One World Trade Center

Booking.com

One World Trade Center, predtým známa ako Freedom Tower (Veža slobody) je mrakodrap postavený v bezprostrednej blízkosti miesta, kde stáli pôvodne budovy Svetového obchodného centra (tzv. Dvojičky), ktoré boli zničené teroristickými útokmi z 11. septembra 2001. stavba bola dokončená inštaláciou antény 10. mája 2013, čím sa stala treťou najvyššou budovou sveta a najvyššou na západnej pologuli – jej celková výška je 541,3 metrov so 104 podlažiami. Celá budova bola dokončená a slávnostne otvorená 3. novembra 2014. Navrhol ju architekt David Childs zo spoločnosti Skidmore, Owings & Merrill.

New York's highly anticipated One World Observatory will open to the public on May 29, 2015. Sitting on levels 100-102 of the One World Trade Center -- the tallest building in the Western Hemisphere -- it's vying to become the city's hottest new tourist attraction. Visitors will be get panoramic views of pretty much every corner of New York City from 1,250 feet above ground.

29 máj 2015

Budova je súčasťou nového komplexu World Trade Center v newyorskom dolnom Manhattane v bezprostrednej blízkosti územia Ground Zero, kde sa teraz nachádza pamätník, oficiálne nazvaný The National September 11 Memorial & Museum, skrátene 9/11 Memorial. Okrem budovy One World Trade Center je tu dokončených a používaných niekoľko ďalších mrakodrapov, medzi nimi 7 World Trade Center.

Stavba začala 27. apríla 2006. Základom mrakodrapu sú tri oceľové stĺpy vztýčené 19. decembra 2006, z ktorých jeden je popísaný tisícami ručne písaných odkazov ako pripomenutie obetí atentátov z 11. septembra 2001.

 

Ochrana budovy pred teroristickými útokmi

Mrakodrap One World Trade Center sa stal ešte pred svojím dokončením najdrahší stavbou sveta vďaka mnohým bezpečnostným opatreniam pred teroristickými útokmi. Na štvorcovej základni s dĺžkou strany 61 m bol postavený základ pre kancelársku budovu vysoký 56 m, ktorého cieľom je chrániť budovu pred hrozbou teroristického útoku. V budove je železobetónové vybavenie stien, všetkých schodísk a výťahových šácht. V okolí budovy je už inštalovaný systém kontroly všetkých prechádzajúcich vozidiel a video-analytické prístroje, ktoré detekuje opustené predmety a osoby z databáz stíhaných. V bezprostrednej blízkosti budovy majú možnosť pohybovať sa len vozidlá so špeciálnym povolením. Budova je po svojom dokončení v roku 2013 odolná proti nárazu lietadiel.

One_World_Trade_Center

Zaujímavosti

  • Výška One World Trade Center 1 776 stôp odkazuje na rok prijatie Deklarácie nezávislosti.
  • Náklady na výstavbu mrakodrapu presiahli astronomických 3,9 miliárd dolárov. Vo svojej dobe tak išlo o najdrahšiu budovu na svete.
  • Celková rozloha podláh One Trade Center presahuje 325 tisíc metrov štvorcových. Pre porovnanie: To sú zhruba tri štvrtiny rozlohy Vatikánu. Za čias pôvodného obchodného centra mala budova dokonca vlastný ZIP kód (smerovacie číslo) 10048.
  • Za zmienku stojí tiež pätica výťahov, podľa niektorých zdrojov najrýchlejších v celej Severnej Amerike. Z prízemia do 102. poschodia vyjdú za necelých 60 sekúnd, najvyššia dosiahnutá rýchlosť ľahko prekračuje 37 km / h. To je viac ako 10 metrov za sekundu.

 

Vstupenky, otváracia doba a ďalšie tipy pre návštevníkov

Komplex sa nachádza na adrese 285 Fulton Street, metrom k nemu zvládne dôjsť každý. Z červených liniek 2 a 3 stačí vystúpiť na Park Place, z modrých liniek A, C, alebo E na Chambers Street – World Trade Center a zo žltých N a R na Cortlandt Street.

Záujemcovia si môžu zaplatiť vstup na vyhliadkovú plošinu One World Observatory vo 100. – 102. poschodí vo 382 metroch. Mrakodrap One World Trade Center je otvorený denne od 9:00 do polnoci.

Základnou atrakciou je hlavná vyhliadka (Main Observatory) v 100. poschodí umožňujúci výhľad na New York v rozsahu 360 °. Jej súčasťou je honosne znejúci Sky Portal tvorený 14 HD obrazovkami umiestnenými pod nohami návštevníkov, na ktorých sú zobrazované živé zábery z ulice. Inštalácia tak budí dojem, že  návštevníkov od rušnej ulice delí len vrstva skla.

Pri návšteve mrakodrapu je zážitkom už spomínana jazda výťahom. Trvá menej ako 60 sekúnd, v priebehu ktorých je na stenách výťahu z LED diód premietnutý vývoj newyorku panorámou od 16. storočia po súčasnosť.

 

ProjectImage

 

Vstupenky do One World Trade Center sú pomerne drahé, ale to je vlastne celý New York. Odporúčam ich kupovať na internete a v predstihu, vyberať môžete z niekoľkých variantov.  KLIKNITE SEM

Standard Admission je najlacnejšie vstupné na vopred daný čas. Vyberať môžete vo štvrťhodinových intervaloch od 9:00 do 23:15.
Za Priority Admission si priplatíte 22 dolárov. Tiež si musíte vybrať čas návštevy vopred, ale môžete predbehnúť dlhú frontu čakajúcich.
Flex Admission ponúkané vo variantoch Night, Day, Weekday a Weekend sú najdrahšie typy vstupného. Umožňujú prísť bez predchádzajúcej rezervácie času, držitelia vstupenky navyše môžu preskočiť front. Night Flex platí až od 20:30, preto je lacnejšia

 

Ceny vstupeniek do One World Trade Center

 

Cenník
Typ vstupného Dospelý 13-64 rokov Senior od 65 rokov Dieťa 6-12 rokov
 Standard Admission  $ 32,00  $ 30,00  $ 26,00
 Priority Admission  $ 54,00  $ 54,00  $ 54,00
 Night Flex  $ 59,00  $ 59,00  $ 59,00
 Day Flex  $ 65,00  $ 65,00  $ 65,00
 Weekday Flex  $ 85,00  $ 85,00  $ 85,00
 Weekend Flex  $ 90,00  $ 90,00  $ 90,00

 

 

Súčasťou prehliadky sú ešte expozície Voices, See Forever Theater a City Pulse. Voices rozpráva príbehy ľudí, ktorí stoja za stavbou One World Trade Center. See Forever Theater je dvojminútová videoprezentácia kombinujúci zábery New Yorku z vtáčieho pohľadu s časozberným videom a abstraktnou grafikou. Za City Pulse sa skrýva kruh tvorený 12 HD obrazovkami s dodatočnými informáciami o budovách viditeľných z vyhliadkovej plošiny. Obraz sa ovláda gestami.

V 101. poschodí sídli ešte luxusné reštaurácie ONE DINE s nezabudnuteľným výhľadom na okolie. Rezervácie sú povinnosťou, počítajte s útratou okolo 150 dolárov na osobu.

Oficiálny web 

 

Vlastníci

Budovu väčšinovo vlastní Port Authority of New York and New Jersey (verejnoprávne spoločnosť newyorského prístavu). Súkromná realitná spoločnosť Durst Organization získala päťpercentný podiel za viac než stomiliónovú investíciu do stavby.

 

Ako prebiehal vývoj:

Mapa:

 

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *