Deň nezávislosti v New Yorku

Booking.com

Deň nezávislosti je ten najamerickejší zo všetkých amerických sviatkov . Štvrtého júla prebiehajú v celých Spojených štátoch veľkolepé oslavy , sprievody a ohňostroje . A jedno z najlepších miest, kde sa človek týchto osláv môže zúčastniť, je bezpochyby mesto, ktoré nikdy nespí …Veľké Jablko-New York !

 

Štvrtého júla si Američania pripomínajú prijatie Deklarácie nezávislosti Spojených štátov , teda ten deň v roku 1776 , kedy sa americké kolónie stali nezávislými na britskom impériu . V roku 1941 bol Deň nezávislosti uznaný ako oficiálny federálne sviatok ,ktorý Američania nazývajú “ Independence Day “ alebo jednoducho len “ Štvrtý júl “ ( “ The Fourth of July “ ) .

independence-day

Aj keď nezávislosť Spojených štátov bola vyhlásená vo Philadephií , v New Yorku narazíme na jej pripomienky takmer na každom kroku . Vedeli ste napríklad , že newyorský symbol, Socha Slobody , mala byť pôvodne darovaná Spojeným štátom k oslave stého výročia vyhlásenia nezávislosti ? A že táto socha dokonca drží v ruke dosky s oným posvätným dátumom 4. 7. 1776 ?

 

V farbách Ameriky

Na Deň nezávislosti vypaľujú v amerických vojenských základniach slávnostné salva a všetky dekorácie sú ladené do farieb americkej vlajky . Američania si osláv užívajú dosýta – veľmi obľúbené je organizovanie piknikov a barbecue a ak budete v New Yorku , nezabudnite si pekne po americky zájsť po sendvič do Central Parku ,kde sa na Deň nezávislosti koná tiež rad sprievodných akcií.

Štátne inštitúcie a úrady síce majú v tento deň zatvorené , ale niektoré múzeá majú vstup zdarma alebo organizujú zaujímavé podujatia či špeciálne prehliadky . Na Deň nezávislosti bývajú tiež organizované rôzne festivaly , športové zápasy ,slávnostné vlasteneckej sprievody a samozrejme ohňostroje sprevádzané hocikedy veľkolepými koncertami a spevom.

4jul den nezavislosti new york

Ohňostroj na deň nezávislosti

V New Yorku sa 4. júla ohňostroj koná tradične , tento rok prebehne už jeho 39. ročník . Organizuje ho obchodný dom Macy’s a je vypaľovaný nad riekou East River , aj keď v uplynulých rokoch sa k nevôli miestnych presunul nad rieku Hudson River .Od minulého roka sa ale ku všeobecnej radosti opäť vrátil na svoje pôvodné miesto nad Východnou riekou s kulisou pôsobivého Brooklynského mosta . A jedná sa o vskutku veľkolepú akciu – vôbec najväčší ohňostroj prebehol v roku 2009 , kedy bolo odpálených neuveriteľných 22 ton pyrotechnikyden nezavislosti new york ohnostroj
Ohňostroj je dobre viditeľný z celého Dolného Manhattanu ,najlepšie z Battery parku, South Street Seaport alebo z ulice FDR Drive , ktorá je ten deň uzavretá pre dopravu . K ďalším miestam s dobrým výhľadom patrí tiež Brooklyn , najmä pobrežná promenáda Brooklyn Heights .

den nezavislosti,ohnostroj new york

Ak máte chuť na niečo naozaj výnimočné , môžete si vychutnať ligot ohňostroja z paluby lode . Na Deň nezávislosti sú organizované vyhliadkové plavby spojené s večerou , prípitkom alebo tanečnou zábavou . Je však potrebné myslieť na to , že vstupenky sú vypredané dlho dopredu a ich cena nie je práve najnižšia.Fajnšmekri môžu ohňostroj sledovať tiež z výšky niektorých mrakodrapov alebo zo strešných terás , napríklad z hotela Mondrian v SoHo.

den nezavislosti new york usa

Deň nezávislosti v New Yorku však nie je len ohňostroj . V meste sa 4. júla konajú rozmanité akcie vrátane plážové party na Coney Islande , hudobného festivalu v ZOO v Bronxe alebo slávnostného sprievodu k newyorskej City Hall .
Stálicou v programe je aj súťaž v jedení hotdogov . Môžete sa jej zúčastniť aj vy , či už ako divák či súťažiaci .A ak chcete zmerať svoje sily s ostatnými jedákmi , vedzte , že to nebude práve jednoduchá úloha . Joey Chestnut drží rekord v mužskej súťaži a počas desiatich minút bol schopný zjesť 69 hotdogov ! Medzi ženami vyniká Sonya Thomas , prezývaná “ Čierna vdova “ , ktorá vyhrala už štyrikrát a jej rekord je 45 hotdogov behom desiatich minút .Ak nenachádzate odvahu stretnúť sa s týmito rekordmanov , zájdite sa na súťaž aspoň pozrieť . Užijete si veľa zábavy a hlavne ojedinelé, vskutku americkej atmosféry so všetkým. Táto akcia prebieha už od sedemdesiatych rokov na Coney Islande a organizuje ju reštaurácie s rýchlym občerstvením Nathan’s Famous .

 

 

joey-chestnut-medium

Joey Chestnut drží rekord v mužskej súťaži a počas desiatich minút bol schopný zjesť 69 hotdogov

 

 

MAPA OHŇOSTROJA

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *