Lincoln Center

Booking.com

Newyorsky Lincoln Center je považovaný za najväčši a najpriestornejší kultúrny komplex na svete . V jeho nádherných budovách si môžete zájsť na baletné predstavenia, operu , symfóniu , zhliadnuť film alebo divadelné predstavenia.

Lincolnove centrum bolo pôvodne naplánované ako projekt mestskej asanácie , pod vedením popredného odborníka Roberta Mosesa . Výstavbu z prevažnej časti financovala rodina Rockefellerovcov . Kvôli tomuto megalomanskému projektu muselo byť zdemolované niekoľko pamiatok v oblasti West Side . Miestni obyvatelia , ktorí tunajšie činžovné domy obývali po dlhé roky ,museli byť násilím vysťahovaní . Pozdĺž West End Avenue vyrástli nové výškové budovy , ktoré síce poskytli domov pre asi 10 tisíc obyvateľov , ale navždy bola zmenená tvár mesta . Z pôvodne robotníckej štvrti sa stala štvrť určená skôr pre stredné vrstvy . Paradoxné je ,že tesne pred demoláciou sa pôvodné staré domy stali kulisami pre natáčanie filmovej verzie “ West Side Story “ .

20120526-205226

K prvým dokončeným stavbám tohto rozľahlého komplexu patrí koncertná hala , ktorá je dielom Maxa Abramovitze a ktorej výstavba prišla na 19,7 miliónov dolárov . Ku slávnostnému otvoreniu došlo 23. septembra 1962 a dostala názov Philharmony Hall . Od samého začiatku však bola stavba problémová , predovšetkým z hľadiska akustiky ,Preto museli byť v roku 1976 vykonali rozsiahle a finančne nákladné úpravy . Na vylepšenie akustiky boli použité peniaze, ktoré venoval Lincolnovu centre istý výrobca Hi – Fi

Lincoln.Center.for.the.Performing.Arts

Najväčší a najdrahší sien komplexu je Metropolitan Opera House , ktorú navrhol vedúci predstavenstva architektov Wallace K. Harrison . Sieň stála neuveriteľných 46 , 9 miliónov dolárov a zmestí sa do nej takmer 4000 ľudí . Tretia najväčšia budovou sa stalo New York State Theater postavenej v roku 1964. Ide o jedinú budovu v celom komplexe ,ktorá vznikla zo štátnych a mestských peňazí . Aj tu musela byť v roku 1982 vylepšená akustika . Všetky tieto tri menované budovy sú na prvý pohľad veľmi honosné , majú prepychovú výzdobu a pre verejnosť sú naozaj atraktívne . Väčšina odborníkov je však z architektonického hľadiska považuje za nie príliš podarená diela .

Landscape

Metropolitan Opera House rok 1937-pianista Josef Hofmann

 

Budova Lincoln Center Theater je domovom pre divadlá Vivian Beaumont a Mitzi E. Newhouse . Bola postavená v roku 1965 , rovnako ako New York Public Library of Performing Arts . Na ich vzniku spolupracovali dve architektonické kancelárie Aero Saarinen & Associates a Skidmore , Owings & Merrill .Knižnica ukrýva jednu z najvýznamnejších zbierok súvisiacich s hudbou , tancom a divadlom . Nájdete tu viac ako 200 tisíc kníh , záznamov , opaskov , notových zápisov , videonahrávok aj materiálov vhodných pre deti .

LINCOLN-jumbo

V New York Public Library of Performing Arts je umiestnená najväčšia zbierka s tanečnou tematikou na svete . Tzv . Dance Collection obsahuje viac ako 30 tisíc kníh , rukopisov a záznamov rozhovorov s tanečníkmi , ich pohybová čísla a tanečné predstavenia. Tiež hudobné oddelenie Music Division ukrýva jedinečné zvukové záznamy , videonahrávky ,americkú zbierku jazzu , popu i koloniálnej hudbu . Divadelné zbierka Billy Rose Theater Collection je bohatá na programy , plagáty a fotografie z divadla , cirkusov kabaretov , filmov , rádia či televízie . Viac ako 1600 filmov s živými výstupmi je uložené v archívoch Theater of Film and Tape Archives .

v94_ge_1

O tri roky neskôr ako knižnica bola dokončená budova Juilliard School , v ktorej sa nachádza domovská scéna komornej hudby Chamber Music Society of Lincoln Center . V tunajšej sieni Alice Tully Hall je k dispozícii až tisícka sedadiel . Súčasťou komplexu je ešte tiež 28 poschodová budova s názvom Samuel B. and David Rose Building ,ktorá bola dokončená v roku 1991 a slúži prevažne ako kancelárie , skúšobne a koľaje .

 Juilliard School

Juilliard School

Význam Lincolnovho centra ako strediska kultúry New Yorku je nespochybniteľný . Je totiž obľúbeným miestom nielen pre turistov , ale radi sem v hojnom počte prichádzajú tiež stáli obyvatelia mesta . Tunajšie predstavenie ročne navštívi okolo 5 miliónov návštevníkov . Oveľa viac ich však prejde rozľahlým námestím ,posedí na lavičkách a pokochá sa trblietavé fontánami . Obľúbené sú samozrejme tiež bezplatné koncerty a iné podobné akcie prebiehajúce na otvorenej scéne Guggenheim Bandshell .

MAPA

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *