Fifth Avenue

Fifth Avenue

Booking.com

Piatá Avenue, jedna z najznámejších a najjasnejších ulíc sveta, je neoficiálna rozdeľovacia čiara medzi západnou a východnou časťou Manhattanu. Nachádza sa tu množstvo obchodov a atrakcií v New Yorku, ktoré nemusíte určite prechádzať. V histórii mala vysoký status, keď bola obľúbeným miestom pre život všetkých významných nových bohatých rodín. Z rezidenčnej štvrti sa stala postupom času obchodná ulica, ale z jej chvály určite neubudlo.

Piatu Avenue nájdete v centre Manhattanu v New Yorku. Jej dĺžka je zhruba 10 km, a tak ju určite nemôžete minúť. Tiahne sa od Harlemu až po Washington Square, a práve tu nasajete tú pravú newyorskú atmosféru ulíc. Ulica bola postavená s víziou, že sa raz stane veľkolepým newyorským bulvárom.

 

5.Avenue južne od 38 ulice

5.Avenue južne od 38 ulice

V dnešnej dobe nájdete na ulici všetko od múzeí až po tie najluxusnejšie obchody. Vďaka svojej histórii, krásnym domom a vysokému statusu je ulica právom považovaná za symbol luxusu a prepychu.

Potom, čo si bohatý milionár William Henry Vanderbilt postavil v roku 1883 na rohu Piatej Avenue svoju rezidenciu, prilákalo to ako magnet ďalší významné mená newyorských zbohatlíkov. Počas niekoľkých rokov začala rásť ako huby po daždi na ulici ďalšie rozsiahla sídla, ktorá sa postupne stavala až k Central Parku. Domy patrili významným rodinám, ktoré dali ulici významný luxusný status.

Vianočná piata Avenue

Vianočná piata Avenue

Vtedy Piatu Avenue nazývali obyvatelia mesta jednoducho – Millionaire’s Row. Pretože tu bývali významnej rodiny (Vanderbilt, Astor atď.), rozhodlo sa vtedy, pre pokoj ulice, že na nej nebude postavená linka metra.

V roku 1885 bola založená spoločnosť Fifth Avenue Transportation Company, ktorá poskytovala Omnibusový servis pre cestujúcich. Na konci 19. storočia odkúpil Benjamin Altman jeden z domov, ktorý premenil na obchodný dom. Tým začala slávna éra komerčných ulic plné obchodov.

Fifth Avenue rok 1898

Fifth Avenue rok 1898

Keď sa luxusná rezidenčná štvrť začala pretvárať na miesto plné obchodov, bolo jasné, že svoje sídla budú mať na Piatej Avenue tie najluxusnejšie značky sveta. S príchodom rôznych značiek sa vrstvy vyššej spoločnosti presunuli do lepších štvrtí. Nájdete tu obchody takých značiek ako Apple, Louis Vuitton, Tiffany & Co., Cartier, Michael Kors či Gucci. Nakupovať môžete aj v slávnom obchode Victoria Secret či Topshop. Hovorí sa, že napríklad Cartier kúpil dom, kde má dnes sídlo, za šnúru perál. Spomínate si na scénu zo slávneho filmu Raňajky u Tiffanyho? Audrey Hepburn stála pred slávnym obchodom Tiffany a pozerala sa do výkladu na šperky. Niektoré výklady obchodov sú zážitkom a stojí za to ich vidieť.

 

Obchodé reťazce Prada,Armani a Gucci na 5.Avenue

Obchodé reťazce Prada,Armani a Gucci na 5.Avenue

 

Múzejná míľa

Kúsok ulice je známa ako Múzejná míľa, a to vďaka dvom najvýznamnejším múzeám New Yorku. Metropolitné múzeum ponúka prehliadku históriou ľudstva zo všetkých kontinentov. Môžete tu obdivovať históriu Afriky, Ameriky, Oceánie, nechýba ani zbierka zbraní a brnení, ázijského umenia a najstaršie histórie starovekého Grécka, Egypta či Ríma.

Múzeum stále rozširuje svoje zbierky, už teraz majú na konte niekoľko miliónov cenných artefaktov. Ďalším svetovo známym múzeom je Guggenheimovo múzeum, ktoré spoznáte na ulici vďaka netradičnému vzhľadu budovy v tvare slimačej ulity. Toto múzeum stará o jednu z najlepších zbierok umenia na svete, obdivovať tu môžete predovšetkým diela popredných maliarov 19. a 20. storočia. Túto budovu navrhol americký architekt Frank Lloyd Wright, vidieť aspoň jej exteriér stojí za to. Viac o Guggenheimovho múzea v TOMTO článku.

Fifth Avenue

Fifth Avenue

Keď si urobíte prechádzku cez Central Park smerom k hotelu Plaza, budete na Piatej Avenue v tom najlepšom. Za vami bude Múzejná míľa a pred vami veľa tých najznámejších atraktivít mesta. Rockefellerovo centrum je jedna z newyorských dominánt. Ide o komplex budov, ktoré sú svetovým unikátom.

Hovorí sa, že tu tlčie srdce New Yorku. Pozemok odkúpil syn bohatého magnáta Johna Davidsona Rockefellera, ktorý tu postavil obrovský obchodný a zábavný komplex. Pred budovou stojí v zime najväčšie vianočný stromček mesta, u ktorého sa natáčal film Sám doma 2. Naproti sa nachádza belostná katedrála sv. Patrika, ktorá je sídlom arcibiskupa a je jednou z najväčších katedrál v Spojených štátoch amerických.

Rockefellerovo centrum na 5 avenue

Rockefellerovo centrum na 5 avenue

Pohľad na New York z vtáčej perspektívy si nemôžete nechať ujsť zo svetoznámeho mrakodrapu Empire State Building, ktorý bol stavaný v čase hospodárskej krízy. Bol postavený za neuveriteľných 14 mesiacov a býval najvyššou budovou sveta až do doby, než bola postavená prvá veža Svetového obchodného centra WTC.

Na ulici sa nachádza taktiež ikonická newyorská knižnica či budova, ktorá svojím tvarom pripomína žehličku (Flatiron Building).

Flatiron Building Fift Avenue

Flatiron Building Fift Avenue

 

Mapa

 

Fotogaléria

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *