Guggenheimovo múzeum

Booking.com

Jednou z ikonických stavieb New Yorku je svojrázna stavba Guggenheimovo múzea na Piatej Avenue , ktoré sa prezýva “ slimačie ulita “ , “ obrie vývrtka “ alebo napríklad “ kávomlynček “ . Zbierka moderného umenia obsahuje diela popredných maliarov 19. a 20. storočia , nemenej zaujímavá je však samotná múzejná budova.

Ide o jedinú stavbu v New Yorku navrhnutú Frankom Lloydom Wrightom , najznámejším americkým architektom 20. storočia . Zaujal Ak vás exteriér múzeá, budete pravdepodobne ešte viac nadšení jeho netradične riešeným interiérom . Vedú ním špirálové rampy z vystuženého betónu siahajúca do výšky bezmála 28 metrov ,ktoré nič nepodopiera a jedinou oporou je tu stena .

Na zhotovenie rampy pracoval okrem iného aj konštruktér českého pôvodu Jaroslav Josef Polívka . V múzeu nenájdete žiadne okno , celý priestor osvetľuje denné svetlo prenikajúce dovnútra sklenenou kupolou . Ak si kúpite vstupenku ,vyjdete najprv výťahom úplne hore do štvrtého poschodia a potom budete po rampe zostupovať stále nižšie a nižšie a pritom obdivovať umelecké diela . Jedná sa o veľmi netradičný spôsob , akým si môžete vychutnať umenie .

vGuggenheim-Museum

Múzeum vzniklo z popudu švajčiarskeho banského inžiniera Solomona R. Guggenheima , bohatého zberateľov a milovníka umenia . Ten pôvodne skupoval diela starých majstrov , neskôr však začal zbierať tiež moderné umenie . Na začiatku 40. rokov sa rozhodol neponechať si svoje diela iba pre vlastné oči a začal hľadať architekta pre budovu múzea ,ktorá by mohla jeho zbierku pojať .

 

Guggenheimovho priateľka – umelkyňa a neskorší prvý riaditeľka múzea – Hilly R. Ehrenwiesová týmto cieľom oslovila Franka Lloyda Wrighta . Wright počas nasledujúcich šestnástich rokov predložil šesť súborov plánov a 749 nákresov , až bol konečne definitívne vybraný návrh na stavbu súčasnej budovy .

NYC_-_Guggenheim_Museum

Ani Guggenheim , ani Wright sa však bohužiaľ nedožili jej dokončenia . Guggenheimovo múzeum bolo otvorené v októbri roku 1959 a Newyorčania z nového múzea spočiatku neboli nijako nadšenie . Stavba vzbudila posmešky a protesty a odporcovia ju vytýkali príliš svojráznu architektúru a malý výstavné priestory.

kveus7362s

Počet diel v múzejných zbierkach číta asi 6000 kusov , z ktorých však býva vystavený len zlomok , pretože priestory múzea sú obmedzené . Vystavená diela sú navyše pravidelne obmieňaná . Základom zbierky je Guggenheimovho kolekcia prevažne abstraktného umenia .

guggenheim-museum-new-york
V múzeu sú však zastúpené všetky hlavné umelecké smery druhej polovice 19. storočia a 20 .storočia, teda predovšetkým impresionizmus , postimpresionizmus , surrealizmus , kubizmus alebo expresionizmus . Uvidíte tu napríklad najväčšiu zbierku ruského maliara Vasilija Kandinského na svete obsahujúci asi dve stovky diel , úctyhodnú kolekciu plátien Paula Kleea , diela Picassova , Chagallovho , Mondrianova , van Goghovo , Kokoshkova aj Cézannova .

frank-lloyd-wright-67-59-musc3a9e-solomon-r-guggenheim-new-york-usa-1959-photo-01

Medzi symboly múzea patria predovšetkým obraz “ Paríž videná oknom “ od Chagalla , “ Nude “ od Modiglianiho alebo “ Le Moulin de la Galette “ od Picassa .
Umelecká zbierka sa stále rozrastá a v múzeu sú poriadané tiež zaujímavé krátkodobé výstavy , ktoré sa nezriedka viažu k aktuálnym spoločenským témam .V uplynulých rokoch tu prebehla potrebné veľmi úspešná výstava “ Umenie motocykla “ , počas ktorej mali návštevníci možnosť zoznámiť sa s dizajnom motoriek od konca 19. storočia .

2010-01-guggenheim-2000

 


 

MAPA:

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

 


 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

1 comment

  1. Pingback: Fifth Avenue | Veľké Jablko-New York

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *