Manhattan Bridge

Booking.com

Manhattan Bridge je visutý reťazový most cez East River v New Yorku. Spája dolný Manhattan na Canal Street s Brooklynom na Flatbush Avenue Extension. Most o celkovej dĺžke 2 089 m bol otvorený 31. decembra 1909 a bol navrhnutý a skonštruovaný poľským inžinierom Ralphom Modjeskim spoločne s Leonom Moisseiffem.

Manhattan Bridge

Na moste sú dva pruhy pre vozidlá v každom smere v hornej časti mosta a štyri koľaje pre podzemnú dráhu a chodník pre chodcov a cyklistov v spodnej časti mosta.

 

História

Plán postaviť most bol odhalený v roku 1901 Gustavom Lindenthalom, ktorý bol v tú dobu komisár oddelenia mostov. Predpokladalo sa, že v pôvodnom znení, bude konštrukcia Manhattan Bridge kombináciou niektorých prvkov Brooklynského mostu a Williamsburgského mostu. Stavebné práce začali 1. októbra 1901, aj keď rokovania ešte stále prebiehali v konečnom poňatí. O dva roky neskôr Lindenthal predložil nový návrh, ktorý bol odmietnutý, z dôvodu mohutnosťi oceľových stožiarov a príliš hlbokými výstužnými piliermy.

Manhattan Bridge rok 1909

Manhattan Bridge rok 1909

Stavebné výpočty vykonával Moisseiff Leon, ktorý navrhol na použitie pri stavbe mostu, málo známu a zriedka používanú teórie ohybu. Most bol otvorený 31. decembra 1909, aj keď jeho stavba definitívne skončila až v roku 1912. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 31 miliónov dolárov. Most bol prestavaný v 40 rokoch. V roku 1982, program Manhattan Bridge zahŕňal rekonštrukciu a odštartoval sériu prác trvajúcich minimálne až do roku 2013. V januári 2010 začali nahrádzať všetky káble mostra. Tieto káble ak by sme ich spojili merali neuveriteľných 50 kilometrov.

Manhattan-Bridge-and-East-River-nyc-1955

Rok 1955

Koľaje pre metro

Štyri podzemnej dráhy sa nachádzaju na spodnej palube mosta. Na strane Manhattan, na južnej strane dráhy,sú používané N Q vlaky, k Canal Street na BMT Broadway linky, zatiaľ čo na severnej strane dráhy, používané B D vlaky, na pripojenie k Chrystie Street cez námestie Grand Street. Na strane Brooklyn, spája Flatbush Avenue vo veľkej križovatke s BMT  a BMT Brighton linka spája DeKalb Avenue. V rokoch 1986 a 2004, bola koľajová dráha uzavretá kvoli opravu poškodenia konštrukcie. Koľaje pre vlaky boli na moste postavené až v roku 1915 ktoré sa rozširovaly až do roku 1929.

Manhattan Bridge vlakove metro

 

Manhattan Bridge a Brookly Bridge

manhattan a brooklyn bridge

 

 

Manhattan Bridge môžte vidieť aj na online kamere. Kliknite na brookly bridge earthcam kde vidíte brooklynsky most a v pozadí manhrattanský most. Kliknite SEM

 

Mapa:

Fotogaléria:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *