Bronx

Booking.com

Bronx je najsevernejšia štvrť mesta New York v Spojených štátoch. Je pomenovaný podľa švédsko-holandského kapitána menom Jonas Bronck. Bronx je jediná časť mesta New York, ktorá celá leží na súši.
Bronx bol preslávený najmä v 60-tych rokoch ako najbrutálnejšia časť New York-u a vyznačovalo sa aj najvyššou kriminalitou. Prepadnutia, krádeže áut, drogy a díleri boli v južnej časti mesta každodennou samozrejmosťou. Táto časť mesta bola osídlená ľuďmi rôznych kultúr, predovšetkým čiernym obyvateľstvom, ktoré koncom 60-tych rokov vyvíja základy Hip-hop-u.

Historia

Bronx prešiel rýchlym rastom po prvej svetovej vojne. Rozšírenie newyorského metra prispelo k zvýšeniu populácie, keď tisíce imigrantov zaplnili Bronx, čo zapríčinilo významný boom vo výstavbe. Z imigrantských skupín sa tu usadilo veľa Iro-Američanov, Italo-Američanov a najmä Žido-Američanov. Okrem toho sa do štvrti prisťahovali vo väčšej miere Francúzi, Nemci a Poliaci. V tejto dobe sa veľmi zvýšila Židovská populácia štvrti. V roku 1937 žilo podľa židovských organizácií v Bronxe 592 185 Židov (43,9% populácie štvrti), kým v roku 2002 len asi 45 000. V Bronxe stále stojí mnoho synagóg, ale väčšina z nich bola prestavaná na iné účely.


Chlapec zo zbraňou. Bronx rok 1960

V rokoch prohibície (1920-1933) sa v Bronxe vymkli kontrole gangy. Írski, talianski a poľskí imigranti pašovali väčšinu ilegálne whisky. Od roku 1926 bol Bronx známy svojou vysokou mierou kriminality. Po roku 1930 klesla populácia írskych imigrantov v Bronxe. Nemecká populácia toto nasledovala v roku 1940, rovnako ako mnohí Taliani v roku 1950 a Židia v roku 1960. Od polovice 60. rokov do polovice 70. rokov Bronx šiel do éry prudkého poklesu kvality života obyvateľov. Historici a sociologovia toto zdôvodnili mnohými faktormi. Jedným z týchto faktorov môže byť rozvoj výstavby výškových domov ako budov určených pre bývanie.

V 70. rokoch bol Bronx zužovany vlnou podpaľačstvom. Požiare boly rozšírené predovšetkým v južnom Bronxe, okolo Westchester Avenue a vo štvrti West Farms. Najčastejšie vysvetlenie tohto podpaľačstvo sú poistné podvody. Po zničení mnohých stavieb v južnom Bronxe sa podpaľačstvo výrazne znížilo v ďalšej časti tohto desaťročia, ale dôsledky boli cítiť ešte na začiatku 90. rokov.

 Obytný dom v Bronxe


Od počiatku 90. rokov však divoká povesť aj populácia postupne upadala. Bronx sa stal obyčajným sídliskom, ale pachuť neprívetivosti a zmaru stále pretrváva. Cudzinec nemá viac-menej jediný dôvod sa do týchto končín vydávať, leda že by sa sem zatúlal nejaký fanúšik baseballového veľkoklubu New York Yenskees, ktorí majú svoj svätostánok pri južnom okraji tejto štvrte, v ktorej aj dnes žije okolo 30% rodín pod hranicou chudoby. Síce tu pribudlo zelene a parkov, farieb aj optimizmu, ale Bronx je stále niečím, čo v nás vzbudzuje rozpačitosť a odpor, možno aj neprávom, ale to ukáže až budúcnosť, ktorá naopak dáva Bronxu potenciál miesta pre rozvoj kultúry a lepšieho života vôbec. V štvrti dennodenne prebiehal boj zločineckých skupín rôznych národností a rás. Aby sme však na Bronx povedali aspoň niečo pekné, tak je aj miestom veľmi zaujímavej subkultúry, z ktorej sa vyvinul aj slávny hudobný štýl hip hop.

 Bronx 2009

Doprava

 Sieť ulíc v Bronxe je nepravidelná. Rovnako ako najsevernejšia časť horného Manhattanu, kopcovitý terén západného Bronxu necháva relatívne voľný štýl pre sieť ulíc. Veľa tunelov a mostov spája Bronx k Manhattanu a Queense. Medzi ne patrí, od západu na východ: Na Manhattan: Spuyten Duyvil Bridge, Henry Hudson Bridge, Broadway Bridge, University Heights Bridge, Washington Bridge, Alexander Hamilton Bridge, High Bridge, Concours Tunnel, Macombs Dam Bridge, 145th Street Bridge, 149th Street Tunnel, the Madison Avenue Bridge, Park Avenue bridge, the Lexington Avenue Tunnel, Third Avenue Bridge (len prevádzka na juh) a Willis Avenue Bridge (len prevádzka na sever).
Na Manhattan a Queens: Robert F. Kennedy Bridge
Na Queens: Bronx Whitestone Bridge a Throgs Neck Bridge.

 Bronx ZOO

Bronx ZOO alebo ZOO v Bronxe celý názov International Wildlife Conservation Park je s Queens ZOO a Central park tretia zoologická záhrada v štáte New York. ZOO bola založená v roku 1899 na ploche 300 ha, a je najväčšia zoologická záhrada New Yorku, a najväčšia mestská zoologická záhrada v USA. K zoo patrí aj prilahlá botanická záhrada New York Botanical Garden
V Zoo žije v prirodzenom prostredí viac ako 4300 zvierat,z viac ako 765 druhov. Žije tu mnoho živočíšnych druhov, ktoré sú vo volnej prírode vymreté.

 Vstup do zoo v Bronxe

Mapa


To je od nás všetko,dúfame že sa vám náš článok o Bronxe moste páčil. Na záver vám ako bonus prinášame fotogalériu z tématikou Bronx

Galéria: www.galeria.velkejablko.sk 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *