunajší voliči vybrali Richarda Nixona nad Georgom McGovernom.

 

Ekonomika

 Tunajšia ekonomika je založená na cestovnom ruchu, priemyslu a obchodu. Vzhľadom k tomu, že newyorská metropolitná oblasť má tri letiská, vzdušný priestor patrí medzi najrušnejšie a najviac regulované na svete. Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho pozdĺž Jamaica Bay je najrušnejšie letisko v krajine v oblasti medzinárodného cestovania. Regionálne Letisko La Guardia na East River väčšinou obsluhuje lety z východu Severnej Ameriky.

 Letisko La Guardia

Demografia

Podľa prieskumov z rokov 2005-2007 45,8% populácie štvrti boli belosi, 20,3% Afroameričania, 21,7% Aziati, 13,4% z inej rasy. 26,2% z celkovej populácie boli Hispánci.

48.3% populácie sa narodili v zahraničí, 54,5% hovorí doma v inom jazyku ako anglicky a 28% dosiahlo bakalársky stupeň vzdelania prípadne vyšší.
Podľa sčítania ľudu z roku 2000 tu žilo 2 229 379 ľudí, bolo tam 782 664 domácností, a 537 690 rodín. Hustota obyvateľstva bola 7 879,6 / km ². Bolo tam 817 250 bytových jednotiek s priemernou hustotou 2 888,5 / km ².
Podľa odhadu Úradu pre sčítanie ľudu sa počet obyvateľov zvýšil v roku 2008 na 2 293 007.

Priemerný príjem pre domácnosť v štvrti činí 374 39 dolárov a priemerný príjem pre rodinu činil 42 608 dolárov. Muži mali priemerný príjem 305 76 dolárov oproti 26 628 dolárom u žien. Príjem na hlavu činil 19 222 dolárov. V Queense zarába černošská populácia priemerne viac než populácie belošská.

 Ulica v Queense

Doprava

Queens má zásadný význam v medzinárodnej a medzištátnej leteckej doprave. Nachádza sa tu dve z troch New Yorských hlavných letísk, letiska LaGuardia sa nachádza v severnom Queense pri rieke East River a Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho sa nachádza na juhu pri pobreží Jamaica Bay. Nadzemné povrchová dráha JFK poskytuje železničné spojenie medzi letiskom JFK a miestne železničnou traťou.

Queens je pripojený k Bronxe štyrmi mosty: Bronx Whitestone Bridge, Throgs Neck Bridge, Robert F. Kennedy Bridge a Hell Gate Bridge. K Manhattane je pripojený dvoma mostami a jedným tunelom: Robert F. Kennedy Bridge, Queensboro Bridge a Queens Midtown Tunnel. Vedie tu aj most na Roosvelt Island – Roosevelt Island Bridge.

 Queensboro Bridge

Air Train z letiska JFK 

 

Mapa

 


 

To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o Queense moste páčil. Na záver vám ako bonus prinášame fotogalériu z tématikou Queens

 

Galéria: www.galeria.velkejablko.sk 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *