Newyorské Parky

Booking.com

V tomto článku vám predstavíme tie najlepšie a najnavštevovanejšie parky v New Yorku. Ak planujete výlet do New York City,určite navštívte aspoň jeden z nich.

 

 

 

WASHINGTON SQUARE PARK 

Tento jeden z najznámejších parkov v Nex Yorku nájdete v štvrti Greenwich Village. Spoznáte ho na základe Washington Arch (Víťazného oblúka), ktorý nájdete v severnej časti parku. Víťazný oblúk bol postavený, podľa vzoru Arc de Triomphe v Paríži v roku 1892. V okolí parku nájdete budovy Newyorskej univerzity – NYU Park je často miestom politických protestov, či manifestácií. Park je však predovšetkým miestom oddychu a pokoja.

 


BOWLING GREEN

 V tejto časti Manhattanu Holanďania odkúpili ostrov Manhattan od tunajšieho pôvodného obyvateľstva indiánskeho kmeňa Manahatta a vznikol New Amsterdam. Takže pri vstupe do tohto parku na vás určite dýchne aj kus newyorskej histórie

 


NEW YORK BOTANICAL GARDEN

Botanická záhrada sa nachádza v Bronxe.J ej krása ročne priláka vyše 800 000 návštevníkov. Jej vznik sa datuje rokom 1891 a v roku 1967 sa zaradila medzi národné historické pamiatky. Možno tu obdivovať vyše 50 rôznych kolekcií cudzokrajných drevín a rastlín, stáročné stromy a v centre záhrady nájdete posledné zvyšky pôvodného lesa, ktorý sa rozprestieral na území New Yorku pred príchodom kolonizátorov.

 


PROSPECT PARK

Tento verejný park sa rozprestiera sa na rozlohe 585 akrov (alebo 2,4 km²). Navrhli ho Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux v roku 1867. Medzi jeho zaujímavosti patrí Long Meadow (dlhá lúka), ktorá sa považuje za najväčšiu lúku v americkom parku, ďalej Picnic House a hala, ktorá slúži na organizáciu večierkov, Litchfield Villa, historický dom niekdajších majiteľov južnej časti parku, Prospect Park Zoo; veľká prírodná rezervácia, jediné jazero v Brooklyne, Prospect Park Bandshell, ktorý sa používa letné koncerty a rôzne športy.

 


HIGH LINE

High Line je stará železničná trať, pretínajúca štvrť Chelsea v Manhattane. Nadzemná trať pre nákladné vlaky v západnom Manhattane bola vybudovaná v 30-tych rokoch minulého storočia preto, aby zbavila ulice New Yorku vlakov, Táto nadzemná trať sa rozprestiera 9 metrov nad ulicami New Yorku. V 80-tych rokoch však boli zrušené posledné nákladné vlaky a High Line tak prestala plniť účel, pre ktorý bola vybudovaná. Napokon sa z High Line stal mestský park


BRYANT PARK

Braynt Park je menší verejný park, ktorý sa nachádza v centre Manhattanu. Vďaka svojej centrálnej polohe je obľúbeným miestom pre oddych. Park bol kedysi miestom, kde sídlil cintorín, v súčasnosti však na tomto mieste po cintoríne nie je ani pamiatky.

 


CENTRAL PARK

Je to veľký verejný park v centre Manhattanu. Bol otvorený v roku 1859. Tento park však nie je najväčším v New Yorku. Medzi rokmi 1821 a 1855 sa populácia mesta vzrástla štvornásobne, a preto vznikla potreba vystavať veľký mestský park, Central park bol oficiálne otvorený v roku 1873. Tento park je výsledkom spolupráce krajinárskeho dizajnéra svojej doby – Fredericka Lawa Olmsteda a architekta Calverta Vauxa. Ich návrh parku mal kopírovať prírodnú scenériu anglického vidieka. V súčasnosti je to najnavštevovanejší mestský park v USA. Atmosféru parku dotvára hustý les, pričom nad korunami mohutných stromov sa čnejú vysokánske domy. . Vstup do parku je bez poplatku.

V parku sa nachádza niekoľko mostov, asi najkrajší je Bow Bridge, jedna z najznámejších a najfotografovanejších častí celého parku, ktorá bola vytvorená v roku 1862. Most má 18 metrov a nachádza sa nad jazerom Lake. Rozsiahly článok o central parku nájdete aj kliknutím SEM

 

 


GANTRY PLAZA

Tento štátny park sa rozprestiera na brehu East River v mestskej časti Queensu. K jeho zaujímavostiam patria obnovené portálové žeriavy z polovice 19. storočia, ktoré slúžili na nakladanie a vykladanie vlakov. V tomto parku si môžete zarybárčiť či si urobiť príjemnú prechádzku s krásnym výhľadom.


FLUSHING MEADOWS – CORONA PARK

Je druhý najväčší park v New Yorku. Nachádza sa v mestskej časti Queens. Park bol miestom konania Svetovej výstavy v rokoch 1939/1940 (New York World’s Fair), a tiež sa tu konala Svetová výstava v rokoch 1964/1965. Z Flushing Meadows – Corona Parku možno vidieť symbol Queensu – Unisphere, štadión New York Mets – Citi Field, či budovy ktoré tu zostali po svetových výstavách.

 


To je od nás všetko,dúfame že sa vám tento článok páčil. Nabudúce si napíšeme niečo o najnavštevovanejších ZOO New Yorku.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *