Empire State Building

Booking.com

Svetla na jeho špici majú prezývku „svetla slobody“, zomrel na ňom King Kong, narazil do neho vojenský bombardér a dokonca tu malo vzniknúť parkovisko pre vzducholode. Empire State Building jednoducho nie je obyčajná kancelárska budova, je to symbol New Yorku, ale aj amerického sna. Vznikol v rekordnom čase a dnes ho navštevujú rekordné počty turistov – vo dne, ale aj v noci, keď do tmy žiari ako maják.

O štatút najvyššej budovy sveta prišiel Empire State Building v roku 1972, po viac ako 40 rokoch od jeho slávnostného otvorenia. A to pôvodne mal byť „len“ osemdesiat poschodový. Jeho tvorcovia sa však rozhodli tromfnúť staviteľa budovy Chrysler Building, a tak celý projekt ešte o dvadsaťdva poschodí natiahli.

Hovorí sa, že William Lamb, ktorý je autorom návrhu, mal celú budovu nakreslenú za necelé dva týždne. Historici to potvrdzujú, však s dodatkom, že išlo vlastne len o úpravu návrhov pre inú stavbu.

the-empire-state-building-in-new-york-city-ilker-goksen

Ohromujúca ale bola aj rýchlosť samotnej stavby. Tri tisícky robotníkov postupovali rýchlosťou takmer päť poschodí za týždeň – a za jedenásť mesiacov od začatia prác Empire State Building stál kompletne hotový. Ale prázdny. Hospodárska kríza v kombinácii s vysokými cenami za prenájom hnali firmy inam. A budove sa začalo posmešne prezývať Empty State Building.


 

Kde sa vzal názov Empire State Building?

Spojenie Empire State je pôvodne prezývka pre štát New York, ktorú vraj údajne získal od Henryho Hudsona. Ten bol tak zaujatý krásou a monumentálnosťou krajiny v okolí rieky Hudson, po ktorej sa plavil, že oblasť označil za „novú ríšu“, „new empire“. A pri hľadaní vhodného názvu pre nový symbol New Yorku si práve na tento príbeh tvorcovia a vtedajší majitelia mrakodrapu spomenuli.

Dnes má táto budova skôr opačný problém – patrí k vôbec najnavštevovanejším miestam v New Yorku a ročne vyjdú tunajšími výťahy hore, na vyhliadky, zhruba štyri milióny turistov. V niektoré dni sa tak pred pokladňami tvoria dlhé fronty a návšteva sa pretiahne aj na niekoľko hodín.

Od roku 1956 je  vrchol budovy trvale osadený svetlami, v roku 1974 bola dokonca inštalovaná svetla, ktoré môžu vytvárať farebné efekty. A na oficiálnych stránkach budovy visí program toho, v aký deň budú svietiť aká svetla. 11. september je každoročne v modrej, červenej a bielej farbe, 14. október na počesť Krištofa Kolumba v farbách červenej, zelenej a bielej a 10. decembra pripomína modrá farba deň ľudských práv. Vo dve hodiny v noci potom každý deň farebná paráda končí.

ESB-HalloweenLightShow-1 Farebne rozvietený Empire počas Halloweenu

Návšteva Empire State Building

Ak sa do New Yorku vyberiete určite Empire State Building zo svojého plánu nevynecháte. Všeobecne sa preto odporúča naplánovať si návštevu dopredu, vstupenku kúpiť na internete (ceny začínajú na 27 dolároch za vstup na vyhliadku v 86. poschodí, ak chcete aj do 102. poschodia, musíte si priplatiť) a vyraziť sem v čase, kedy je nápor najmenší . Čo je vraj skoré ráno – budova pre turistov otvára v osem – alebo ale navštíviť ho môžte aj okolo tretej popoludní. A pozor – New York z výšky si človek môže pozrieť aj v noci, posledný výťah totiž ide na vrchol v 1:15 a samotná vyhliadka potom končí až vo dve hodiny.

Pri návšteve Empire State Building nepočítajte s komentovanou prehliadkou. Ostatne tie by sa tu v takom množstve turistov naozaj nedali zvládnuť. Pokiaľ ale človek chce mať nejaký informačný základ, môže si na pokladni zaobstarať audiosprievodcu – zaujímavosti k tomu, čo je z vyhliadok k videniu, sú v tomto prípade z úst fiktívne postavičky, bývalého taxikára Tonyho.

esb_fifth_avenue_main_lobby-after Vstupná hala do Empiru

Empire State Building rečou čísel

Empire State Building má 102 poschodí a so započítaním výšky antény, ktorá bola pristavaná v roku 1950, meria 448 metrov. Stavba prebiehala len 11 mesiacov a podieľalo sa na nej odhadom 3400 pracovníkov. Aktuálne má budova približne 6500 okien, 73 výťahov, je v nej 113 kilometrov potrubia, sídli v nej približne 1000 firiem a denne sem dochádza 21 tisíc zamestnancov. A z prízemia až na prvú vyhliadku v 86. poschodí je to 1576 schodov.

Video:

Mapa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *