Metro v New Yorku a MetroCard

Booking.com

Doprava v centre Manhattanu aj v okolí je zabezpečovaná najmä podzemné dopravou . Metro v New Yorku vám bude robiť spoločnosť každý deň , poďme si preto o ňom niečo povedať .

Hromadnú dopravu v New Yorku prevádzkuje štátny dopravca MTA – Metropolitan Transportation Authority .Newyorské metro patrí k jedným z najkomplexnejších po celom svete – ľahko ho môžeme prirovnať k metra v Tokiu , Londýne či Paríži . Rovnako tak ako v týchto mestách , aj tu jazdí metro 24 hodín denne .

IMG_1006a

Metro v New Yorku má celkom na 25 rôznych liniek metra . Všetky z nich sa krížia na Manhattane – kde sa taktiež jednotlivé trasy metra spájajú a tým zosilňujú dopravu v hlavnom centre mesta . Newyorské metro má potom 8 hlavných liniek , a to :

  • červená – spojuje Bronx s Manhattanomm, obsahuje trasy 1,2 a 3
  • modrá – modrá linka obsahuje trasy A, C a E. Linka E jazdí i z letiska JFK
  • zelená – linka pretína Manhattan od Bronxu po Brooklyn. Jazdí východne od Central Parku
  • hnedá
  • oranžová – na tejto linke najdete trasy B, D, F a M. Trasy smerujú z Queensu a Long Islandu až na dolný Manhattan, odkiaľ pokračují do Brooklynu
  • ružová – jazdí mezi Queensom a Manhattanom
  • žltá – jazdí z Long Islandu do dolného Manhattanu až k Soche slobody, odkiaľ môžete využít loď / ferry na Staten Island

Orientácia v metre je celkom jednoduchá . Pozor si však musíte dávať v nočných hodinách , aby ste nenastúpili do expres vlaku či práve aby ste sa vyhli lokálnej linke , ak dochádzate ďalej od centra .Ideálne je stiahnuť si mapu metra New Yorku alebo nášho sprievodcu do vášho mobilného telefónu – mapu budete mať vždy pri ruke a verte – bude potreba.

 

larger MetrocardMVM

Automat na metrocard

 

Cena – koľko stojí lístok na metro

Ak hľadáte cenu lístka v newyorskom metre , tu je niekoľko variantov . Pred vstupom do metro budete potrebovať tzv . Metro Card . Tú si zakúpite v trafike alebo v samoobslužných automatoch v každom vstupe do metra . Karta je spoplatnená čiastkou 1 $ . Následne Metro Card musíte nabiť kreditom , z ktorého sa vám budú strhávať čiastky za využitia metra .Jedna jazda stojí v New Yorku 2.75 $ . Osobne však odporúčam zakúpiť viac denných lístkov , ich ceny sú následovne:

7 dňový lístok – 30$
30 dňový lístok – 112$
Cestovné v newyorskom metre patrí k tým drahším , rozhodne je však lacnejšie ako taxi v New Yorku .

 

BysDJJ7

Z letiska do centra New Yorku a na Manhattan

Pokiaľ do New Yorku práve prilietate a mierite na letisko JFK , vydajte sa miestnym AirTrain na stanici Jamaica Station . AirTrain stojí 5 $ , možno ho zaplatiť z klasickej Metro Card karty.

 

Podrobný návod ako sa dostat zo všetkých 3 letísk a všetko pre turistov nájdete v našom jedinečnom sprievodcovy New Yorku ktorý by mal vlastniť každý fanúšik tohto mesta a všetci ktorý plánuju cestu do New Yorku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *