New York: Broadwayský muzikál

Booking.com

Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, jebroadway_09 preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.Na súčasnom Broadway sa nachádza zhruba 40 stálych divadelných scén, ktorých kapacita hľadísk bežne dosahuje viac ako 500 miest.Na newyorskej scéne nie je zvykom stanovovať koniec, teda derniéru hraných predstavení, ta prichádza sama – priamo úmerne so záujmom divákov o dané predstavenie a tak si viete predstaviť, aký záujem je aj po desaťročiach o predstavenia ako Fantóm opery či Cats, ktoré prekonali hranice viac než 8000! repríz… Aj pre hollywoodské hviezdy strieborného plátna boli dosky divadelných scén slávneho Broadway vždy niečím magickým, pretože uspieť ako divadelný herec, bez rafinovaných filmových kúziel, bolo a je stále dôkazom naozajstného hereckého kumštu.

Medzi najznámejšie scény patria divadlá ako Ambassador Theatre (muzikál Chicago), Broadway Th. (Evita, Miss Saigon), Majestic Theatre, ktorého hlavným ťahákom je od roku 1988 Fantóm opery – rekordman v počte repríz, či najväčšie z divadiel – George Gershwin Theatre s kapacitou 1760 miest.

new-york-city-broadway-show-ticketsSkrátka, vidieť „pravý“ broadwayský muzikál v jeho prostredí má naozaj niečo do seba.

Má to však aj veľký háčik. Vstupné nie je práve nízke, čo je povedané veľmi zdvorilo, a tak si sporivý Čech za tie peniaze nakúpi radšej niečo z elektroniky, či oblečenie. Na muzikál sa tak dostane len ten, kto letí do New Yorku ako významný pracovný hosť a ktorého na neho pozvú, ako už bývá na podobných cestách zvykom.

Ja som takto videl na Broadwayi iba jeden muzikál, King, v ktorom britská vychovávateľka s niekoľkými deťmi zavíta k orientálnemu panovníkovi, ktorý k nej zahorí veľkou láskou – inak, ten muzikál sfilmovali a nedávno išiel aj v českej televízii.

Bol som na ňom s kolegom a čakalo nás niekoľko prekvapení. Prvé bolo, že divadlo, veľmi slávne, nemalo šatňu. Pretože sme tam boli v zime, každý si proste kabát zmotal pod seba, čím bol o niekoľko centimetrov vyšší a tí za ním by zle videli, ale pretože to isté urobili aj ostatní, všetko sa akosi vyrovnalo. Druhé prekvapenie bolo, že na showbussinesové prvky inscenácie si človek zvykol za päť minút a ani mu neprišli nijak zvláštne či rušivé.

060912_56_621687Tretie, a to najpodstatnejšie, bolo nadšenie, s akým diváci výkon hercov sledovali. Tak vďačné obecenstvo som v Prahe ešte nezažil a naši herci môžu svojim newyorským kolegom len závidieť. Možno aj preto je newyorská scéna onou vysnenou métou, na ktorú však z našich končín dosiahne málokto.

Ak sa niekedy dostanete na muzikál na Brodwayi , odhoďte český kriticizmus a pripojte sa k tým nadšeným, aj keď práve nemusí byť prečo. Oni vedia, že to vyjde na rovnaké peniaze, a keď už si zaplatili, tak sa radujú – čo je jeden z prípadov pozitívneho myslenia, ako sa zdá.

060915_56_621729

 

 

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *