New York – Múzeum na lietadlovej lodi

Booking.com

V New Yorku by sme našli tisíc a jednu tému, o ktorej by sa dalo niečo napísať. Nie nadarmo je hlavné mesto rovnomenného štátu nazývané mestom múzeí. Nájdete ich tu naozaj nespočetné množstvo, či už historických, prírodovedných, umeleckých, hudobných a neviem akých ešte, ale jedno z nich by vám rozhodne nemalo zostať utajené. Mnohí síce budú namietať, že nejaká vojenská technika je v porovnaní s ponukou tunajšieho slávneho Metropolitného múzea umenia tak trochu primitívne, ale pri troche kondície ich určite zvládnete obe.Intrepid Sea, Air and Space Museum je rozsiahla expozícia vojenskej a kozmonautickej techniky, nachádzajúca sa na palubách lietadlovej lode USS Intrepid, čo v preklade znamená Neohrozená. Svoje meno nosí naozaj s hrdosťou, pretože jej história nebola vôbec ružová, čo si aj hneď objasníme. História lietadlových lodí triedy Essex siaha až do roku 1938, kedy bola americkým kongresom odsúhlasená výstavba úplne nových typov rýchlych lietadlových lodí za dosluhujúce plavidlá typu Yorktown. Novo vzniknutá trieda Essex sa mala stať na dlhú dobu chrbtovou silou námorných ozbrojených síl v nasledujúcich rokoch II. svetovej vojny, kde sa tieto lode a predovšetkým potom Intrepid zúčastnili mnohých bojových operácií v bojoch o tichomorské ostrovy vo vojne s Japonskom.

V prvých rokoch vojny bolo spolu vyrobených 24 kusov týchto korábov schopných niesť až 36 stíhačiek a strmhlavých bombardérov typu Hellcat. Prevádzku Intrepidu zaisťovala posádka 2900 námorníkov, ktorí po prvý krát zasiahli do bojov až v roku 1944, a to v bojoch o Marshallove ostrovy. Do povedomia potom vstúpila predovšetkým nesmiernou nezdolnosťou, pretože údajne vydržala najviac zásahov zo všetkých nasadených lietadlových lodí vôbec, počínajúc torpédami, sebevražednými útokmi kamikaze atď. atď. Neskôr bola niekoľkokrát nasadená aj vo vietnamskej vojne, aby potom od roku 1982 poslúžila ako unikátne múzeum na manhattanskom nábreží pri 46. ulici.

 

 

 

V roku 2001 po útokoch na budovy WTC poslúžila aj ako hlavné veliteľstvo FBI. Po následnej rozsiahlej rekonštrukcii medzi rokmi 2006 – 2008 potom znovu slúži návštevníkom, spolu s ďalšou veľmi zaujímavou expozíciou umiestnenou v ponorke USS Growler po jej boku. Medzi hlavné lákadla tohto múzea patria predovšetkým lietadlá umiestnené v jednotlivých etážach, ktorým dominuje originál dopravného superlietadla Concorde, ďalej neviditeľné prieskumné lietadloLockheed A-12 Blackbird a mnoho ďalších strojov americkej aj cudzej výroby, ako je jasné aj z fotografií. Samotná loď je interaktívnym múzeom amerických námorných síl s jedinečnou možnosťou nahliadnuť do každodenného života posádky. Sprístupnené sú snáď všetky zákutia, chodby a kajuty, kde sú pomocou figurín znázornené jednotlivé profesie, od holičov, kuchárov, po strojníkov, dôstojníkov a pilotov. Lietadlová loď si zahrala aj v sci-fi filme Ja, legenda, kde z jej paluby odpaľuje Will Smith golfové loptičky do ľudoprázdnych ulíc evakuovaného mesta. Najväčšie nadšenie však vzbudzuje náročný inovačný projekt roku 2012, ktorého súčasťou má byť presun nedávno získaného kompletného raketoplánu Enterprise, ktorý sa tak stane novou hviezdou celej, už tak rozsiahlej, expozície!

 

 

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

 


To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o “Air and Space Museum” páčil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *