Carnegie Hall New York

Carnegie Hall

Booking.com

Carnegie Hall je koncertná sieň na siedmej avenue v New Yorku. Sieň patrí medzi najznámejšie v Spojených štátoch. Budovu, ktorú navrhol architekt William Tuthill, nechal postaviť roku 1891 Andrew Carnegie.

Každoročne sa tu koná okolo 250 predstavení vážnej i populárnej hudby. V budove sa nachádzajú tri sály: Isaac Stern Auditorium (hlavná sála), Zankel Hall a Weill Recital Hall. Je tu ale aj nahrávacie štúdio a ďalšie priestory.

Stavba haly sa začala roku 1890 filantropom Andrewom Carnegie. Bola to jedna z posledných veľkých stavieb v New York City postavených bez použitia oceľovej konštrukcie. Budova bola postavená z tehál a pieskovca v talianskom renesančnom slohu Williamom Tuthillem. Budova sa začala používať už v apríli 1891, ale oficiálne bola otvorená koncertom, ktorý viedol Walter Damrosh a skladateľ Piotr Iľjič Čajkovskij dňa 5. mája 1891. Budova bola pôvodne známa ako Music Hall a na Carnegie Hall bola premenovaná až roku 1893. Dňa 16. decembra 1893 sa v Carnegie Hall konala premiéra Dvořákovej 9. symfónia Z nového sveta. V rokoch 1893 – 1896 prebiehali ešte ďalšie drobné úpravy stavby. Carnegieho rodina vlastnila halu až do roku 1925, kedy ju vdova po Carnegie predala Robertovi E. Simonovi.

Carnegiehall rok 1910

Carnegiehall rok 1910

Ten v roku 1935 zomrel a koncertná sieň prevzal ju jeho syn Robert E. Simon Jr. Uprostred 50. rokov 20. storočia ponúkol Carnegie Hall na predaj Newyorskej filharmónii, ktorá si každým rokom väčšinu haly predplácal. New York City však nemohlo podporovať dva koncertné sály a Simon bol prinútený ponúknuť budovu na predaj. Nakoniec však mesto za 5 miliónov dolárov od Simona koncertná sála zakúpilo. Roku 1964 bola Carnegie Hall menovaná národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 1983 a 2003 bola vykonaná rekonštrukcia budovy.

Carnegie Hall

Carnegie Hall

V Carnegie Hall sa nachádza tri koncertné sály. Najväčším sálou je Main Hall (Hlavná sála), ktorý sa nazýva aj Isaac Stern Auditorium. Bola pomenovaná v roku 1997 po huslistovi Isaacovi Sternovi. Táto koncertná sieň má päť podlaží a je tak vysoká, že návštevníci majúci lístky na hornej balkóny musí vystúpiť po 105 schodoch. V sieni sa celkom nachádza 2.804 sedadiel. Predsálí je vyzdobené podpísanými portréty najväčších umelcov klasickej hudby. Druhou koncertnou sieňou je skorší Recital Hall (prednesové sála), teraz pomenovaný Zankel Hall.

Carnegie_Hall_Tower

Carnegie Hall Tower

Táto sála bol pomenovaný po Judy a Arturovi Zankelových a v apríli 1891 bol ako prvý sála sprístupnený verejnosti. Roku 1896 prebehli menšie stavebné úpravy sieň bola premenovaná na Carnegie Lyceum. Potom bola roku 1898 prenajatá American Academy of Dramatic Arts (Americké akadémii divadelného umenia). Okolo roku 1959 sa miestnosť premenila na kino a ako koncertná sála začala byť využívaná opäť až v roku 1997. Potom bola novo zrekonštruovaná a pre verejnosť znovu otvorená v septembri 2003. Nachádza sa tu celkom 599 sedadiel.

 

Carnegie Hall interier

Carnegie Hall interier

Najmenším sálou je Weil Recitál Hall. Táto koncertná sieň je používaná od roku 1891. Pôvodne sa nazývala Chamber Music Hall (Sála komornej hudby) a o niečo neskôr aj Charnegie Chamber Music Hall. Koncom 40. rokov 20. storočia bolo meno sály zmenené na Carnegie Recital Hall a až roku 1986 bol sála pomenovaný po predsedovi Carnegie Hall Sanford I. Weill a jeho žene Joan na Weill Recital Hall. V tomto koncertnej sále sa nachádza 268 sedadiel. Carnegieho sieň organizuje okolo 100 predstavení každú sezónu. Vystúpiť v tejto svetoznámej koncertnej sieni je snom každého známeho interpreta.

Carnegie Hall-Interiér

Carnegie Hall-Interiér

 

MAPA

 


 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *