Lotéria o zelenú kartu 2017

Booking.com

Prihlášky do lotérie o zelenú kartu do USA (DV-2017) je možné posielať ako každý rok od štvrtka 1. októbra 2015 o 18:00 slovenského času do utorka 3. novembra 2015 a 18:00 hodín. Z tohto článku sa dozviete kde a ako sa prihlásiť a všetky ďalšie podstatné informácie.

Lotérie o zelenú kartu do USA (Diversity Visa Lottery; DV) dáva obyvateľom väčšiny štátov sveta šancu na trvalý a legálny pobyt v USA. Zadarmo to nie je. Potreba je ohromná dávka šťastia a financii na pokrytie začiatku nového života v Amerike.

Nedokážete si predstaviť, že za dva roky opustíte svoj súčasný život a presťahujete sa za oceán? Máte aj v Česku problém finančne vyjsť? Prihlášku do lotérie neposielajte. K ničomu si nepomôžete a znížite šancu niekomu, kto to so životom v USA myslia vážne.

 

USA_GreenCard_Head


 

1. Kde sa prihlásiť do vízovej lotérie DV-2017?

 

Prihlášku do lotérie podávajte výhradne cez stránky http://www.dvlottery.state.gov/. Prevádzkuje ju priamo americká vláda a len tu si môžete byť istí, že za prihlášku nebudete platiť.

Možnosť prihlásiť sa do lotérie ponúkajú aj zástupy sprostredkovateľov, často sa označujú ako Visa Agent, Visa Consultant alebo Visa Expert. Majú dôveryhodne vyzerajúce weby, používajú agresívne obchodné metódy a často sľubujú nesplniteľné.

Nemusí ísť nutne o podvodníkov, zvyčajne ide o podnikavcov zarábajúcou na zpostredkování prihlášky do lotérie. Prípadné sľuby vyššej pravdepodobnosti vo vylosovaní sú nezmysly.


 

2. Kedy sa hlásiť do lotérie o zelenú kartu DV-2017

 

Oficiálny termín konania DV-2017 je od štvrtka 1. októbra 2015 do utorka 3. novembra 2015. Začína a končí sa na poludnie východoamerického času, ku ktorému stačí pripísať 6 hodín a máte čas český.

Zo začiatku blížiacim sa koncom obdobia sa dá predpokladať preťaženiu servera a možné problémy s podaním prihlášky. Odporúčam, hlásiť sa treba v polovici obdobia, na prípadné (ne) vyžrebovanie nemá dátum registrácie žiadny vplyv.


 

3. Kto sa môže hlásiť do vízovej lotérie USA DV-2017?

 

Základným predpokladom pre úspešné zaradenie do lotérie je súčasné splnenie oboch týchto podmienok:

Krajina pôvodu
Narodili ste sa v Česku, alebo Slovensku? Podmienku krajiny pôvodu spĺňate!
Z lotérie sú vylúčení oi. Rodáci z Veľkej Británie, Kanady, Číny, Mexika a ďalších niekoľkých krajín, pretože v uplynulých 5 rokoch z nich do USA emigrovalo viac ako 50 000 ľudí.
Ak ste sa náhodou narodili v niektorej z krajín na čiernej listine, stále sa môžete lotérie zúčastniť so svojím partnerom.
Nároky na vzdelanie
Žiadateľ musí mať minimálne stredoškolské vzdelanie úspešne zakončené maturitou. V oficiálnych podmienkach sa síce hovorí o „úspešnom dokončení 12 rokov trvajúceho štúdia pozostávajúceho zo základnej školy a inštitúcie sekundárneho vzdelávania“, však učňáci nespĺňajú podmienku ekvivalentu strednej školy.
Bez maturity je možné sa hlásiť v prípade, keď ste v priebehu posledných 5 rokov získali aspoň 2 roky pracovných skúseností v odbore, ktorý vyžaduje aspoň 2 roky výcviku alebo skúseností. K posudzovaní sa používa výhradne databázy O * Net Online Ministerstva práce USA.
Túto podmienku je nutné mať splnenú v okamihu odoslania prihlášky. Maturujete na jar 2016? Máte smolu.


 

4. Čo ešte je dôležité vedieť

 

-Po vyplnení prihlášky nechodí žiadny e-mail, preto si urobte screenshot obrazovky.
-Každý môže odoslať len jednu prihlášku. Odoslanie viac prihlášok jednou osobou má automaticky za následok vyradenie z lotérie.
-Svoju prihlášku však môže zvlášť odoslať manžel aj manželka. Tým zvýšite pravdepodobnosť vyžrebovanie.
-Celkom bude vyžrebovaných 50 000 šťastlivcov, podiel žiadnej z krajín neprekročí 7%.
-Pri vypĺňaní prihlášky nepoužívajte diakritiku (háčiky a čiarky).
-K prihláške je nutné priložiť fotografiu s rozmermi minimálne 600 × 600 pixlov. Podrobné inštrukcie nájdete na tejto stránke.
-Ani tento rok nedošlo k zmene krajín. oprávnených účasti v lotérii
-Kompletné pravidlá a inštrukcie Diversity Visa Lottery DV-2017 sú vyvesené na oficiálnych stránkach.


 

5. Kedy budú výsledky lotérie DV-2017?

 

Výsledky lotérie budú zverejňované od stredy 3. mája 2016 na stránke http://www.dvlottery.state.gov/

Na overenie štatútu prihlášky bude nutné zadať vaše identifikačné číslo (confirmation number). Po podaní prihlášky si ho veľmi dobre uschovajte (odporúčam si ho zaslať na e-mail).

Ak budete vyžrebovaní a splníte všetky ďalšie podmienky, môžete zelenú kartu získať počas roka 2017.


 

 

6. Najčastejšie otázky k vízovej lotérii USA

 

Nižšie sú odpovede na najčastejšie kladené otázky:

Kde ma vyfotía na prihlášku do lotérie?
Fotografu s americkými rozmermi by si mal poradiť každý fotograf.  Ak ste schopní splniť všetky kladené podmienky, môžete sa odfotiť doma. Čisto digitálna fotka je dostačujúca.

Môžem sa do lotérie prihlásiť bez biometrického pasu?
Áno.
Biometrický pas bude potreba až v prípade vyžrebovania. Avšak meno v prihláške a v (budúceho) pase musí byť zhodné.

Oplatí sa prihlášku risknúť, aj keď nemám peniaze?
Nie.
Registrácia do lotérie je síce zadarmo, avšak v prípade vyžrebovania idú náklady do státisícov korún. Platí sa lekárska prehliadka, overenie a preklady dokumentov, procesné poplatky a celý prvý rok života v USA. U pohovore musíte preukázať, že máte buď peniaze, alebo sponzora v USA. Do Ameriky musíte skutočne odcestovať a žiť tam, navyše počas prvého roku pobytu v USA nesmiete žiadať vládu o finančnú pomoc.
Účasť v lotérii si dôkladne rozmyslite!

Koľko peňazí stojí rok života v USA?
Na túto otázku nemožno odpovedať jednoducho. Záleží, kde sa rozhodnete zakotviť, však počítajte minimálne s desiatimi tisíckami doláre.
Za najdrahšie štáty sa považujú New York, Kalifornia, New Jersey, Aljaška, Havaj alebo Connecticut. Naopak nižšie životné náklady ponúka Mississippi, Tennessee, Kentucky, Oklahoma alebo Indiana.

Je prihláška do vízovej lotérie v slovenčine?
Nie je. A je to logické.
Kto sa chce za 2 roky presťahovať do USA a nevedia anglicky natoľko, aby vyplnil vcelku jednoduchú prihlášku, nech o účasti v lotérii ani neuvažuje. Prípadné vyžrebovanie by rozhodne nebolo výhrou. Zlepšite si angličtinu a účasť odložte na nabudúce!

Čo mám uviesť do kolónky vzdelanie?
Vyberte najvyššie dokončené vzdelanie:
Primary school only = Základná škola
High school, no degree = Stredná škola bez maturity
High School Degree = Stredná škola s maturitou
Vocational School = Stredné odborné učilište
Some University Courses = Nedokončené bakalárske štúdium
University Degree = Bakalárske štúdium
Some Graduate Level Courses = Nedokončené magisterské / inžinierske štúdium
Master ‚s Degree = Magisterské / inžinierske štúdium
Some Doctorate Level Courses = Nedokončený doktorát
Doctorate Degree = Doktorát

Prečo sú obyvatelia niektorých krajín z lotérie vylúčení?
Ako spomínam vyššie, v uplynulých 5 rokoch z nich do USA emigrovalo viac ako 50 000 osôb. Konkrétne sa jedná o Bangladéš, Brazílii, Čínu (vnútrozemskú časť), Dominikánsku republiku, Ekvádor, Filipíny, Haiti, Indii, Jamajku, Južnú Kóreu, Kanadu, Kolumbii, Mexiko, Nigérii, Pakistan, Peru, Salvádor, Veľkú Britániu (bez Severného Írska ) a Vietnam.

Kde nájdem vzor prihlášky do DV-2017?
Jeden nájdete priamo na oficiálnych stránkach.

Aké deti sa v prihláške uvádza?
Všetky slobodné deti do 21 rokov.

Kedy sa bude možné hlásiť do vízovej lotérie 2018?
O tom je zatiaľ veľmi predčasné hovoriť. Pokiaľ bude Diversity Visa Lottery 2018 (DV-2018) schválená, na velkejablko.sk sa o tom určite dozviete.


 

Ako vyzerá Green Card?

greencard550

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *