Nový Rok v New Yorku

Booking.com

Pre zobrazenie celej stránky kliknite TU

 

Oslavy Silvestra na newyorskom námestí Times Square patrí medzi tie najznámejšie a najpôsobivejšie vôbec. V novoročnom spravodajstvo sa vedľa záberov ohňostrojov zo Sydney či Londýna objavuje vždy práve New York. Nie je klasickejšie miesto pre trávenie Silvestra v Amerike, ako je Times Square.

 

Tradícia stará viac ako 100 rokov

Počiatky silvestrovských osláv na najslávnejšom newyorskom námestí sa datujú do roku 1904. Najznámejší symbol osláv, obrie nasvietená gule odpočítavajúcou poslednej sekundy daného roka, sa na Times Square prvýkrát objavila v roku 1907. Od tej doby sa z budovy One Times Square nespustila len dvakrát – v rokoch 1942 a 1943,kedy platila kvôli Druhej svetovej vojne pomerne prísne obmedzenia osvetlenia. Párkrát sa prihodilo, že sa obrie gule nechcela spustiť.

V roku 2008, pri príležitosti 100. výročia osláv na Times Square, bola predstavená obrie gule vážiaci 550 kilogramov, ktorú osvetľuje 9 567 LED diód. Tie spotrebujú rovnaký objem elektrickej energie,ako 10 obyčajných toastovač.

 

Revellers cheer as confetti falls during New Year celebrations in Times Square in New York January 1, 2011. REUTERS/Lucas Jackson (UNITED STATES - Tags: ANNIVERSARY SOCIETY IMAGES OF THE DAY)

Guľa sa začína z budovy One Times Square spúšťať vždy o 23:59 hod posledného dňa roka. V tú chvíľu je na Times Square viac ako milión ľudí, ďalšie desiatky miliónov sledujú zostup pri televíznych obrazovkách. Hovorí sa, že zábery newyorských silvestrovských osláv zahliadne každoročne miliarda ľudí z celého sveta.Posledných desať sekúnd zosuvu gule sprevádza zvukové efekty a odpočet z úst milióna ľudí.

S príchodom nového roku je na celej Times Square vystrelená tona blyštivých konfiet a okná okolitých mrakodrapov rozžiaria svetlá neutíchajúcich ohňostrojov.

Ak chcete tiež zažiť jednu z najštýlovejších,najznámejších a bezpochyby najbláznivejších osláv príchodu nového roka, nemusíte si zháňať žiadne vstupenky. Sláviť na Times Square môže každý zadarmo.

Earthcam nový rok z New Yorku na na živo

V prípade že si chcete vychutnať túto silvestrovskú oslavu takmer naživo,vďaka online kamerám Earthcam.com môžete sledovať nový rok na Times Square z pohodlia domova. V New Yorku začína nový rok v 6:00 našého času. Na stránke http://newyears.earthcam.com vidíme odpočet do nového roka no už takmer 6 hodín pred novým rokom môžete sledovať ulice ktoré žijú novo ročnou atmosferou.

 

Videá z predchodzích rokov

2013

2014

2015

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *