Museum of the City of New York

Booking.com

V New Yorku nájdete celkom 120 múzeí s množstvom mimoriadne cenných exponátov . Jedným z nich je aj Museum of the City of New York, ktoré uchováva významnú zbierku dokumentov z histórie mesta New Yorku , ale napríklad aj expozícia starých detských hračiek .
O vzniku tohto múzea sa rozhodlo v roku 1923 , pretože New York ako jedno z mála veľkých miest doposiaľ nemal múzeum dokumentujúce jeho histórii . Dnes Múzeum mesta New Yorku ( skrátene MCNY ) obsahuje okolo 1,5 milióna exponátov pochádzajúcich z obdobia od holandských koloniálnych čias až po súčasnosť .

MCNY

 

Na tomto fascinujúcom mieste nájdete zdanlivo spolu nesúvisiace exponáty , ako sú hračky , nábytok, striebro , divadlo , grafík, maľby alebo veci protipožiarnej ochrany . K videniu sú tu tiež netradičné exponáty , ako je napríklad zuhoľnatenie rahno z obchodnej lode , ktorá v 17. storočí zhorela pri pobreží ostrova Manhattan .

Pôvodne bolo múzeum umiestnené v Gracie Mansion ( súčasné Mayoral Mansion ) , ale roku 1932 bolo presťahované do novogeorgiánské budovy , kde sídli dodnes . Výstavy sú rozmiestnené na piatich podlažiach a sú veľmi premenlivé . Prvé podlažie je vyhradené pre časovo obmedzené výstavy a nájdete tam tiež obchodík so suvenírmi .Práve tu prebehli výstavy ako “ Glamour , New York Style “ , fotografická výstava “ The Destruction of Lower Manhattan “ od Dannyho Lyona alebo výstava “ El Barrio “ približujúce návštevníkom portorický identitu v štvrti East Harlem .

Museum of the City of New York

V prízemí sa nachádza výstavná sieň Fire Gallery , ktorej ústrednou témou je oheň , ako je tiež zrejmé z jej názvu . Táto neobvyklá výstava zahŕňa maľby , grafík, artefakty , starožitné požiarnej striekačky a ďalšie rôzne exponáty, ktoré sú nejakým spôsobom s ohňom spojené . Unikátna je napríklad požiarna striekačka Big Six pochádzajúci z roku 1851 ,ktorá patrila dobrovoľnému požiarnemu zboru , ktorý odštartoval politickú kariéru Williama Marcyse Tweed , prezývaného “ Šéf “ . Na čelnom paneli striekačky je namaľovaný vrčící tiger , ktorý je symbolom Tammany Hall – politického zoskupenia vo vnútri Demokratickej strany kontrolovanej írskymi prisťahovalcami.

Museum of the City of New York history 1929

1929

Ďalej poskytuje priestory pre City Partners Gallery , kde sú umiestnené exponáty jednotlivých partnerských organizácií spolupracujúcich s týmto múzeom a sídliacich v New Yorku . Pomerne nedávno sa tu konala výstava s dlhým názvom “ The Mount Sinai Hospital , 1852 – 2002 : Extraordinary People , Extraordinary Medicines “ .

Museum of the City of New York1

Ak sa presuniete do druhého podlažia , môžete zhliadnuť 25 minútový multimediálny projekt s názvom “ Timesscapes “ , ktorý sleduje rast a rozvoj New Yorku . Film je komentovaný americkým hercom Stanleym Tuccim . V tomto podlaží narazíte tiež na stálu výstavu panorám mesta , ktoré je súčasťou zbierky “ Painting the Town “ .V nasledujúcich šiestich miestnostiach potom prebieha jedinečná výstava s názvom “ Period Alcoves “ . V jednotlivých izbách sú obnovené interiéry newyorských domov od konca 17. až do začiatku 20. storočia . Na konci vestibule sú situované artefakty , maľby a modely venujúci sa newyorskej námornej histórii.

Tretie podlažie je domovom pre obľúbenú výstavu hračiek “ New York Toy Stories “ , kde je možné vidieť napríklad zbierku domčekov a nábytku pre bábiky z obdobia od roku 1769 až po súčasnosť . Najväčšou pýchou je domček pre bábiky postavený Carrie Stettheimerovou v 20. rokoch 20. storočia .V jeho malinkú interiéri je vidieť umelecká galéria s miniatúrnymi maľbami Marcela Duchampa a ďalších umelcov z doby newyorskej avantgardný scény . Ďalšie výstavy , ktoré sa v tomto podlaží konajú , sú väčšinou plné dobových kostýmov a fotografií – naposledy tu bola k videniu napríklad výstava “ Broadway “ popisujúci históriu amerického divadla.

Museum of the City of New York toy

Štvrté podlažie je pre verejnosť uzavreté , vydajte sa preto rovno do podlažia piateho , kde si prezriete Rockefeller Rooms . Ide o izby a predovšetkým skvostnú luxusné spálni Johna D. Rockefellera staršieho pochádzajúce z 80. rokov 19. storočia . Táto spálňa sa pôvodne nachádzala v dome na ulici West 54TH Street .Návštevníci si tu však neprohlížejí len nábytok , ale aj také detaily , ako drevené vybavenie s kvetinovými intarziami , kreslá potiahnutá červeným damaškom a dokonca aj “ turecký kútik “ . Napriek tomu tieto miestnosti nepôsobí nijako výrazne okázalo , ako by sme u tohto prominentného a majetného podnikateľa mohli očakávať .

Museum of the City of New York history rockefeller

K zaujímavým výstavným exponátom , ktoré zaujmú väčšinu návštevníkov , patrí tiež nábytok newyorského stolára Duncana Phyfa , alebo bedrový zásterka slávnej striptérky , cigánky Rose Leeovej , ktorá si na ňu vlastnoručne hodvábnou niťou vyšila svoje meno . Pozoruhodná je tiež zbierka výtlačkov spoločnosti Currier & Ives a fotoarchív ,ktoré pod seba zahŕňa zbierku Jacob Riis Collection . Pri troche šťastia narazíte v múzeu na niektorý z jeho najväčších a prísne strážených pokladov , ktoré nie sú príliš často vystavované . Tým je potrebné prameň vlasov George Washingtona , topánky tanečníka Billa “ Bojangles “ Robinsona , alebo klasické bábiky Barbie.

MAPA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *