Letisko JFK

Booking.com

Medzinárodné letisko Johna F. Kennedyho je letisko , ktorého názov pochádza od mena amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho . Nachádza sa v juhovýchodnej časti New Yorku v Queense ( USA ) . Od centra najznámejšie mestskej časti New Yorku – Manhattan je vzdialené asi 19 km .

jfk

Letisku sú pridelené nasledujúce medzinárodné kódy : IATA : JFK , ICAO : KJFK , FAA LID : JFK .

História letiska

Letisko sa začalo budovať v roku 1942 ako Idlewild Airport . V roku 1943 bolo premenované na Major General Alexander E. Anderson Airport . a v roku 1963 na John F. Kennedy International Airport . Concorde tu lietal v rokoch 1977 až 2003. 19. marca 2007 tu pristál prvýkrát Airbus A380 . V rokoch 1970 -2010 lietali na Kennedyho medzinárodné letisko tiež ČSA České aerolínie , najprv sa strojmi Iľjušin Il – 62 a neskôr s Airbusy A310 .

 

twa-flight-center-1962

Rok 1962 JFK airport

Riadenie a štruktúra letiska

JFK riadi Port Authority of New York and New Jersey , ktorý riadi aj ďalšie štyri blízka letisko , a to Newark – Liberty , LaGuardia , Stewart International Airport a Teterboro . Je tu hlavný húb ( rozbočovač ) pre leteckú spoločnosť JetBlue Airways a hlavné medzinárodná brána pre Delta Air Lines a American Airlines . Delta patrí spoločne s ČSA do SkyTeamu.

V roku 2000 JFK prešlo 50 000 medzinárodných cestujúcich denne . Najviac medzinárodných spojov mieri do Londýna , Paríža , Frankfurtu a Tokia . V roku 2007 sa letisko postaralo o 46,9 mil . Cestujúcich , Newark Liberty o 36,2 mil . LaGuardia o 25,3 mil . Čo je približne 108,4 mil cestujúcich , ktorí použili jedno z Newyorských letísk .Letisko JFK má deväť terminálov . Každá z leteckých spoločností má svoj stály terminál , z ktorého vybavujú . Napríklad , pre spoločnosť ČSA to bol terminál 4 , ktorý v máji 2001 nahradil Budovu pre medzinárodné prílety ( International Arrivals Building ) .

mapa-letisko-new-york-jfk

Ako sa dostať na letisko JFK v New Yorku

AirTrain JFK je systém ľahkej železnice, ktorá spája letisko, železnicu a systém metra 24 hodín denne. Vďaka AirTrain JFK môžete prestúpiť na subway vlak A na stanici Howard Beach. Takisto ak chcete ďalej cestovať železnicou – Long Island Rail Road (LIRR) vystúpte na Jamaica Stations možným prestupom na LIRR, metro a na autobusy hromadnej dopravy.

Taxi na Manhattan z letiska JFK stojí 45 dolárov (pevná taxa) plus poplatky za použitie mostov. Využívajte len oficiálne mestské žlté taxíky.

 

jfk-airport-airtrain-brooklyn-queens

Cheap-and-Fast-Ways-to-Get-to-John-F.-Kennedy-International-Airport-JFK-From-Midtown-Manhattan-NYC-AirTrain-JFK

Mapa airtrainu

Videoprezentácia JFK letiska

 

MAPA:

 


 

Tu môžete sledovať letenky do New Yorku

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *