Little Italy

Booking.com

Aj keď má newyorské „Malé Taliansko“ svoj zlatý vek a mafiánsku éru v štýle Kmotra už dávno za sebou, stále zostane miestom, kde si vychutnáte atmosféru starého kontinentu a kde si môžete dať nie silnú americkú, ale jemnú neapolskú pizzu, alebo si dopriať šálku talianského espresa.

Keď koncom 19. storočia priplávali Taliani do Ameriky, bola ich vlasť jednou z najpreľadnutejších krajín v Európe, kde nebolo ľahké nájsť živobytie a zabezpečiť početnú rodinu. Taliani vtedy hromadne odplávali hľadať šťastie do Nového sveta a vo svojej dobe tvorili tretiu najpočetnejšiu imigračnú vlnu, ktorá dorazila do newyorského prístavu – hneď po Íroch a Nemcoch.

Little Italy-Rok 1900

Little Italy-Rok 1900

Talianski prisťahovalci sa začali usadzovať na dolnom Manhattane a vytvorili taliansku štvrť, ktorej sa onedlho začalo hovoriť Malé Taliansko. V nej a jej bezprostrednom okolí žilo na sklonku 1. svetovej vojny takmer 400 000 ľudí, väčšinou pôvodom z Talianska.

Jednotlivé ulice navyše nezriedka obývali Taliani z rôznych regiónov – okolie Mulberry Street bolo domovom Talianov z Neapola, zatiaľ čo Elizabeth Street patrila obyvateľom zo Sicílie. Celá Little Italy bola v tej dobe chudobnou a preľudnenou štvrtou plnou schátraných budov s nevyhovujúcimi hygienickými podmienkami, kde sa ľahko šírili najrôznejšie choroby, vrátane tuberkulózy.

Little Italy-Rok 1908

Little Italy-Rok 1908


Little Italy a Mafia

Little Italy začala byť neskôr spájaná s organizovaným zločinom a mafiou, o ktorej Mario Puzo tak presvedčivo písal vo svojom románe Kmotr, ktorý skvele sfilmoval Francis Ford Coppola. Práve bossovia mafiánskych rodín, ktorí sa schádzali v kluboch na Manhattane v Little Italy, boli vzorom pre románového a filmového kmotra.

Dnes už je Malé Taliansko od mafiánov vyčistené. Zásluhu na tom nesie predovšetkým niekdajší newyorský starosta Rudy Giuliani, sám potomok talianskych prisťahovalcov. Aj tak je však možné vydať sa Malým Talianskom po stopách newyorskej mafii.

Jednou z hlavných zastávok je ulica Mulberry Street č. 247, skoršie sídlo Ravenite Social Clubu, kde sa mafiáni schádzali a nad ktorým mal svoj byt slávny John Gotti, boss rodiny Gombino. V rovnakej ulici v čísle 129 zase sídlila reštaurácia Umberto ‚s Clam House, v ktorej bol počas oslavy svojich narodenín v roku 1972 zastrelený gangster Joey Gallo. Vrahovia so samopalmi neboli nikdy chytený.

Mulberry Street v Little Italy

Mulberry Street v Little Italy


Kám na pravú Talianskú pizzu?

Dnes už Little Italy dávno nie je tým, čím bývala. Časy vplyvných mafiánov sú preč a rozloha štvrti sa rapídne zmenšila v dôsledku neutíchajúceho rozmachu vedľajšej Čínske štvrti. Dnes v Malom Taliansku žije iba päť tisíc obyvateľov talianskeho pôvodu a to, čo zo štvrte zostalo do dnešných dní, je vlastne len hlavná tepna, Mulberry Street, a jej bezprostredné okolie. Aj napriek tomu však stojí za to, sa sem vydať.

Na Mullberry Street nájdete talianské pizzérie, kaviarne a lahôdkarstva. Pre milovníkov kávy je potom Little Italy miestom, kde sa konečne môžu poriadne nadopovať silnou kávou.

Pri svojich potulkách by ste rozhodne mali zavítať aj do pekárne Ferraro, ktorá bola otvorená v roku 1892 a honosí sa označením „najstaršia taliansko-americká pekáreň v USA“. Tunajšiou špecialitou sú sladké talianske trubičky, zvané cannoli, ktoré tu pripravujú v mnohých variantoch a s rôznymi príchuťami.

Ak máte chuť na pravú taliansku pizzu, zavítajte do najstaršej pizzerie v USA, na ulici Spring Street. V Pizzeria Lombardi ‚s tú pripravujú tradičnú taliansku pochúťku už od roku 1905.

 

Pizzeria Lombardi 's Little Italy

Pizzeria Lombardi ‚s Little Italy

 


Kedy navštíviť Little Italy

Hovorí sa, že aby ste si dosýta užili všetky farby newyorskej Čínske štvrti, mali by ste do nej vyraziť počas osláv čínskeho nového roka. Taktiež Malé Taliansko má svoj ústredný sviatok, počas ktorého sa tunajšie ulice zahalia do talianskeho červeno-zeleno-bieleho hávu a dlho do noci sa tu popíja, je, tancuje a spieva.

Slávnosť plná farebných sprievodov s karnevalovú atmosférou sa odohráva každý rok v druhej polovici septembra a trvá jedenásť dní. Je to sviatok svätého Januária (Festa di San Gennaro), počas ktorého je uctievaný patrón Neapola.

Sviatok Festa di San Gennaro v New Yorku

Sviatok Festa di San Gennaro v New Yorku

Centrom osláv je kostol Najsvätejšej krvi (Church of the Most Precious Blood) na ulici Mulberry Street, ktorý je replikou chrámu Duomo di San Gennaro v Neapole. K tomuto talianskemu svätostánku sa viaže legenda o svätom Januáriovi, ktorý bol v Neapole biskupom v dobe rímskej nadvlády, a pretože sa nechcel vzdať kresťanskej viery, bol cisárom Diokleciánom odsúdený na smrť.

Potom, čo bol popravený, mu bola údajne odobratá krv a počas každoročného septembrového sviatku potom veriaci v Neapole čakali, či sa zaschnutá krv zmení opäť na kvapalinu. Ak by sa tak stalo, mal podľa legendy v danom roku vybuchnúť Vesuv čo je sopka nad Neapolom..

Kostol-Church of the Most Precious Blood v Little Italy

Kostol-Church of the Most Precious Blood v Little Italy

Dnešné newyorské Malé Taliansko bolo svedkom mnohých príbehov. O niektorých sa návštevníci môžu dozvedieť viac v miestnom múzeu. Na hlavnej ulici, na Mulberry Street č. 155, kedysi sídlila banka, ktorá pomáhala prvým talianskym prisťahovalcom riešiť ich finančné záležitosti.

Dnes má v budove svoj domo Taliansko-americké múzeum (Italian American Museum), v ktorom nájdete najrôznejšie exponáty a dokumenty potrebné staré talianske komiksy alebo bábky zo Sicílie, ktoré si do New Yorku priviezli prvý talianski prisťahovalci.

Italian American Museum Little Italy

Italian American Museum Little Italy


MAPA

 

Fotogaléria


 

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *