Central Park

Booking.com

Central Park je veľký verejný mestský park s rozlohou 3,41 km² obdĺžnikového tvaru v mestskej časti Manhattan v meste New York. Bol otvorený v roku 1859. Ročne ho navštívi okolo 25 miliónov návštevníkov, čím je to najnavštevovanejší mestský park v Spojených štátoch a patrí aj medzi najznámejšie mestské parky na svete, pretože sa objavil v mnohých filmoch a televíznych programoch. Prevádzkuje ho súkromná nezisková organizácia.

Pokrýva územie od Piatej Avenue až po Ôsmu Avenue, čo je približne 3,41 kilometrov štvorcových. Celoročne obľúbené a navštevované miesto je pritom voľne dostupné komukoľvek . Lavičky pri chodníkov, smetné koše, obrovské plochy zelene, jazerá a cestičky majú zvláštnu atmosféru, lebo pozriete len trochu vyššie, nad vrcholky stromov a týčia sa tam mrakodrapy, tie slávne, z dôb mocnej mafie, z dôb ešte spievajúceho Franka Sinatru, tie budovy, ktoré vidíte v každom možnom romantickom, aj klasickom filme.

 

 Panoráma Central parku z vrtuľníka

 

História 

V roku 1844 dostal známy básnik a vydavateľ novín William Culen Bryant nápad, ako vytvoriť pre obyvateľov mesta veľké verejné priestranstvo. Ďalších sedem rokov o tomto zámere presviedčal radnicu mesta New York. Potom bolo vyčlenených asi 840 akrov pôdy na sever od hraníc mesta. Pôda bola nevyužívaná, podmáčané a využívaná bezdomovcami. Park navrhli Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux, pričom obaja najprv založili brooklynský Prospect Park. Od roku 1963 patrí medzi národné historické pamiatky. Aj napriek tomu, že väčšina parku vyzerá prírodne, je vytvorená umelo a obsahuje niekoľko umelých jazier, chodníky, dva korčuliarske štadióny, útočisko pre divokú zver a trávnaté plochy používané na rôzne športové podujatia, tak aj detské ihriská. Park je populárny oázou pre migrujúce vtáky a tiež pre ich pozorovateľov. Desaťkilometrová cestu okolo parku využívajú bežci, cyklisti a korčuliari, predovšetkým cez víkendy po 19. hodine, kedy je zastavená automobilová doprava. Na Fifth Avenue sa vyskytuje malá Central Park ZOO. Robert Moses do parku pridal ihriská, Wollmanovo klzisko, zoo a rôzne sochy. V 60. rokoch došlo k úpadku a park sa stal miestom zločinu a vydedencov, čo sa zmenilo až v 90. rokoch, keď mesto a občania spojili sily a pustili sa do renovácie parku. Kvôli vysokej kriminalite priamo v parku,starosta New Yorku zriadil vlastý policajný systém.

 Korčuľovanie v Central parku v roku 1950

 Tisíce írskych, nemeckých, a Anglických robotníkov oblasť obrábaly desath hodín denne pod vedením architekta,šéfa a hlavného majstra Olmsteda,robotníci za to dostávali 50 dolárov. V zime roku 1858 bola prvá oblasť otvorená pre verejnosť, newyorčania mohli korčuľovať na dvadsať akrov jazera . Závereča etapa výstavby parku začala v roku 1863, s prácami a budovanie nového  územia od 106. po 110. ulicu.

 Samozrejme, že Central Park je park, takže je tu množstvo atrakcií, ktoré sa zameriavajú na fyzické aktivity a ďalšie zábavné aktivity, ktorými možno tráviť voľný čas. Dve klziská, kolotoč, kúpalisko, bejzbalové ihriská. tenisové kurty a ďalšie športové plochy sú roztrúsené po celom parku.

 Pamätné miesta

V parku pritom môžete naraziť na rôzne pamätníky, pozoruhodné miesta, tabuľky, pamútníky, fontány.. Napríklad pamätnú dosku pre Johna Lennona ktorý bol zabitý psychopatom Markom Chapmanom. V parku pritom môžete naraziť na rôzne pamätníky, pozoruhodné miesta, tabuľky, pamútníky, fontány. V Central parku má aj svoju mozaiku zloženú z bielych a čiernych kamienkov. Býva však oplotená, aby sa zachovala aj po ďalšie roky.

 Pamätník  Johna Lennona v Central Parku

 Dôležitou súčasťou NewYorčanov je aj šport,ktorý praktizujú hlavne v Central Parku. Nájdete tu aj most a fontánu z filmu Sám doma stratený v New Yorku. Taktiež krásny hrad Belvedere,pre romantícke chvíle strávene zo svojou polovičkou.

A nakoniec nesmieme zabudnúť vyzdvihnúť, že zlatým klincom Central Parku nie je „atrakcia“ v bežnom slova zmysle. Je to malebná krása prirodzene zelenej krajiny, do ktorej možno utiecť aj keď ste uprostred veľkomesta, keďže sa Central Park nachádza v jednom z najrušnejších miest na svete. Nie je nič lepšie ako prechádzajúc chodníkmi a cestičkami objavovať rustikálne priestory kúpajúce sa v prírode.

 

 

Center map
Traffic
Bicycling
Transit


To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o Central Parku páčil. Na záver vám ako bonus prinášame fotogalériu z tématikou Central Park

 

Galéria www.galeria.velkejablko.sk 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *