Coney Island

Booking.com

Ak sa vydáte na newyorský Coney Island, bude vám pravdepodobne pripadať , že ste sa ocitli v úplne inom meste a možno aj v úplne inej dobe . Nájdete tu totiž starodávny lunapark s legendárnou drevenou horskou dráhou Cyclone a okrem neho tiež stánok s občerstvením Nathan ‚s Famous ,v ktorom sa snáď začali predávať jedny z prvých newyorských hot dogov.

Svoju porciu si môžete vychutnať napríklad na tunajšej pláži a pozorovať pritom vlny Atlantického oceánu.

Coney Island 1930

1930 na pláži

Polostrov Coney Island v najjužnejšej časti Brooklyne pri pobreží Atlantiku je vskutku tým miestom , ktoré by ste počas vašej návštevy New Yorku nemali minúť. Samotní Newyorčania sem radi zavítajú,najmä potom počas slnečných víkendov , aby si užili atrakcií v zábavnom parku , dali si na pobrežnej promenáde niečo dobré pod zub ,zapili to vychladeným pivom alebo sa zišli s priateľmi na pikniku na pláži .

Na Coney Island sa chodí preto, aby sa človek ponoril sa do úplne odlišného sveta , než aký predstavuje večne uponáhľaný Manhattan . Počas roka sa tu navyše koná množstvo zaujímavých podujatí , ktorých stojí za to sa zúčastniť . Nech je to prehliadka morských panien každoročne v júni alebo známa súťaž v jedení hot dogov v júli na Deň nezávislosti .Na Coney Islande to skrátka žije,aj keď tie najslávnejšie časy už má dávno za sebou …

Coney Island historia

HISTÓRIA

Najmä na prelome 19. a 20. storočia bol Coney Island preslávenú rekreačnou oblasťou , ktoré sa neskôr začalo hovoriť „najväčší ihrisko sveta“. Túto prezývku si vyslúžil najmä vďaka trom zábavným parkom,ktoré tu kedysi návštevníkov pozývali nielen na adrenalínové jazdy.
V roku 1897 bol otvorený Steeplechase Park ,v ktorom človek mohol napríklad pretekať s “ koňmi “ na železných tyčiach , o päť rokov neskôr otvoril svoje brány Luna Park a nakoniec potom Dreamland s replikami európskych stavieb.

Coney Island Boardwalk, Day to Night ™

 

Okrem zábavných parkov stávali v minulosti na Coney Islande tiež početné elegantné hotely . Jeho skoršou ikonou bol najmä hotel v tvare obrovského slona , ktorému sa hovorilo Elephantine Colossus.
Ešte dva roky predtým,než Socha Slobody pozdvihla na Liberty Island svoju pochodeň ,videli pasažieri na lodiach plávajúcich do newyorského prístavu tento prapodivný hotel , v ktorom sa hostia sa do svojich izieb dostávali po schodisku umiestnenom vo sloních zadných nohách .

Elephantine ColossusElephantine Colossus

Aj cez veľkú pozornosť, ktorú budil , bol však “ sloni hotel “ finančne stratový , a tak neskôr poskytoval svoje priestory predajniam cigariet a suvenírom . Skončil neslávne – v roku 1896 ho zničil požiar.

Coney Island však dnes zostáva , rovnako tak ako v minulosti , rajom pre milovníkov kolotočov a najrôznejších púťových a adrenalínových atrakcií . Poznávacím znamením miestneho lunaparku je najmä ikonická horská dráha Cyclone z roku 1927 , ktorú dokonca mesto New York vyhlásilo za historickú pamiatku.

Vozíky tejto drevenej atrakcie sa rúti miestami takmer kolmo rýchlosťou až 110 km/h . Z vtáčej perspektívy si potom celý lunapark môžete prezrieť na ružovo – zelenom ruskom kole Wonder Wheel z dvadsiatych rokov minulého storočia a dobrý orientačný bod predstavuje vysoká oceľová veža, z ktorej sa ešte pred druhou svetovou vojnou skákalo padákom.

cyclone

Cyclone

Až sa dostatočne vyžijete na miestnych atrakciách , určite vám poriadne vyhladnete . Ani vtedy vás Coney Island nesklame – najmä pozdĺž pobrežnej promenády nájdete množstvo stánkov s občerstvením , reštaurácií a barov . Tým najznámejším z nich je bezpochyby Nathan ‚s Famous – podnik z roku 1916 , v ktorom sa podľa legendy zrodil prvý newyorský hot dog .Nie je to však tak celkom pravda.

Párky sa vďaka európskym mäsiarom dostali do New York City niekedy na začiatku 19. storočia . Jedným z prvých podnikavcov , ktorý ich začal predávať práve na Coney Islande , bol nemecký prisťahovalec Feltman . Neskôr si takmer naproti jeho stánku otvoril svoju predajňu párkov v rožku aj jeho bývalý zamestnanec Nathan Handwerker ,ktorý začal hot dogy predávať za polovičnú cenu a rozprávkovo na nich zbohatnul.

nathans-coney-island

Jeho pôvodný podnik tu nájdete dodnes a pobočky potom v celých USA aj inde vo svete , napríklad v ďalekom Tokiu alebo Kuvajtu . Hot dog tu naozaj stojí za to vyskúšať a s párkou z pouličných stánkov na Manhattane sa nedá porovnať . Môžete ochutnať napríklad vynikajúci chilli dog alebo hot dog so syrom.

Ak do New Yorku zavítate začiatkom júla , nesmiete si rozhodne nechať ujsť tradičnú súťaž v jedení hot dogov usporiadanú každoročne na Deň nezávislosti práve v stánku Nathan ‚s Famous . Tí najlepší súťažiaci do seba zvládnu za prihliadania stoviek skandujúcich divákov nasúkať okolo šesťdesiat párkov v rožku behom desiatich minút .Všetko naživo prenáša miestna televízia.

Coney Island2

Coney Island1

S plným bruchom si potom vyrazte oddýchnuť na pláž a užívajte si pohľadu na oceán . Prechádzkou po pobreží dorazíte až do časti Brighton Beach , ktoré sa vďaka asi trom stovkám tisícov ruských prisťahovalcov hovorí “ Malá Odesa “ .

Táto enkláva ruských a ukrajinských imigrantov je ďalším samostatným svetom na Coney Islande ,v ktorom vládne azbuka a výdatná ruské jedla zapíjana vodkou v miestnych reštauráciách . Ak sem dorazíte na večer , iste vás živou hudbou naláka tiež niektorý z nočných podnikov.
Po ceste na Brighton Beach miniete pôsobivú budovu v tvare mušle , miestne akvárium (New York Aqurium) ,v ktorom môžete obdivovať bezmála štyri stovky morských živočíchov – delfíny, žraloky, tulene , tulene alebo napríklad elektrického úhora , ktorí je schopní omráčiť svoju korisť ranou o sile 600 voltov.

New York Aqurium

New York Aqurium1

Pamiatka na nešťastnú slonicu v Coney Island Museum

Na záver vašej návštevy tohto rozprávkového sveta, ktorý Coney Island predstavuje , nezabudnite tiež navštíviť miestne múzeum ( Coney Island Museum ) , ktoré vám priblíži nielen slávne časy zábavných parkov . Ak budete mať šťastie , môžete sa tiež zúčastniť show , počas ktorej uvidíte hltačov ohňa alebo hadiu ženu.

Súčasťou múzea je tzv . Topsy Memorial – starodávne kukátko , do ktorého môžete vhodiť mincu a pozrieť si snímky slonice Topsy , ktorá kedysi vystupovala v cirkusových predstaveniach súboru Forepaugh Circus . Chovatelia sa k nej podľa všetkého nesprávali najlepšie , kŕmili ju treba zapálenými cigaretami , a keď Topsy usmrtila tretieho človeka , bolo rozhodnuté, Že musí zomrieť .

V januári roku 1903 sa na Coney Islande zišlo na pätnásť stoviek divákov , aby sledovali zabitie slonica elektrickým prúdom , ktorému nevelel nikto menší než sám Thomas Alva Edison . Topsy boli napred podané mrkvy napustené kyanidom a potom bol do tela zvieraťa prostredníctvom drevených sandálov s medenými elektródami vpustený elektrický prúd.

Topsy zomrela za necelú minútu a jej krutá smrť neprestáva budiť pozornosť a bola zvečnená aj v literárnych i filmových dielach . Počas každoročného sprievodu morských panien Coney Islandom prechádza smútočný sprievod , ktorý nesie rakvu v tvare slona pokrytú čiernou látkou …

Coney Island rozpráva rad zaujímavých príbehov , ktoré mu dávajú ono zvláštne a ťažko opísateľné kúzlo . Vyberte sa na neho pri vašej návšteve New Yorku aj vy a pokúste sa poodhaliť niektorá z jeho dávnych tajomstvo

MAPA


 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *