Chinatown

Booking.com

Chinatown je štvrť v New Yorku ktorá je domovom najväčšej populácie čínskych prisťahovalcov na cudzom územi.Nachádza sa priamo v Manhattanu.Čínska štvrť je tiež jednou znajstarších etnických čínskych enkláv mimo Ázie. Patrí medzi najväčšie Čínske mestá v Amerike, presnejšie povedané, je druhé najväčšie. Izolovane v ňom žije až stotisíc Číňanov, napriek tomu, že v rokoch 1882 až 1965 bolo prisťahovávanie Číňanov úplne zakázané. Hovorý sa že prvý čínsky obyvateľ emigorval do USA už v roku 1840. Bol to čínsky podnikateľ a obchodník pod menom Ah Ken.

Ah Ken sa po príchode do USA zdržiaval na Manhattane v Mott Street. Neskôr začal predávať v malých stánkoch cigarety pri radnici v City Hall. Neskorší prisťahovalci prichádzali za Ah Kenom kvoli práci,kde sa začali stavať malé stánky kde sa predávali cigarety. Neskôr sa cigarety predávali na každom rohu 3 centy za kus. Čínska štvrť sa roširovala a tak sa stala monopolom na predaj cigár, kde Ah Ken sa stal úspešnym podnikateľom,zarábal asi 100 dolárov mesačne a tak začal stavať čínske penzióny kde prichílil čínskych prisťahovalcov ktorým dal prácu. O pár rokov na to už bola čínska štvrť známa svojími trhovými obchodami a architekúrou stavieb ktorá sa začala rýchle rozširovať.

 Scéna z čínskeho divadelného predstavenia 1896

Diskriminácia a neznášanlivosť

 

Tvárou v tvár rastúcej diskriminácii a nové zákony, ktoré bránili účasti na mnohých profesií na západnom pobreží, niektorí čínski prisťahovalci sa začali sťahovať na východné pobrežie a skúšali štastie pri hľadaní nového zamestnania.   V týchto miestách čoskoro pribudli podniky, hlavne ručné práčovne a reštaurácie. Čínska štvrť začala na Mott Street, Pell a Doyers avenue, až na východ od obytnej štvrte Five Points. V 1870 tam bola čínska populácia 200 prisťahovalcov. Do roku 1882  populácia siahala  až do 2000 obyvateľov. V roku 1900, ich tam u bolo 7,000 obyvateľov, ale len asi 200 čínskych žien.

 Čínsky lev v roku 2006 čínsky Nový rok na Mott Street v blízkosti WorthČínsky lev-Oslava nového roka na  Mott Street

Skoré dni čínskych štvrti už boli ovládané čínskych “ Tongov „, ktoré tvorili  zločinecké syndikáty a malé politické strany ktoré začali dávať svoju ochranu pred obťažovaním z dôvodu protičínských nálad. Každá z týchto združení bola vedená z  pouličného gangu.  Pomáhaly novým prisťahovalcom – rozdávaly pôžičky, pomáhali pri začatí podnikania, a tak ďalej.

 

Post-imigračné reforma

 

V rokoch potom, čo Spojené štáty nariadili zákony o imigrácii a štátnej príslušnosti z roku 1965 , ktoré umožňovali oveľa viac prisťahovalcov z Ázie do krajiny, populácie čínskej štvrti explodovala.  V roku 1990 sa čínski obyvatelia začali sťahovať do niektorých častí západnej Lower East Side , ktoré o 50 rokov skôr bolo obsadené Židmi z  východnej Európy a 20 rokov predtým Hispancami. Takto zabrali čínania veľa miesta aj ostaným národnostiam a teraz ich je najviac spomedzi všetkých prisťahovalcov.

Čínska štvrť bola nepriaznivo ovplyvnená útokmi 11 septebra, 2001 . Cestovný ruch a podnikanie bolo od tej doby veľmi pomalé. Jedným z dôvodov bolo že policajné oddelenie uavrelo Row Park – jedna z dvoch hlavných ciest spájajúcich finančné centrum s čínskou štvrťou.

 

Doyers Street v roku 1898 na pohľadnici

 

V súčasnej dobe rastúce ceny nehnuteľností na Manhattane a vysokými nájmami tiež ovplyvňujú rast a ekonomiku čínskej štvrti. Mnoho nových a chudobnejšie čínskych prisťahovalcov si nemôže dovoliť platiť nájomné,a ako výsledok sa rast populácie spomalil, a tak sa začal proces premiestnenia čínskych obyvateľov do lacnejších štvrti Flushing a Brooklyn. Mnoho bytov, najmä v Lower East Side a Little Italy, ktoré bývaly dostupné pre nových čínskych prisťahovalcov, sú zrekonštruované a potom predané alebo prenájimané za oveľa vyššie ceny než to mali v pláne.
Do roku 2009 veľa novších čínskich prisťahovalcov sa usidlili pozdĺž východu Broadway a miesto historického jadra západu Bowery.

 Hospodárstvo

 

Čínske trhy s predajom zeleniny a rýb sú združené okolo Mott Street, Mulberry avenue, Canal street pozdĺž východneho Broadwaya.  Vzhľadom k vysokej miere úspor medzi Číňanmi, sa tam postavilo mnoho ázijských a amerických bánk v okolí. Canal Street, západ Broadwaya, obzvlášť na severnej strane je ulica plná pouličných predavačov kde predávaju napodobniny známych parfúmov, hodiniek a oblečenia. Táto časť ulice bola predtým skladisko pre predajne elektroniky a hardvéru. Najme počítačove príslušenstvo a záchranné prístroje.

Okrem toho, cestovný ruch a reštaurácie sú významný priemysel pre okonomiku číňanov. Okres sa môže pochváliť aj množstvom historických a kultúrnych zaujímavostí, takže je cieľom pre cestovné spoločnosti najznámejśie ktoré poskytujú výlety do chinatownu sú Big Onion a NYC Chinatown Tours.  New York Food Tours spoločnosť prevádzkuje programy ktoré poukazujú hlavne na reštaurácie, ako sú Šanghajske palacinky a Wonton polievka. Čínska štvrť  je veľká a s viac ako 200 čínskych reštaurácií a v okolí poskytuje pracovné miesta.

 

Chinatown obchod s potravinami

 

Ďalší prispievatelia do ekonomiky sú továrne. Blízkosť módneho priemyslu držala nejakú prácu odevu v miestnej oblasti, hoci väčšina z odevného priemyslu sa presťahovala do Číny. Veľa z populačného rastu je kvôli imigrácii. Ako z predchádzajúcej generácie prisťahovalcov,ak získajú jazyk a vzdelávacie zručností, majú tendenciu sa pohybovať na lepšom bývani a môu ziskať lepšie pracovné ponuky, ktoré sú dostupné v predmestiach a vonkajších štvrtiach New Yorku.  Ale už ako sme spomínaly,od útokov z 11 septembra 200 udalosti spôsobili pokles v podnikaní pre obchody a reštaurácie v čínskej štvrti.

Okolie ma aj množstvo veľkých čínskych supermarketov. V auguste 2011, bola otvorena nová pobočka supermarketu New York Supermarket, otvorená na Mott Street v centre štvrti z potravinami. Len blok od New York Supermarket, je Hong Kong Supermarket, nachádza sa na rohu ulíc Elizabeth a Hester avenue. Tieto dva supermarkety patria medzi najväčšie čínske supermarkety v západnej časti čínskej štvrti Manhattanu.

 

 Obyvateľstvo a Demografia

Na rozdiel od väčšiny ostatných mestských Chinatowns, Manhattan čínska štvrť je najväčšia oblasť rovnako ako iné komerčné oblasti. Mnoho odhadov odhaudje  počet obyvateľov v rozmedzí 90.000 až 100.000 obyvateľov.  Jedna analýza dát sčítania ľudu v roku 2011 ukázala, že čínska plocha na Lower East Side mala 47,844 obyvateľov čo je pokles o 9%  od roku 2010. Je ťažké získať presný počet, účasť v susedstve amerického sčítania ľudu je nízka kvôli jazykovým bariéram, rovnako ako sekundárna k rozsiahlej ilegálnej imigrácii.

 

 

 Ulica Pell street

 

Bývanie

Bytový fond v čínskej štvrti je väčšinou zo stiesnených bytových budov, z ktorých niektoré sú viac ako 100 rokov staré. Federálny dotovanýProjekt s názvom Confucius Plaza , bol dokončený na rohu Bowery and Division streets v roku 1976. Bol to 44-poschodvý obytný vežový dom,tento projekt dal byty potrebných pre  tisíce obyvateľov. Stavba tiež ubytovala novú verejnú základnú školu Yung Wing kde sa učia čínske deti.Konfucius Plaza je tiež kultúrne a inštitucionálna pamiatka New Yorku.

 

 Confucius Plaza-44 poschodový obytný dom

Divadla

 

V minulosti mala čínska štvrť veľa divadiel, ktoré poskytovali zábavu pre čínsku populáciu. Prvé čínske divadlo v meste sa nachádza na 5–7 Doyers Street z roku 1893 do roku 1911. Divadlo bolo neskôr premenené na záchrannú misiu pre bezdomovcov z Bowery . V roku 1903 bolo divadlo pozemok fundraiserov v čínskej komunity pre židovské obete masakru v Kishinev. Počas roku 1970, sa čínske divadla stali menej atraktívne v dôsledku zvyšujúcich sa gangov a mafie ktoré tieto divadla navštevovali. V roku 2010 boli Little Italy a Chinatown uvedené v jednej historickej štvrti na národnom registri historických miest v USA.

 

 Prvé čínske divadlo na ulici Doyer

 

Ostatné čínske štvrte 

Manhattanská čínska štvrť bola vždy najviac rozšírená v New Yorku. Avšak, v posledných rokoch rastúcej čínskej populácie vo vonkajších štvrtí New Yorku sa ohromne zvačšila. Ďalšie čínske štvte v New Yorku sú v Queense , najmä pozdĺž od Roosevelta avenue na hlavnej ulici cez Kissena Blvd. Taktiež v Sunset Park v Brooklyne , najmä pozdĺž 8. triedy od 40. do 65. ulice. Najnovší Chinatowns nedávno objavili v Elmhurst, Queens severne od Queens Blvd na Broadwayi a na Avenue v Homecrest časť Brooklyn.

 Chinatown v Brooklyne

Mapa Chinatown

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *