Divadlo Apollo

Divadlo Apollo v New Yorku

Booking.com

Divadlo Apollo bolo postavené medzi rokmi 1913-1914 a architektom tejto neoklasicistickej budovy sa stal George Keister.

Najznámejšia černošská štvrt sveta je bezpochyby Harlem v New Yorku. Plno klubov, v ktorých hrali hudobne legendy, miesto jazzu či blues, nezabudnuteľné gospelove bohoslužby a divadlo Apollo, bez ktorého by nebol Harlem tým, čím je dnes. Divadlo Apollo láka nielen všetkych amatérske začiatočníkov, hľadačov talentov či divákov, ale aj turistov, ktorí túžia vidieť na vlastné oči ikonu štvrti. Čím sa teda táto budova tak preslávila?

Divadlo Apollo

Divadlo Apollo

Divadlo Apollo bolo postavené medzi rokmi 1913-1914 a architektom tejto neoklasicistickej budovy sa stal George Keister. Prvým vlastníkom divadla bol Sidney Cohen. Ten prenajal budovu na tridsať rokov Benjaminovi Hurtigovi a Harrymu SEAMONOVI, ktorí urobili z divadla slávnu scénu burlesky a riadili sa trendy vtedajšej doby.

Divadlo pomenovali Hurtiga and Seamon’s New Burlesque Theater a podobne ako v iných amerických divadlách bol tu vstup černochom a iným rasám prísne zakázaný. Divadlo tak fungovalo až do roku 1933, kedy nový newyorský starosta Fiorello La Guardia začal kampaň proti burlesce. Divadlo bolo na krátku chvíľu zatvorené.

Z vnútra divadla apollo

Z vnútra divadla apollo

Vlastník budovy Sidney Cohen otvára znovu divadlo už pod novým názvom – divadlo Apollo. S pomocou nového manažéra Morrisa Sussmana zmenil scénu divadla na rôznorodé revue. V 30. rokoch sa tvár Harlemu zmenila, skoro všetci obyvatelia boli čiernej pleti. Harlem sa stal mestom hudby, spievali a hrali tu hudobné legendy ako Louis Armstrong či Duke Ellington.

Divadlo sa dostalo pod vedenie Franka Schiffmana a Lea Brechera a tí otvorili divadlo všetkým rasám. V januári roku 1934 otvorilo divadlo zbrusu novú show a už o pár rokov neskôr sa stalo najväčším zamestnávateľom černošských divadelných pracujúcich.

Jedny z hlavných nových šou boli Amatérske večery, kedy sila diváckeho potlesku rozhodla o tom, ako dobrí speváci na pódiu vystupovali. Tieto večery začali vo veľkom lákať všetkych amatérskych umelcov aj hľadačov talentov, ktorí tu prežívali žatvy. Ten, kto vyhral, mohol vystupovať v oficiálnom programe, avšak čakacia listina bola pekelne dlhá.

V divadle začínali svoju kariéru umelci ako Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Billie Holiday, James Brown, Bill Cosby či Gladys Knight. V 80. rokoch prebehla rekonštrukcia divadla, ktoré na svoje obľúbené večery amatérov láka divákov i uchádzačov o slávu dodnes.

Apollo Komedy Club

Apollo Komedy Club

 

Aktuálny program a rezervovať lístky si môžete na tejto stránke

MAPA

 


 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *