Starosta NY-Bill de Blasio

Booking.com

Bill de BLASIA ( rodným menom Warren Wilhelm , Jr. , * 8. mája 1961 ) je súčasným starostom New Yorku . Bol zvolený vo voľbách v 5. novembra 2013 , keď porazil svojho protikandidáta Joe Lhotu . Do úradu nastúpil 1. januára 2014. Je prvým starostom z radov demokratov po dvadsiatich rokoch vlády republikánskych starostov Rudyho Giulianiho a Michaela Bloomberga .

 

NEW YORK, NY - AUGUST 12:  Public Advocate and New York City Mayoral candidate Bill de Blasio speaks at an endorsement in Times Square by Local 802, which represents musicians playing in Broadway musicals, the Metropolitan Opera, the New York Philharmonic, and other musical ensembles on August 12, 2013 in New York City. De Blasio responded to the federal court ruling this morning that has called New York City's stop-and-frisk policies unconstitutional by saying that he agrees with the judgement.  (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

 

Medzi rokmi 2010 a 2013 pracoval ako ombudsman mesta New York .

Bill_de_Blasio_and_family

Manželka černoškhého pôvodu a deti Chiara a Dante

De BLASIO je demokratom . Je veľmi liberálni ( nová ľavica ) . Za manželku si vzal černošku Chirlane McCrae v roku 1994 , keď medzirasové manželstvo ešte nebola tak bežné . Majú dve deti , Danta a Chiaru . Obe navštevovali alebo navštevujú verejné školy  (čo v USA u ľudí z vyšších kruhov nie je bežné , pretože verejné školstvo je na zlej úrovni ) .

De BLASIO chce zmierniť razantný boj proti kriminalite svojich dvoch predchodcov . Vadí mu napr . Kontroverzný program Stop and Frisk , ktorý podľa neho diskriminuje černochov a Hispáncov .

 

Program sledovania Moslimov

Newyorská polícia ukončila kontroverzný program monitorovania moslimov . Rozpustila špeciálnu jednotku , ktorej úlohou bolo odhaľovať po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 hrozby v islamských komunitách . Tajný sledovací program po jeho prezradeniu vyvolal vlnu rozhorčenia .

moslimovia v ny brooklyn

Operácia newyorského policajného zboru ( NYPD ) bola spustená v roku 2003. Policajti v civile denne sledovali a odpočúvali moslimami na rade miest – v kníhkupectvách , reštauráciách či v mešitách , infiltrovali sa aj medzi moslimské študentmi . Vytvárali potom databázy o tom, kde moslimovia žijú , nakupujú , pracujú , modlia sa .

Robili tak aj v prípadoch ,kedy nič nenasvedčovalo tomu , že by sledovaní moslimovia boli spätí s terorizmom . Potom, čo tajný program odhalila v roku 2011 agentúra AP , zdvihla sa v USA vlna kritiky a newyorská polícia kvôli nemu čelila aj dvom federálnym súdnym žalobám , ktoré podali obhajcovia ľudských práv .

“ Táto jednotka rozputala v našej komunite psychologickú vojnu .Tieto dokumenty ukazovali , kde žijeme , mohli nahliadať do našich životov . Narušilo to ducha našej komunity , “ povedala denníku The New York Times Linda Sarsourová z Arabské americkej asociácie . Na správu o rozpustení kontroverzné jednotky reagovala s vďakou . Podľa nej však stále existujú obavy , že polícia používa informátormi , aby sa infiltrovala do mešít .

stop_frisk stop-1-0108

Policajné metódy v New Yorku sa menia

Posledné rozhodnutie newyorskej polície je podľa televízie CNN vnímané ako ďalší náznak zmien vo fungovaní najľudnatejšieho amerického mesta po tom, čo sa úradu starostu chopil demokrat Bill de BLASIA a s ním policajný šéf William Bratton .

“ Naša administratíva sľúbila Newyorčanům políciu , ktorá udrží ulice bezpečné,ale zároveň ich bude rešpektovať a bude férová . Táto reforma je dôležitým bodom k uvoľneniu napätia medzi políciou a komunitami , ktorým slúžia , “ uviedol de BLASIA v utorkovom vyhlásení . Predošlé vedenie newyorskej polície svoj program obhajovalo , však už predvlani priznalo,že za posledných šesť rokov program nepriniesol žiadne zásadné odhalenie týkajúce sa terorizmu .

Bill de BLASIA , ktorý je prvým starostom z radov demokratov po dvadsiatich rokoch vlády republikánskych starostov Rudyho Giulianiho a Michaela Bloomberga , už v predvolebnom boji sľuboval , že zmierni razantný boj proti kriminalite svojich dvoch predchodcov . nutné priznať, Že za ich éry sa v New Yorku značne znížila kriminalita .

Terajšiemu starostovi vadila hlavne policajné praktika zvaná ako Stop and Frisk , ktorá policajtom umožňovala zastaviť a prehľadať kohokoľvek bez udania dôvodu. Kritizovali ju ochrancovia ľudských práv , ktoré jej vyčítali ,že sa zameriava hlavne na černochov či Hispáncov a podľa štatistík neprináša valného výsledky .

Stop-and-frisk NYPD

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *