Od pádu WTC uplynulo už 14 rokov

Booking.com

Tento teroristický čin, pri ktorom zahynulo 2995 osôb a zranenia utrpelo 6000 osôb, mal výrazný dosah na svetovú politiku i ekonomiku a ľudstvo nadlho ponoril do strachu a obáv.

 

Teroristická organizácia al-Káida uskutočnila 11. septembra 2001 útoky unesenými lietadlami na obe veže Svetového obchodného centra (WTC) v americkom New Yorku a na budovy Pentagónu vo Washingtone a v Pennsylvánii.

Tento teroristický čin, pri ktorom zahynulo 2995 osôb a zranenia utrpelo 6000 osôb, mal výrazný dosah na svetovú politiku i ekonomiku a ľudstvo nadlho ponoril do strachu a obáv. Spojené štáty americké odpovedali na útoky tzv. vojnou proti terorizmu a mnohé ďalšie krajiny zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia.

3-e881b9d3c09d3924ca4fdf87d0ddd7a59bc85bbe

Priamy prenos v televízii

Spojené štáty potom opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí arabský miliardár a militantný extrémista Usáma bin Ládin, žijúci v Afganistane.

USA následne prijali zákon o patriotizme (USA Patriot Act) a zintenzívnili akcie vedené proti al-Káide. Jej vodcu bin Ládina vypátrali a zastrelili príslušníci špeciálnej americkej vojenskej jednotky operujúcej v Pakistane, jeho smrť potvrdil americký prezident Barack Obama 2. mája 2011.

Dôsledky útokov zasiahli celý svet, či už išlo o prijatie rôznych bezpečnostných opatrení na letiskách a v lietadlách, alebo zavedenie tvrdej protiteroristickej legislatívy v mnohých krajinách.

Dosah dňa, na ktorý sa nedá zabudnúť, nezoslabol pre mnohých Američanov ani po mnohých rokoch.

Najprv len veľká jama, neskôr Svetové obchodné centrum

Po páde dvojičiek ostala na ich mieste len obrovská jama, ktorá dostala názov Ground Zero. Počas rozhodovania, čo bude na mieste bývalého obchodného centra, sa New York rozdelil na dve skupiny. Jedni si želali, aby na ich mieste ostala veľká jama a bol pristavaný pomník s menami, tých ktorí pád dvojičiek neprežili. Iní chceli, aby vyrástla ich kópia.

csacascsc_zpsjr3lepqh

ewfwefwefewf_zpsk5aoaigbNakoniec vyhrala verzia nového obchodného centra. Novej dominanty New Yorku. 4 mrakodrapy a obrovská panoráma na mesto New York. Dostali názov One World Trade Center a jeho výstavba trvala celých 8 rokov. Nachádza sa v ňom, okrem najrýchlejšieho výťahu na Západe, aj Národný pamätníkvenovaný obetiam dvojičiek a múzeum, ako aj popis histórie bývalých dvojičiek.

one-world-trade-center

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *