Harlem

Booking.com

Harlem je samostatná štvrť mesta New York na Manhattane so všetkými možnými vrstvami obyvateľstva. Ešte pred niekoľkými rokmi populácia Harlemu dosahovala 1 milión Afroameričanov prevažne z južného Karibiku, dnes je to sotva polovica. Jednou z príčin je aj zlepšujúca sa životná situácia ale aj výstavba bytoviek v iných častiach mesta. Celkovo sa Harlem v posledných rokoch kultivuje. K tomu prispel aj bývalý prezident Bill Clinton, ktorý tu v roku 2001 otvoril svoju kanceláriu pre styk s občanmi.

Historia

 

Založený bol holandskými osadníkmi a dlho zostal obyčajnou dedinou. Počas masového príchodu zahraničných imigrantov do Lower East Side sa odtiaľ mnohí starousadlíci strednej triedy sťahovali ďalej na sever, práve do Harlemu. Túto éru tu dodnes pripomína niekoľko oblastí honosných domov, obývaných zámožnými afroamerickými rodinami, ako napr St. Nicholas Historic District (138. a 139. ulice medzi bulvármi Frederick Douglass a Adam Clayton Powell jr Bouleverd).

Po prvej svetovej vojne bol New York všeobecne považovaný za raj pracovných príležitostí a občianskych práv pre černochov z Juhu, a Harlem sa tak skoro stal výhradne černošskú štvrtí. Za čias rozkvetu jazzu v 20. a 30. rokoch patrili Harlémská nočné kluby, ako napr Cotton Club k najpopulárnejším lokálům mesta av divadle Apollo Theater (253 West 125th Street), ktoré dnes opäť plní svoju funkciui koncertnej siene začala svoju hviezdnu kariéru popri mnohých iných aj slávna černošská speváčka Ella Fitzgeraldová.

 

Harlem v roku 1943 

 

 

Poloha

 Harlem sa rozkladá v priestore medzi severným okrajom Central Parku a 178. ulicou, na západe ohraničený oblastí Morningside Heights a Washington Heights, na severe a východe potom riekou Harlem River, ktorá tvorí prirodzenú spojnicu medzi Hudsonom a East River. Centrum štvrti leží medzi 125. ulicou a triedou Lenox Avenue, táto oblasť zaznamenala v poslednej dobe značný rozmach, spojený s otvorením mnohých nových obchodov.

 Poloha Harlemu

 

Demografia 

Počty ľudí s trvalým bydliskom na území Harleme v posledných desaťročí neustále klesá: ešte v 50. rokoch tu žilo asi jeden milión černochov, zatiaľ čo dnes ich tu žije asi len 250 000. Optimisti to zdôvodňujú novými programami bytovej výstavby a vytvorením lepších životných podmienok pre Afroameričanov aj v iných častiach mesta, pesimisti naproti tomu tvrdia, že zástupy sú len ekonomickým tlakom vymršťované z Manhattanu do okolitých obvodov, predovšetkým Bronxe, ktorý sa tak pomaly stáva druhým Harlemom, a to aj so všetkými bezpečnostnými rizikami a problémami.

 

 Masjid Aqsa – West African mešita v blízkosti 116. ulice

Doprava

Obyvatelia harlemu pouzivaju na dopravu hlavne autobusovú a podzemnú dpravu. Autobusovú dopravu v Harleme zabezpečuje New York City Transit ktorá zároveň poskytuje aj pozdemnú dopravu v metre.

 New York City Transit

Mapa:


To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o Harleme  páčil. Na záver vám ako bonus prinášame fotogalériu z tématikou Harlem
Galéria: www.galeria.velkejablko.sk  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *