Metropolitna opera

Metropolitná opera v New Yorku

Booking.com

Metropolitná opera je operný dom, ktorý sa nachádza na Manhattane v štvrti Upper West Side v New Yorku. Bola založená v apríli 1880. Oficiálny názov operného domu je bežne skracovaný na Met.

Terajšia budova Met je súčasťou Lincolnovho centra (Lincoln Center for the Performing Arts). Je prevádzkovaná prostredníctvom neziskovej organizácie Metropolitan Opera Association, ktorú podporujú početné významné osobnosti. Sú tu uvádzané všetky druhy operných diel. V súčasnosti v nej ako generálny manažér pôsobí Peter Gelb. Hlavným dirigentom bol od 6. septembra 2011 Talian Fabio Luisi, od roku 2018 je to Kanaďan Yannick Nézet-Séguin.

 

Hľadisko v Metropolitnej Opere

Hľadisko v Metropolitnej Opere

 

Metropolitná opera predstavuje najväčšiu organizáciu klasickej hudby v Spojených štátoch amerických a každoročne uvádza približne 220 operných predstavení. Patrí medzi najväčšie operné divadla na svete (hľadisko pojme približne 3800 divákov) a je tiež považovaná za jednu z najdôležitejších svetových operných scén.

Rozpočet operného domu dosiahol v sezóne 2011/2012 už 325 miliónov dolárov, z toho prišlo 182 miliónov dolárov (43%) od súkromných sponzorov. Celkový súčet kapacity pri všetkých predstaveniach kalendárneho roka 2011 bol 800 000 miest. Skutočné vyťaženie však kleslo z 88% v roku 2009 na 79,2% v roku 2011. Okrem klasických predstavenie na opernom javisku rozšírila Metropolitná opera postupne svoje poslucháčstvo pomocou nových technológií. Rozhlasová vysielanie z tejto opery sa pravidelne konajú už od roku 1931 a televízne vysielanie od roku 1977. V roku 2006 začala Met vysielať svoje predstavenia cez satelitné rádio a internet a tiež naživo (live) pomocou HD-videových priamych prenosov do kín (kín) po celom svete. Tieto predstavenia sú prenášané aj do vybraných kín v Českej republike. V roku 2011 dosiahol počet divákov v 1 600 kinách sveta už 3 milióny. V samotnom meste New Yorku sú vybrané predstavenia Metropolitnej opery premietaná na veľkoplošnej obrazovke na námestí Times Square.

Preplnená sála Metropolitnéj Opery

Preplnená sála Metropolitnéj Opery


 

História

Úvod sezóny

Metropolitan Opera Company bola založená v apríli 1880 s úmyslom vytvoriť alternatívu k už existujúcemu opernému domu Academy of Music. Predplatitelia lóží v tomto divadle patrili k najvyšším spoločenským vrstvám v New Yorku. Tieto rodiny s tzv. „Starými peniazmi“ (old money families) nechceli akceptovať nové bohaté priemyselníkmi do svojich radov. Zakladatelia Metropolitnej opery, ktorí pochádzali z priemyselných kruhov, sa preto rozhodli postaviť novú operu s tým, že musí predčiť doterajšie Academy of Music vo všetkých smeroch.

Budova Metropolitnej Opery rok 1905 na 39 street

Budova Metropolitnej Opery rok 1905 na 39 street

V rokoch 1903-1908 stála Metropolitná opera pod vedením generálneho manažéra Heinricha Conrieda. Jednou z jeho najväčších zásluh bolo zangažovanie slávneho talianskeho tenoristu Enrica Carusa z Neapola. Do opery priviedol tiež dirigenta Artura Vigna. Conriedovo pôsobenie bolo pomerne krátke. Po ňom nastúpil ako generálny manažér Giulio Gatti-Casazza, za ktorého vlády v rokoch 1908 až 1935 sa Metropolitná opera – vďaka jeho organizačným schopnostiam a inteligentne-personálnej politike dostala trvale na vysokú úroveň. Bolo to jej nezabudnuteľné tzv. Strieborné obdobie (Silver Age). Gatti-Casazza, ktorý bol predtým manažérom milánskeho operného domu Teatro alla Scala, priviedol odtiaľ do New Yorku skvelého dirigenta Artura Toscaniniho. Prezidentom dozornej rady Metropolitnej opery (Chairman) sa v roku 1931 stal prominentný právnik Paul Drennan Cravath.

V roku 1950 nastúpil na miesto generálneho manažéra Rudolf Bing, rodený Rakúšan, a zostal ním až do roku 1972. Od roku 2006 až do súčasnosti pôsobí Peter Gelb ako generálny manažér Metropolitnej opery.

Preplnená sála 28 novembra v roku 1937-Koncert pianistu Josefa Hofmanna

Preplnená sála 28 novembra v roku 1937-Koncert pianistu Josefa Hofmanna


Slavní účinkujúcí

V minulosti

V Metropolitnej opere pôsobili v minulosti slávni dirigenti, okrem Artura Toscaniniho to boli aj Leonard Bernstein a Rafael Kubelík.

Na Metropolitnej opere spievali najznámejšie speváčky a speváci. Na začiatku 20. storočia to boli Nellie Melba a Ema Destinová, ktorá spoločne s Enrico Caruso spievala hlavnú úlohu pri svetovej premiére opery Giacoma Pucciniho La fanciulla del West 10. decembra 1910. Neskôr prišli na scénu Met tiež pôvodom slovenskej veľké sopranistky Maria Jeritza a Jarmila Novotná. Jeritza spievala v New Yorku v rokoch 1921-1932 a osobne sa zaslúžila o uvedenie Janáčkovej opery Jej pastorkyňa (pod názvom Jenůfa). V Met vystúpila Jeritza po dobu svojho angažmánu v 20 rolách a v 290 predstaveniach.

V druhej polovici 20. storočia tu účinkovali slávne sopranistky Mária Callas, Renata Tebaldi, Joan Sutherland a Mirella Frente. Tenorové party spievali Giuseppe Di Stefano, Mario Del Monaco, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo a José Carreras. Jednou z vysoko oceňovaných sólistiek Metropolitnej opery v 90. rokoch bola tiež Gabriela Beňačková.

Nedávno ukončila svoje dlhoročnú angažmán na Metropolitnej opere jedna z najznámejších speváčok konca 20. storočia a začiatku 21. storočia, Američanka Renée Fleming, ktorá tu spievala svoje obľúbené role Taťány v Eugenovi Oneginovi a Rusalky v rovnomennej opere Antonína Dvořáka.

Dlhoročný šéfdirigent Metropolitnej opery James Levine sa po prestávke od roku 2011, spôsobené ťažkou chorobou, v roku 2013 vrátil a riadil orchester pri svojich vystúpeniach v sede na zvlášť pre ten účel skonštruovanom elektricky poháňanom vozíčku. Dňa 2. decembra 2017 zverejnil denník The New York Times na prvej stránke svojho vydania článok obsahujúci podrobné svedectvo štyroch mužov, v súčasnosti vo veku od 40 do viac ako 60 rokov, ktorí vypovedali o dlhodobom sexuálnom zneužívaní, ktorého sa James Levine na nich dopustil v čase, keď boli 16 až najviac niečo cez 20 rokov starí. Tieto výpovede sa stali súčasťou policajného protokolu. Deň potom ukončila Metropolitná opera svoje všetky vzťahy s Levinom a zrušila všetky jeho plánované vystúpenie. Obdobné kroky urobila aj vedenie hudobné slávnosti Ravinia Festival (v blízkosti Chicaga) a Bostonského symfonického orchestra.

Metropolitná opera-Rok 1929

Metropolitná opera-Rok 1929

V súčasnosti

 

V súčasnosti zabezpečujú vysokú úroveň hudobného prejavu  talianski dirigenti Fabio Luisi, Marco Armiliato a mnohí ďalší svetovo renomovaní umelci ako je Rus Valerij Gergijev. Po definitívnom odchode Jamesa Levina z privátnych dôvodov sa novým šéfdirigentom Met neskôr stal kanadský maestro Yannick Nézet-Séguin, ktorého angažmán bolo pôvodne plánované až od sezóny 2020/2021.

V Metropolitnej opere vystupuje naďalej celá rada veľkých speváckych hviezd. Medzi speváčkami sú to predovšetkým vysoko renomovanej sopranistky Anna Netrebko (Rusko) a Angela Gheorghiu (Rumunsko). Ďalej tiež Bulharka Sonja Jončeva, ktorá v sezóne 2017/2018 prevzala tri hlavné úlohy, a to v Pucciniho operách Tosca a Bohéma (mimi) a vo Verdiho diele Luisa Miller. Na Met vystupujú tiež ruske sopranistky Irina Lungu a Olga Peretjatko, ktorá v súčasnosti vytvára hlavnú úlohu v opere Lucia di Lammermoor od Gaetana Donizettiho, Diana Damrau (Nemecko) a Sondra Radvanovský (USA). Častými hosťami sú mezzosopranistka Joyce DiDonatoovou (USA), Cecilia Bartoli (Taliansko) a Elin garancie (Lotyšsko). Anita Rachvelishvili z Gruzínska spievala v New Yorku Carmen už v roku 2009, krátko po svojom prekvapujúcom debute v milánskom Teatro alla Scala. Na Met sa už tiež presadili mlade speváčky z Južnej Afriky Pretty Yendo a Golda Shultz.

Ďalej je nutné vymenovať tenoristu ako sú Juan Diego Flórez (Peru), Vittorio Grigol (Taliansko), Jonas Kaufmann (Nemecko), Matthew Polenzani (USA), Joseph Calleja (Malta) a mnohí ďalší. V Met vystupujú alebo vystupovali však aj prominentný barytonisti súčasnosti René Pape, Bryn Terfel a nedávno zosnulý Dmitrij Chvorostovskij. Predtým ako tenorista preslávený Plácido Domingo prešiel v zrelom veku na barytonové role a pôsobí tiež ako dirigent. Český barytonista Adam Plachetka dostal na marec 2018 úlohu v cykle predstavení Mozartovej opery Così fan tutte.

V Metropolitnej opere sa odohrávajú aj mnohé predstavenia, ktoré presahujú pravidelnú opernú prevádzku. Napríklad v júli 1986 sa konalo gala predstavenie, pri ktorom vystúpil baletný súbor Parížskej opery pod umeleckým vedením Michaila Baryšnikova a riaditeľa parížskeho baletu Rudolfa Nurejeva.


Videoprezentácia

Videoprezentácia Metropolitnej opery


Mapa:

Adresa Metropolitan Opera
30 Lincoln Center Plaza, New York City, NY 10023

 

Fotogaléria


 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *