432 Park Avenue

Booking.com

432 Park Avenue je rezidenčny mrakodrap v New Yorskom Midtown Manhattanu, ktorý má výhľad na Central Park. Je vysoký 425,5 metrov, má 91 poschodí a nachádza sa v ňom 104 bytov. Na streche je terasa, vnútri sú reštaurácie, kúpele, vínne pivnice, kinosála a konferenčné miestnosti. Stavba budovy začala v septembri 2011, ukončená bola 23. decembra 2015, pričom svoj vrchol dosiahla už 10. októbra 2014. Budovu navrhla architektonická kancelária SLCW Architects a Rafael Viñolym, investor bol Harry B. Macklowe. Ide o najvyššiu obytnú budovu sveta.

432 Park Avenue

432 Park Avenue

Budova vyžadovala demoláciu 495 izieb pôvodného hotela Drake, ktorý bol postavený v roku 1926. V roku 2006 kúpil hotel investor Harry B. Macklowe za čiastku 440 miliónov dolárov a následný rok ho nechal zbúrať. Jeho stopa sa stala vďaka svojej polohe jedným z najcennejších miest v New Yorku. Keď bol 432 Park Avenue otvorený, stal sa 2. najvyššou budovou v New Yorku a 3. najvyššou budovou v USA. Celkové náklady na stavbu predstavovali 1,25 miliárd dolárov.

432 Park Avenue sa pri svojom otvorení stala 2. najvyššou budovou v New Yorku a 15. najvyššou budovou na svete. Rezidencia má v New Yorku najvyššie postavenú strechu a prevyšuje tým aj One World Trade Center. Budova má rozlohu približne 28 000 m2, rozloha apartmánu v poslednom poschodí je 280 m2 a výška stropu 3,8 metra. Patrí medzi najväčšie budovy na svete.

 

Výhľad na central park z apartmánu budovy

Výhľad na central park z apartmánu budovy

 

Návrh konštrukcie bol koncipovaný architektom Rafaelom Viñolym, ktorý bol inšpirovaný odpadkovým košom rakúskeho dizajnéra z roku 1905. Budova zachádza do extrémneho minimalizmu, jej tvary vychádzajú zo štvorca. Pôdorys budovy je štvorcový, okná v bytoch veľké 3×3 metrov ktoré sú tiež štvorcové. Každé poschodie má 24 okien rozdelených po šiestich na každej strane (rozloha strany je 9,3 m). Interiéry sú navrhnuté spoločnosťou Deborah Berke a firmou BENTEL & BENTEL, ktorá tiež navrhla Eleven Madison Park alebo Gramercy Tavern.

Budovu tvorí železobetónové jadro, v ktorom sú výťahovej šachty a všetky rozvody. Z jadra čnie vystužený železobetónový skelet, vďaka ktorému nemusia byť v bytoch umiestnené žiadne nosníky.


Vybavenie budovy zahŕňa golfový trenažér o veľkosti 12 metrov, súkromnú jedáleň a premietaciu miestnosť, bazén dlhý 22,5 metra, wellness centrum, kinosála a vínne pivnice. Celkom je tu 104 bytov. Byty sú v najvyšších poschodiach sú po jednom, zvyčajne sú v jednom poschodí dva byty.

Napriek úspechu sa mrakodrap dočkal zmiešaných pocitov od profesionálov a laikov, pretože nie každý súhlasil s umeleckou hodnotou budovy. Budova bola očierňovanie obyvateľmi mesta, pretože sa domnievajú, že to predstavuje rastúce náklady na život v New Yorku. Módny konzultant Tim Gunn opísal budovu ako len tenký stĺp, čo potrebuje malú čiapku. Architektova kritik Justin Davidson spochybnil tvorivé hodnotu budovy.

 

Výstavba marec 2013

Výstavba marec 2013

 

MAPA


 

 

SPRIEVODCA NEW YORKOM 2016

Sprievodca New yorkom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *