Madison Square Garden-New York

Madison Square Garden

Booking.com

Madison Square Garden (skrátene: MSG) je multifunkčná veľkokapacitná hala na 7. avenue v centre Manhattanu v New Yorku, v ktorej sa organizuje približne 320 podujatí ročne. Súčasná hala je štvrtá v poradí. Prvé dve stáli na rohu 26. ulice a Madison Avenue a tretia bola na 50. ulici. V súčasnosti je plánovaná výstavba piatej haly na rohu 33. ulice a 9. avenue. Je pomenovaná po James Madison, štvrtom prezidentovi Spojených štátov amerických.

História

Roky 1857 – 1879 – 1890

Na počiatku bola železnica keď v roku 1857 bolo postavené nádražie na 5. a Madison Avenue a 26. a 27 ulicou .V roku 1871 bolo postavená nová stanica Grand Central Terminal a pôvodná stavba bola prestavaná a využívaná ako dostihová aréna. Madison Sguare Garden bola na tomto námestí a 26. ulici. Predtým tu bolo skladisko železnice. Toto skladisko bolo prebudované na klasickú Barnumovu arénu. Bola to trojposchodová budova so sedačkami a lavicami bez strechy, čo znemožňovalo zimný program. Pár rokov po otvorení si najal túto budovu slávny kapelník Stanley S.Gilmore a pomenoval stánok po sebe na Glimore’s Garden a bol otvorený 27.4.1874. V nej sa konali evanjelické stretnutia, súťaže krásy, výstavy kvetín, bály a psie výstavy. Bol tiež tým, kto priviedol do N.Y box .Ten bol vtedy v meste nelegálny a tak pozýval divákov oficiálne len na exhibície a ukážkovej lekcie z boxu. Výstavba prvej haly s kapacitou 10.000 divákov sa začala v roku 1879 a nachádzala sa tiež na severovýchodnom rohu Madison Avenue a 26. ulice a v tejto hale bolo otvorené prvé umelo chladené klzisko 12. februára 1879. Pôvodne bola určená pre dráhovou cyklistiku, ktorá v tej dobe priťahovala najväčší záujem divákov. Nakoniec Gilmorova záhrada bola premenovaná na Madison Sguare Garden a bola znovu otvorená 31.5.1879.

Madison Square Garden rok 1966

Madison Square Garden rok 1966

 

1890 – 1925

Arénabola postavená tiež na Madison Square a Madison Avenue a 26. ulici. Druhá hala, ktorá nahradila prvá bola prestavaná v roku 1889 na koncertnú sálu a na streche tejto haly bola vybudovaná záhrada. Bola otvorená 16. júna 1890 a jej otvorenia sa zúčastnilo 17.000 ľudí. Budova mala vpredu vežu s 32 poschodiami, ktorá bola zakončená sochou bohyne Diany.
V tej dobe to bola druhá najvyššia budova v New Yorku. Nová budova bola postavená podľa maurskej architektúry. Hala bola vtedy najväčšia na svete s výškou 200- 485 stôp a bola pre 8.000 ľudí. V ostatných priestoroch bolo divadlo a koncertná sála a reštaurácia.

Madison Square Garden dávna história

Madison Square Garden dávna história

Socha Diany vážila 1.000 libier a bola umiestnená na vrchole veže v roku 1891. V roku 1924 tu bol zjazd národnej demokratickej strany.
V týchto rokoch sa plánovala výstavba Pensylvania Station železničného nádražia a poštového úradu.
V roku 1925 bola budova zbúraná a hala sa presťahovala na 8 Avenue a 49 ulici.

1925 – 1968

Táto hala bola postavená na 50 tej ulici a 8. Avenue. Bola postavená vtedajším podporovateľom boxu Textom Rickardom. Aréna bola postavená za 249 dní na mieste bývalej vozovne. Bola otvorená 15. decembra 1925. Newyorskí Rangers sa v tom čase volali Textowy Rangers. Nanjväčšia návšteva 23.190 divákov bola na zápas boxu vo velterovej váhe medzi Fritziea Zivicom a Henrym Amstrongom 17. januára 1941. Táto aréna bola zle vybavená vzduchotechnikou .Mohlo sa v nej síce fajčiť, ale diváci v horných radoch mnoho z hokeja nevideli pre dymovú hmlu. Rovnako tak rozloženie sedadiel z hľadiska výhľadu na plochu nebolo ideálne. Najviac bola hojne využívaná pre cirkusové predstavenia.V roku 1967 bola hala uzatvorená a miesto bolo používané do roku 1989 ako parkovisko

Madison Square Garden rok 2013

Madison Square Garden rok 2013

1968 -2010 (známa ako Penn Plaza)

Terajšia hala sa nachádza nad železničnou stanicou PenStation medzi 31 a 33 ulicou a 7 a 8 Avenue na Pennsylvania Plaza a bola otvorená 14. februára 1968 a jej výstavba stála 123 miliónov U $. Halu postavila stavebná spoločnosť Associates Ellerbe Becket na návrh architekta Charlesa Luckmana. Súčasná Madison Sguare Garden bola renovovaná v roku 1991. Renovácia stála 200 miliónov U $
Vlastníkom haly je fy Cablevision postavená v roku 1968 a bola rekonštruovaná v roku 1986. Ďalšia rekonštrukcia prebehla v roku 1991 a stála 200 mil US. MSG je veľkokapacitná multifunkčná hala na 7. Avenue v centre Manhattanu v New Yorku, kde sa organizuje okolo 320 podujatí ročne. Teraz sa plánuje výstavba piatej haly na rohu 30. Street a 9. Avenue.
Kapacita haly je 18.200 divákov pre hokej, 19.763 pre basketbal a 20.000 pre koncerty.

Basketbalový zápas v Medison Square Garden

Basketbalový zápas v Medison Square Garden

Súčasný stav

Madison Square Garden je multifunkčná veľkokapacitná aréna.
Budova má 9 podlaží z toho hľadiska majú šesť poschodí, ktoré boli pôvodne farebne rozlíšené farbami, červenou, oranžovou, žltou, hnedú a modrú. Fanúšikovia tímu New York Rangers si tak obľúbili modré sedačky, že boli ochotní si ich brániť. Za každú cenu tam nechceli nikoho pustiť z konkurenčných tímov. Jednalo sa prevažne o rivalmi z klubov N.Y.Islanders. N.J Devils alebo Philadelfia Flyers. Preto sa neskôr od tohto farebného rozlíšenia sedačiek upustilo. Dnes skalné fanúšikovia N.Y.Rangers sedávajú v sekcii 400.

Madison Square Garden

Madison Square Garden

Kapacita haly pre ľadový hokej alebo Lacros je 18.200 divákov na basketbal 19.763 na box 20.789 divákov. Hala má 88 VIP lóží, kapacita pre koncerty je 20.000 divákov. V roku 2001 boli zavedené pri zápasoch Rangers a Islanders oddelené sektory pre fanúšikov. V MSG majú zázemie hokejový klub N.Y.Rangers, basketbalový klub N.Y. Knicks a ďalej sa tu hrá ženská basketbalová WNBA, univerzitná basketbalová liga a tiež sa tu koná pravidelne draft pre NHL. Konajú sa tu tiež krasokorčuliarske exhibície Champions on Ice. Rovnako sa tu hrajú All Stars zápasy NHL, NBA a WNBA a svetové poháre v hokeji a do konca 90. rokov tu bol každoročne turnaj majsteriek v tenise. V aréne sa pravidelne konajú zápasy boxerov a zápasy Wrestlingu.Získal tu titul majstra sveta v boxe aj legendárny Muhammad Ali a hala bola vtedy nazývaná Mekkou boxu. MSG sa konali tiež veľmi významné politické akcie ako napr .: oslava 45. narodenín prezidenta J. F. Kennedyho, keď mu spievala Happy Birthday Mr. President Marilyn Monroe. Tiež sa tu konal v roku 2004 republikánsky volebný kongres.

Madison Square Garden hokejový zápas

Madison Square Garden hokejový zápas

Rovnako tu prebehli pamätné koncerty a rad vystúpenia skupín a spevákov, Bobyho Marley, Led Zeppelin, Frank Sinatra, Elton John, Elvis Presley, Rolling Stones, Madona atď. V MSG mal svoj posledný koncert John Lennon, než na neho bol spáchany atentát. V roku 2007 v hale oslávil svoje 60. narodeniny pred vypredanou halou Elton John.
MSG je postavená nad fungujúcou stanicou Pensylvania Station, takže je jednoduché sa dostať k MSG odkiaľkoľvek. Rovnako tak pod MSG je stanica Metra kde vedú linky 1,2,3 a A, B a E. Ak budete chcieť navštíviť MSG je otvorená denne pre návštevníkov od 10 hod do 15 hod.

Madison Square Garden-New York

Madison Square Garden-New York

Budúcnosť MSG

V súčasnosti je plánovaná výstavba piatej haly ako už bolo uvedené na rohu 33 .ulice a 9. Avenue.. Účelom tejto rekonštrukcie má byť komplexná prestavba vnútorného vybavenia a usporiadanie v hale vrátane nového vchodu.   Táto rekonštrukcia je plánovaná tak, aby sa neprerušil chod haly. Bude väčšinou prebiehať v letných    mesiacoch aby sa minimalizovalo narušenie chodu arény Rekonštrukcia bude zahŕňať výmenu sedadiel za komfortnejšie, ďalej prestavbu nového vchodu z 7 Avenue, vykoná sa reštaurácia stropu arény vrátane osvetlenia, verejné priestory budú klimatizované a rozšírené o interaktívne kiosky. Ďalej bude dovybavene vysielace štúdio z hľadiska vysielania HDTV prenosov.

Taktiež bude inštalovaná nová LED kocka s rozlíšením HD Z vonkajších priestorov sa zlepší výhľad na mesto. Budú tiež rekonštruované následne všetky poschodia, takisto sa rekonštrukcia dotkne všetkých šatní, a kancelárií a prebehne tiež rekonštrukcia spŕch v šatniach. Bude tiež priestorovo rozšírený plocha o 40% 58 VIP boxov. Ďalej tu bude k dispozícii 20 VIP suites s obývacími priestormi, ktoré zvýšia atraktivitu pre partnerov. Táto rekonštrukcia vytvorí tisíce nových pracovných príležitostí a bude plne hradená z prostriedkov MSG. Strojovňa je umiestnená vedľa hlavnej budovy, samozrejme chladiaci látka je freón.

MSG

MSG

Lístky na program v Madison Square Garden, najmä na športové zápasy, budete obstarávať ťažko. Bývajú často vypredané dopredu a zaobstaráte ich len cez burzu. Potom si pripravte na lístok cca okolo 100 dolárov. Internetové burzy a celý nákup lístkov ide na druhú stranu bezproblémovo. Viac nájdete na stránkach klubov www.nyrangers.com alebo www.nyknicks.com.

Pamätné Momenty

1879 bolo v pôvodnej hale otvorené prvé umelé americkej klzisko
1902 hral sa v MSG prvýkrát profesionálny zápas v americkom futbale pod strechou
1940 je z MSG vysielaný prvý televízny prenos v histórii v basketbale, zo zápasu Fordham University proti University of Pittsburgh
1985 asociácia profesionálneho wrestlingu uviedla v MSG svoju legendárnu WrestleManiu
1994 po 54 rokoch vyhral New York Rangers v MSG Stanley Cup
1997 debut profesionálne basketbalovej ligy žien WNBA v MSG pri zápase New York Liberty

Mapa

 


 

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *