East River

Booking.com

East River , je prílivová úžina v New York City, USA . Prepája záliv Upper New York Bay na juhu s južnou časťou Long Island Sound na severe . Oddeľuje Long Island ( vrátane mestských častí Queens a Brooklyn ) od ostrova Manhattan a od Bronxu . Rieka je dlhá 26 kilometrov .

Úžinu preklenujú niektoré významné newyorskej mosty, napr. Queensboro Bridge, Manhattan Bridge či Brooklyn Bridge.

Vytvorenie úžiny

Úžina bola tvorená približne pred 11 000 rokmi na konci poslednej doby ľadovej. Zjavnú zmenu v tváre úžiny medzi spodnou a hornou častou je dôkaz tejte ľadovej činnosti. Horná časť (od Long Island Sound na Hell Gate), je v značnej miere kolmo k ľadovom pohybe, je široká, má hlboké a úzke zátoky na oboch brehoch. Spodná časť (od Hell Gate) Je oveľa užšia, s rovnými brehmy.

Manhattan1781


Kanál

Historicky, spodná časť úžiny (oddeľujúcu Manhattan z Brooklynom) bola jedným z najvyťaženejším a najdôležitejšim kanálom na svete, a to najmä počas prvých troch storočí histórie v New Yorku. Brooklynský most , sa otvoril v roku 1883, bol to prvý most k rozpätiu úžiny, ktorá nahradíla  trajektová doprava. Trajektová doprava zostáva medzi Manhattanom,Queensom a Brooklynom.

Vzhľadom k veľmi veľkému znečisteniu je rieka East nebezpečná pre ľúdí ktorý by sa v nej chceli okúpať. Od roku 2010 odbor ochrany životného prostredia v New Yorku kategorizuje East river ako bezpečnú pre kontaktné činnosti ako je rybárčenie alebo plavba.


Historický film z roku 1903. Konečný záber smeruje k Brooklynskemu mostu


PostcardJamestownPennaRailroadSystemAtJamestownExpo1907

Expozíciaj zobrazujúca priečny rez East River železničnom tuneli Pennsylvania Station

 

East_River_Park_painting_IMG_3773

Maľba z roku 1902 od maliara Williama Glackensa ktorá je uložená v Brooklynskom múzeu


 

 

 

Pohľady rieky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manhattan_and_Brooklyn_bridges_on_the_East_River,_New_York_City,_1981 Powells_Cove_BWB_jeh USA-NYC-East_River USA-NYC-Lower_Manhattan_from_East_River

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *