Metropolitan Museum of Art

Metropolitné múzeum umenia

Booking.com

Metropolitné múzeum umenia (anglicky Metropolitan Museum of Art), hovorovo MET, je galéria umenia v New Yorku, najstaršie a najväčšie múzeum umenia v USA. Leží na Piatej avenue, na východnom okraji Central Parku, blízko stanice metra 86th Street .. Založené bolo roku 1870 zo súkromných darov (nadačné imanie cez 3 miliardy USD), provizórne otvorené 1872 a od roku 1880 sídli v súčasnej budove, ktorá bola však niekoľkokrát rozšírená. Je takmer 400 m dlhá, 190 tisíc m2 podlahovej plochy, v stálej zbierke má cez 2 milióny umeleckých prác a v roku 2017 ju navštívilo cez 7 miliónov návštevníkov. Vstup bol pôvodne zadarmo, v dôsledku finančnej krízy, ktorá silne obmedzila výnos nadačného imania, zaviedlo múzeum vstupné 25 USD.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art

Nápad na založenie veľkého múzea v USA, ktoré by sa mohlo porovnávať s európskymi múzejnými inštitúciami, sa zrodil na druhej strane Atlantiku, v Paríži. Tam sa v druhej polovici 19. storočia zišla skupina umelcov, filantropov a obchodníkov vedená právnikom a diplomatom Johnom Jayom, ktorý nadniesol myšlienku vzniku múzea a umelecké galérie v New Yorku.

Bezprostredne po Jayovom návrate do Spojených štátov bola zriadená komisia poverená založením múzea a v roku 1870 otvorilo Metropolitné múzeum umenia prvýkrát svoje brány verejnosti.

Pôvodná budova, v ktorej inštitúcia sídlila, sa nachádzala na okraji Central Parku. Ako sa však zbierky začali postupne rozrastať, vznikla čoskoro potreba postaviť väčšie budovu. Dnes múzeum sídli v pôsobivej neoklasicistická budove s šedivú pieskovcovou fasádou z počiatku 20. storočia na Piatej Avenue, na tzv. Múzejnéj míľi (Museum Mile).

Múzejné budova bola od svojho vzniku niekoľkokrát rozširovaná a dodnes sú rozmiestnené ďalšie krídla a výstavné priestory.

Metropolitné múzeum umenia-Interier

Metropolitné múzeum umenia-Interier

Niekoľko múzei v jednom

Rozsiahle múzejnej zbierky dnes zahrňujúceho viac ako dva milióny exponátov zo všetkých kontinentov, ktoré sú tu návštevníkom k dispozícii na takmer siedmich hektároch výstavných priestorov. Metropolitné múzeum zamestnáva viac ako 2500 ľudí a o zbierky sa stará 17 kurátorských oddeleni.

Aby ste zbytočne nestrácali čas, je dobré si ešte pred vašou plánovanou návštevou rozmyslieť, ktoré časti múzea chcete vidieť. Okrem stálych expozícií múzeum navyše usporadúva a hosťuje tiež pútavé krátkodobé výstavy, o ktorých sa dozviete buď v hlavnej hale (tzv. Great Hall), alebo ešte vonku pred múzejnej budovou vďaka reklamným billboardom.

Metropolitné múzeum umenia-Výstava starovekých soch

Metropolitné múzeum umenia-Výstava starovekých soch

Pri vstupe do múzea sa môžete navyše rozhodnúť, či si chcete prehliadku organizovať sami alebo či využijete služby miestnych sprievodcov. Múzeum ponúka v cene vstupenky komentované prehliadky v angličtine so sprievodcom sa môžete vydať buď na prehliadku jednotlivých častí múzea, alebo si prípadne vybrať prehliadku s názvom Museum Highlights Tour, počas ktorej si pozriete tie najvýznamnejšie exponáty a umelecké diela.

V ponuke sú tiež audiosprievodca v niekoľkých svetových jazykoch alebo rôzne zamerané múzejnej brožúrky a tlačený sprievodcovia. Okrem toho sú v Met poriadané aj špeciálne prehliadky určené pre deti a rôzne akcie a workshopy pre najmladších návštevníkov.

Metropolitné múzeum umenia

Metropolitné múzeum umenia

Vyhliadka na streche a meditačné záhrada

Počas vašich potuliek múzeom určite nezabudnite navštíviť jedno z tých vôbec najpríjemnejších miest v celej budove, ktorým je strešná záhrada (Roof Garden). Jednak tu budete môcť obdivovať sochárske výtvory súčasných umelcov, ktoré sú pravidelne obmeňované, jednak je tu v lete do západu slnka otvorený bar, v ktorom si môžete po vyčerpávajúcej prehliadke dopriať osviežujúci drink.

A navyše odtiaľ máte pôsobivý výhľad na Central Park rozkladajúci hneď pod vami aj na neďaleké panorámu mrakodrapov okolo Piatej Avenue.

Ďalším miestom, kde si budete môcť oddýchnuť, je tzv. Astor Court tichá záhrada pre meditáciu. Na konci sedemdesiatych rokov ju vytvorili čínski remeselníci pomocou starých techník a ručne vyrobených nástrojov, ktoré sa v Číne odovzdávali z generácie na generáciu.

Metropolitné múzeum umenia-Roof Garden

Metropolitné múzeum umenia-Roof Garden

Podobne ako si žiadny návštevník parížskeho Louvru nenechá ujsť Mona Lisu, nemal by ani žiadny návštevník Metropolitného múzea umenia vynechať krídlo s rozsiahlou zbierkou egyptského umenia (Egyptian Collection), ktorá tu patrí k tým vôbec najkrajším a najrozsiahlejším.

Niekoľko tisíc exponátov je usporiadané chronologicky v bezmála štyridsiatich sálach a obsiahnuté je obdobie dlhé viac ako tri tisícky rokov, od paleolitu do 8. storočia. Sály sú plné archeologických nálezov, artefaktov z egyptských chrámov, fragmentov pyramíd, pohrebných plastík, pozostatkov z hrobov, kamenných reliéfov a sôch.

Nemali by ste minúť predovšetkým vápencovou Pernebovu hrobku z 2. tisícročia pr. N. L. Alebo sochy z pohrebnej svätyne kráľovnej Hatšepsut.

Metropolitné múzeum umenia-Egyptská hrobka faraóna

Metropolitné múzeum umenia-Egyptská hrobka faraóna

Hlavným exponátom je tu však tzv. Denderský chrám umiestnený pri vodnej nádrži v samostatnej galérii veľkosti hangáru, ktorý patrí k povinným zastávkam každého návštevníka múzea. Pieskovcový chrám zdobený reliéfmi bol postavený na rieke Níl na rozkaz rímskeho cisára a vládca Egypta, Augusta.

Keď bola v sedemdesiatych rokoch budovaná Asuánska priehrada, hrozilo tejto monumentálnej starovekej pamiatke zničenie, a tak bol chrám darovaný Spojeným štátom americkým a následne rozrezaný, dopravený do New Yorku a tu potom kus po kuse znovu postavený.

Metropolitné múzeum umenia hlavný vstup

Metropolitné múzeum umenia hlavný vstup

Oddelenie antického Grécka a Ríma (Greek and Roman Art) sa rozkladá v 27 sálach, v ktorých sú k videniu mimo iné fresky z vily, ktorú pochovala erupcia Vezuvu v roku 79, sochy antických bohov a historických osobností, vázy alebo strieborné predmety.

Bez zaujímavosti nie je to, že veľkú časť zbierky získal pre múzeum jeho prvý riaditeľ L. Palma di Cesnola a exponáty tu vystavené pochádzajú často z ilegálnych vykopávok od tzv. Vykrádačov hrobov.

Metropolitné múzeum umenia-Oddelenie antického Grécka a Ríma

Metropolitné múzeum umenia-Oddelenie antického Grécka a Ríma

Zbrane a brnenie

Táto ojedinelá expozícia zaujme hlavne malých návštevníkov múzea. V oddelení s názvom Zbrane a brnenie (Arms and Armor) uvidíte napríklad brnenie rytiera Artuša na koňoch, japonské tvárové bojové masky, šable zdobené drahokamami, strelné zbrane, americký revolver Colt či do detailu prepracované brnenie Henricha II. Francúzskeho z 16. storočia.

Metropolitné múzeum umenia-Arms and Armor

Metropolitné múzeum umenia-Arms and Armor

Inštitút oblečenia

Oddelenie Costume Institute by nemal minúť nikto, koho aspoň okrajovo zaujíma móda. Desiatky tisíc odevov z obdobia od 17. storočia do súčasnosti obsahujú okrem iného krásne zdobené róby z napoleonskej éry, kostýmy členov súboru Ruského baletu alebo flitrami zdobený suspenzor Davida Bowieho.

Ak si požičiate audiosprievodcu, bude vám o umení odievaní rozprávať newyorská módna ikona, herečka S. J. Parker, predstaviteľka Carrie zo slávneho seriálu Sex v meste.

Hudebné nástroje

https://www.metmuseum.org

 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *