31 zaujímavostí, ktoré ste o New Yorku nevedeli

Booking.com

Pozrime sa na toto mega mesto z pohľadu zaujímavých informácií . Informácií , ktoré vôbec nie sú dôležité , ktoré však určite zaujmú .

 1. V meste pôsobí takmer 800 tisíc firiem . New York je plný podnikavých ľudí z celého sveta .
 2. Pri sčítaní obyvateľstva v roku 2000 žilo v New Yorku 8 008 278 ľudí . O sedem rokov neskôr mesto evidovalo 8 391 881 obyvateľov . New York je očividne stále atraktívna a každoročne láka tisíce nových ľudí a prisťahovalcov.
 3. V uliciach New Yorku je pre vás pripravených takmer 13 tisíc licencovaných taxíkov.
 4. Newyorské metro patrí k najväčším na svete . Má celkom až 468 staníc , cez ktoré sa preháňa 6200 vozov . 26 línií metra tvorí dopravnú kostru mesta.
 5. O tom , že metro je základom života v New Yorku hovorí aj to , že denne využije tento dopravný prostriedok až 4,9 milióna ľudí .
 6. Režiséri a scenáristi New York jednoducho milujú . Ročne sa tu točí až 250 filmov . New York je tiež dejiskom mnohých globálne úspešných seriálov.
 7. Do New Yorku ročne zavíta až 46 miliónov turistov . Domácich či medzinárodných . Turizmus je dôležitou súčasťou ekonomiky mesta . Turisti v New Yorku ročne minú viac ako 26 miliárd dolárov .
 8. V New Yorku sa nachádza viac ako štvrtina všetkého zlata sveta . Pod správou ich má Federal Reserve Bank . Zlato je bezpečne uložené pod zemou v hĺbke takmer 30 metrov .
 9. Newyorské taxíky nie sú žlté náhodou . Za výber tejto farby je zodpovedný John Hertz – zakladateľ známej spoločnosti špecializujúca sa na prenájom áut . John Hertz si kdesi prečítal, že žltá farba je najľahšie zrejmá a rozpoznateľná . A to je pre taxíky mimoriadne dôležité.
 10. New York je drahý . Aj pre turistov . Priemerná cena hotelovej izby na jeden deň je približne 270 dolárov, čo je okolo 200 eur.
 11. Bývať v New Yorku vôbec nie je lacné . Ak si chcete kúpiť byt na Manhattane , tak si budete musieť pripraviť približne jeden a pol milióna dolárov .
 12. Central park je plochou väčšou ako celé Monako.
 13. New York je mimoriadne multietnicke mesto. Viac ako 47 percent obyvateľov starších ako 5 rokov doma hovoria iným jazykom ako angličtinou . Žiadne iné americké mesto v tomto smere New York neprevyšuje
 14. Priemerný Newyorčan denne cestuje do práce 40 minút.
 15. New York bol pred viac ako 200 rokmi hlavným mestom Spojených štátoch amerických . Tento štatút si však mesto dlho neužilo. New York kraľoval USA v rokoch 1789 až 1790 .
 16. New York nebol vždy New Yorkom . Na počiatku svojej existencie bolo mesto známe pod názvom New Amsterdam . Mesto bolo pomenované podľa holandského prístavu na južnom konci ostrova Manhattan.
 17. Celý ostrov Manhattan stál iba 24 dolárov . Holandský cestovateľ Peter Minuit ho kúpil od domorodcov za pár pohárov a nástrojov . Viac v histórii New Yorku
 18. Na jednom štvorcovom kilometri New Yorku žije približne 10 tisíc ľudí.
 19. Ellis island je známy ako brána do USA . V 19. storočí tu pracovala imigračné polícia a prijímala prakticky všetkých ľudí z Európy.
 20. New York má najmenšiu kriminalitu zo všetkých amerických miest.
 21. Metropolitné múzeum umenia v New Yorku patrí medzi múzeá s najväčšou zbierkou výtvarných diel na svete.
 22. Na Broadwayi sa nachádza približne 40 profesionálnych divadiel . Broadway je mimoriadne populárnou turistickou atrakciou . Divadlá hrajú od utorka do soboty .
 23. New York má cez stovky prezývok . Najznámejší z nich je aj taká ako sa vola naša stránka “ veľké jablko “ .
 24. New York je známy svojimi pouličnými stránkami a predajcovia . V celom meste nájdete cez 20 tisíc stánkarov s jedlom.
 25. V New Yorku bola otvorená prvá americká pizzeria . Stalo sa tak v roku 1905 a za jej zrodom stále taliansky prisťahovalec Gennaro Lombardi.
 26. V mestskom metre nájdete množstvo hudobníkov . Do newyorského metra sa však nemôže vybrať hrať ktokoľvek . Títo muzikanti prechádzajú prísnym výberom a musia spĺňať rad náročných kritérií.
 27. Čínske mesto na Manhattane-Chinatown je najväčší čínska enkláva na západnej pologuli.
 28. New York nikdy nespí . Dôkazom toho je aj metro . Zatiaľ čo vo väčšine ďalších veľkomiest je prevádzka metra cez noc prerušená , v New Yorku je metro v pohybe 24 hodín denne , 365 dní v roku .
 29. Detské múzeum v Brooklyne je prvé múzeum na svete venované špeciálne deťom.
 30. Brooklynský most ako prvý na svete začal využívať na osvetlenie elektrinu.
 31. Brooklyn nebol vždy súčasťou New Yorku . Až do roku 1898 bol Brooklyn nezávislé mesto , ktoré sa snažilo New Yorku v mnohých smeroch konkurovať.

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *